Блог
Запорізьку АЕС необхідно повернути під контроль України
На переговорах із США у Саудівській Аравії Росія висунула низку вимог. За словами президента США Дональда Трампа, їх 5 чи 6. Зокрема, у Москві вимагають зняти санкції з Россільгоспбанку і компаній-виробників та експортерів добрив. У Білому домі повідомили, що Сполучені Штати допоможуть Росії відновити доступ до світових ринків сільськогосподарської продукції та добрив. У Кремлі заявили, що домовленість про безпеку судноплавства у Чорному морі набуде чинності лише після зняття частини обмежень проти Росії.
Однак про зняття санкцій з Росії можна буде говорити лише тоді, коли вона виведе свої війська з усієї території України в рамках міжнародно визнаних кордонів. Про це президент Франції Еммануель Макрон заявив на спільній з Президентом України Володимиром Зеленським прес-конференції в Парижі. Макрон зазначив, що припинення вогню на морі, в повітрі і по цивільній інфраструктурі могло б стати першим кроком до переговорів про стійкий мир.
«Я повністю підтримую концепцію «мир завдяки силі», яку запропонував американський президент. Але концепція «мир завдяки силі» не означає зняття санкцій перш ніж ми все буде верифіковано і перевірено, що стійкий мир діє», - сказав президент Франції.
У цьому контексті він зауважив, що Україна, яка є жертвою агресії, погодилася на припинення вогню без жодних умов, а країна-агресор уже починає висувати умови, щоб цього не приймати. Тому питання зняття з Росії санкцій поки не на часі. Він настане, коли буде йтися про сталий мир.
«Якщо завтра Росія скаже, що вона зараз повністю повертається до міжнародно визнаних кордонів України, всі санкції будуть зняті. Тобто це все залежить від самого вибору Москви відповідати нормам міжнародного права», - акцентував Макрон.
Президент Володимир Зеленський у свою чергу заявив, що Росія намагається вписати додаткові умови в домовленість про тишу на Чорному морі, тоді як Україна готова припинити вогонь без жодних додаткових умов. Він нагадав, що ще з 11 березня на столі є пропозиція американської сторони щодо безумовної тиші в цілому на фронті, у небі та на морі.
«Поки що таку повну тишу Росія відкидає. Це чіткий знак, що Росія хоче продовження цієї війни, вона її затягує», - сказав президент України.
Він акцентував, що потрібен тиск на Росію, щоб війна дійсно закінчилась.
«Зараз точно не час зменшувати тиск на Росію, чи послаблювати нашу єдність заради миру. Нам потрібно більше сильних спільних кроків заради того, щоб мир був. Справедливий, сталий мир. Санкції проти Росії повинні залишатись чинними та посилюватись стільки, скільки буде тривати російська окупація», - зазначив В.Зеленський.
Він нагадав, що тільки в цей день більш ніж десяток дронів ударили по Харкову – одному з найбільших міст України. В.Зеленський вважає, що за такої поведінки країни-агресора "недоречно та некорисно" говорити про послаблення тиску на Росію, зняття санкцій тощо. Росія вбиває щодня й затягує цю війну. Очільник Української держави завив, що потрібен тиск на Росію, щоб уберегти життя людей і щоб дипломатія працювала швидше й повніше.
Державний секретар США Марко Рубіо під час прес-конференції на Ямайці заявив, що деякі умови РФ для припинення вогню в Чорному морі передбачають зняття санкцій Європейським союзом.
"Ми оцінимо це, деякі з цих умов включають санкції, які не є нашими, — це санкції ЄС", — зазначив держсекретар США.
З іншого боку, президент Фінляндії Александер Стубб переконаний, що в разі посилення санкцій, Росія сама припинить вогонь в Україні та проситиме про мирні перемовини. Стубб прокоментував домовленість між Україною та РФ про припинення вогню у Чорному морі, що російська сторона висунула умову часткового скасування санкцій. "Ми знову у ситуації, коли укладеним із Росією угодам рідко можна довіряти. Ми не скасовуватимемо санкції, а навпаки, посилюватимемо їх", – наголосив Стубб. Нагадаємо, що 26 березня в ЄС заявили, що можуть скасувати санкції проти РФ, але лише у разі виведення всіх російських військ з України.
Глава Міністерства фінансів США Скотт Бессент вважає, що Дональд Трамп без вагань посилить санкції проти Росії, якщо це дасть йому перевагу на переговорах із нею. У міністра фінансів США спитали про можливість послаблення санкцій проти Росії як вимоги, які висунув Кремль для згоди на припинення вогню в Чорному морі.
За словами Бессента, "нічого не виключено", але від подальших дій російської влади залежатиме, "чи будуть санкції посилюватися чи послаблюватися".
Міністр додав, що на даний момент обговорювати можливе послаблення санкцій проти Росії зарано. Одночасно він заявив, що США готові розглянути повторне підключення Росії до системи SWIFT. Як він акцентував в етері Fox News, потенційне підключення російських банків до міжнародної банківської системи SWIFT залежатиме від дій Кремля.
Але в Берліні заявили, що на сьогоднішній день уряду Німеччини абсолютно нічого невідомо про якісь зміни санкцій ЄС проти Росії, зокрема, про повернення РФ до банківської системи SWIFT. При цьому представник німецького уряду натякнув, що навряд чи США та Росія змогли б вирішити питання про повернення РФ у SWIFT без консультацій з європейцями, адже штаб-квартира SWIFT перебуває у Бельгії, що означає, що вона підпорядковується законодавству ЄС.
Своєю вимогою скасування санкцій щодо постачання агропродукції через Чорне море путінський режим розкрив головний біль російського уряду – виходить з економікою Росії великі проблеми, яка очевидно летить у прірву. І ще кілька місяців, якщо ситуація залишатиметься такою, що є сьогодні, то російська економіка справді може перетворитися у ніщо.
Тому не дивно, що Кремль у такій складній ситуації робить ставку на захоплені та окуповані російською армією важливі українські економічні об’єкти, зокрема в сфері енергетики. Президент України під час зустрічі з журналістами заявив, що "питання Запорізької АЕС він з Трампом обговорював по телефону, і що це питання очевидно також обговорювалося американською стороною з росіянами.
Український президент сказав, що якщо говорити тільки про атомну станцію, то це не спрацює. Є поруч місто Енергодар, там люди живуть, їх сім'ї. Росіяни біля міста дамбу підірвали, тому ускладнений доступ до води, також є ще багато інших питань. В.Зеленський нагадав, що росіяни розраховували, що ЗАЕС буде давати їм електрику. Однак цього не буде, бо це українська електростанція. Відновлення роботи Запорізької АЕС може тривати від двох до п’яти років і для цього потрібно багато коштів. Трамп тоді запитував, чи є можливість працювати разом у цій темі, на що Зеленський відповів, що так, якщо США будуть вкладатися в модернізацію, і допоможуть повернути станцію. Нагадаємо, що нещодавно у Білому домі заявили, що президент Дональд Трамп під час розмови з президентом Володимиром Зеленським обговорив питання електростанцій та АЕС в Україні. Він зазначив, що США можуть допомогти Україні в управлінні ними. Трамп запитав, чи буде розуміння української влади, що США може модернізувати Запорізьку АЕС, на що президент України відповів, що Запорізька АЕС належить державі, і передавати право власності на неї Україна нікому не збирається. Однак США можуть інвестувати кошти у її відновлення та розбудову.
А тим часом, на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції пошкоджено резервуар дизельного пального, яке використовувалось для живлення аварійних генераторів. Інцидент є результатом заміни Росією українських ліцензованих експертів на некваліфікований персонал. Розлитого палива вистачило б для живлення аварійних генераторів станції протягом 25 днів. Дозволити цій ситуації продовжуватись лише призведе до нових аварій і небезпек. Запорізьку АЕС необхідно повернути під контроль України, і це єдиний спосіб запобігти подальшим інцидентам.
Опублікований матеріал є авторським. Думки, що викладені в блогу автора, можуть не збігатися з позицією редакції ІА «Голос Криму».
Інші дописи автора
-
Зовнішня політика
Що вирішуватиме саміт «коаліції охочих» щодо України, який відбудеться 27 березня у Парижі?
23.03.2025, 18:52 -
Зовнішня політика
Орбан опублікував список вимог "угорського народу до Брюсселя"
18.03.2025, 08:51 -
Зовнішня політика
Результат перемовин у Джидді: РФ має довести США свою готовність до миру
12.03.2025, 17:49
Популярні дописи
-
Суспільство
494
-
Національний захист і оборона
272