Одну з перших жіночих гімназій у Криму «реставрують» уже четвертий рік
03.01.2025, 12:02
Поділитись
Біля підніжжя однієї з перлин Криму – Великих Мітридатських сходів у Керчі – четвертий рік височіють непрезентабельні будівельні риштування навколо фасадів колишньої жіночої Романовської гімназії. «Реставрація» історичної садиби мала завершитися 2022 року, але, як і в багатьох інших випадках із так званими реставраціями на окупованому півострові, цього не сталося.
«Реставрація» об’єкта культурної спадщини «Будівля жіночої Романовської гімназії, середина ХІХ століття» на вулиці Театральна, 34, була внесена до так званої державної програми РФ «Соціально-економічний розвиток Республіки Крим та м. Севастополя» у 2019 році.
За розпорядженням «глави Криму» Сергія Аксьонова, у жовтні 2020 року та лютому 2023 року було укладено контракти з АТ «Баварський дім» на виконання першого та другого етапу робіт відповідно. На роботи заклали загалом 680 мільйонів рублів, але підрядник не впорався зі взятими на себе зобов’язаннями.
За даними кримських «можновладців», у зв’язку з низькими темпами виконання виробничих робіт на об’єкті, зривом графіків виконання робіт, зокрема наздоганяльних графіків виконання робіт, неналежним виконанням зобов’язань 28.11.2023 року так звана Дирекція з централізованого обслуговування та розвитку установ сфери культури (ДАУ РК «Дирекція»), яка виступила замовником реставрації будівлі, в односторонньому порядку розірвала державні контракти з АТ «Баварський дім».
До речі, цей же підрядник завершував «реставрацію» Великих і Малих Мітридатських сходів, розпочату сумнозвісним петербурзьким ТОВ «Меандр». Проте й там, як ми вже писали, до якості роботи виникли питання й був потрібен гарантійний ремонт.
Тим часом на відновлення будівлі жіночої гімназії у грудні 2023 року було залучено нову організацію – ФАУ «РосКапБуд». Згідно з новим розпорядженням «глави Криму», цього разу було виділено 376,5 мільйона рублів. До грудня 2024 року, за умовами договору, москвичі мали здати багатостраждальний об’єкт в експлуатацію, про що свідчив інформаційний аншлаг на фасаді будівлі. Але цього не сталося.
«За підсумками комісійного обстеження представниками замовника, підрядника та авторського нагляду ухвалено рішення про необхідність коригування науково-проєктної документації, яка передбачає додаткові обсяги робіт з посилення фундаменту та конструкцій, зміцнення історичних стін будівлі, а також виконання раніше неврахованих робіт», – пояснили причини затримки кримські окупаційні чиновники.
Враховуючи, що потрібен час, аби уточнити проєкт, погодити його з експертизою та власне відреставрувати, фінансування, за даними чиновників, перерозподілено на 2025–2026 роки.
Після того, як об’єкт таки відновлять (якщо, звісно, це станеться), у будівлі окупанти планують розмістити багатофункціональний музейно-науково-освітній комплекс.
Довідка. За міською легендою, ще 1837 року імператор Микола I, відвідавши Керч, вказав міським чиновникам на необхідність початкової освіти для дівчаток. Лише 1873 року, через майже 40 років від наказу російського імператора, у місті відкрилася перша громадська жіноча гімназія. Причому перше десятиліття свого існування вона тулилася у найманих приміщеннях.
Після цього, у 1881 році, було отримано дозвіл на будівництво нової будівлі жіночої гімназії на вулиці Театральній (колишній Дворянській), а перший камінь заклали ще через два роки. Автори проєкту – архітектори Курусков і Красовський із Санкт-Петербурга.
У 1885 році будівлю, схожу на замок, нарешті, було збудовано. Від планів до реалізації минуло 48 років.
Причиною такого «довгобуду» було відновлення після закінчення Кримської війни, під час якої місто сильно постраждало, коштів не вистачало.
У новому будинку була бібліотека, просторі класи, альтанка для відпочинку. Ученицям викладали іноземні мови, педагогіку, математику, географію, чистопис, історію, малювання, російську мову, рукоділля, співи, гімнастику та багато іншого. На початку ХХ століття гімназія стала настільки популярною, що знадобилися додаткові навчальні приміщення. У результаті біля будівлі з’явилася південна частина з вежею.
У 1913 року в Росії святкували 300 років правлячої династії, і гімназія отримала ім’я «Романовська». До революції стараннями педагогів Керченська жіноча гімназія стала солідним навчальним закладом на півострові. Після революції вона втратила свою назву, але зберегла освітнє призначення – стала школою. А за радянських часів отримала ім’я В.Г. Короленка – письменника, журналіста, громадського діяча. І лише 1989 року школа № 3 знову стала гімназією.