Світлана Левковська: "Люди є різні - буває приходять в норкових шубах, кругом діаманти і кажуть, дайте нам допомогу"

Світлана Левковська: "Люди є різні - буває приходять в норкових шубах, кругом діаманти і кажуть, дайте нам допомогу"

10.02.2015, 12:01

Київське об’єднання Спілки Самаритян України працює вже 20 років і стільки ж років його очолює Світлана Левковська. Головна мета цієї організації – надавати допомогу незахищеним верствам населення. Нещодавно вони почали допомагати й вимушеним переселенцям з Криму. У розмові детальніше про те, що вже зроблено та планується зробити у 2015 році.

Світлано Василівно, Спілка, яку ви очолюєте вирішила опікуватися ще й кримчанами. Чому?

Ми кримчанами почали займатися ще навесні 2014 року. Тоді про Луганськ та Донецьк ніхто не думав. Перша зустріч наша була в Пущі-Водиці у пансіонаті з координаторами – це були 2 хлопці Женя та Ваня. Ми їм першими допомогли продуктами для їдальні, для малюків памперсами та дитячим харчуванням. Допомагали дітей влаштовувати в дитсадки і школи. Але згодом наші дороги  розійшлися, бо ніхто з них не хотів допомагати нам, бути волонтером.

У нас така схема роботи: ми допомагаємо одягом, продуктами, ліками, а ви –наш волонтер. Тому що все це потрібно купити, посортувати, видати, записати, обдзвонити людей, поселити людей.

Хто конкретно може до вас звернутися та з якими потребами?

Переважно це категорії незахищені: одинокі мами з дітьми-інвалідами, багатодітні родини, або одинокі батьки, інваліди, або родини, в яких є інваліди.

У нас щомісячно передбачалося роздавати 1500 продовольчих наборів в Києві, бо ми ще працюємо в Полтаві і Харкові. Перший місяць все було інтелігентно, а коли «сарафанне» радіо передало інформацію до усіх переселенців, то січневу поставку – 1500 продуктових пакетів, розмели за 2 дні.

продукт набори

проднабори 2Причому тут стояла черга, аж до воріт лікарні (об’єднання знаходиться на території лікарні за адресою: м.Київ, вул.Богатирська,30). Нам ці приміщення, де зараз склади, дали на 4 місяці оренди, і головний лікар просив, не робіть тут базар. Але базар є. Тому ми почали вести запис багатодітних, ось на найближчі 2 дні записано 400 родин.

Люди є різні. Мене дуже неприємно вражає коли заходять вибачте, «наворочені» в норкових шубах, кругом діаманти і кажуть …дайте нам допомогу і пред’являють довідку переселенця. В такі моменти я не можу змовчати… Тому все це ми ретельно координуємо та перевіряємо. Насправді ми не створені для допомоги переселенцям. Просто ця програма була доручена Спілці Самаритян України нашим партнером – Спілкою Самаритян Німеччини, з якою у нас партнерські стосунки з 1993 року.

Хто виділяє фінансову допомогу Вашій Спілці – це партнер чи кілька партнерів?

Німеччина виділяє дуже багато коштів на допомогу переселенцям. Наприклад, проект зимової допомоги переселенцям фінансується з коштів Міністерства закордонних справ Німеччини. Запланований був на 4 місяці. На сьогодні наші представники знаходяться в Берліні, і з’ясувалося, що цей проект буде продовжено на рік. Він передбачає збільшення продовольчої допомоги, також первинної медичної допомоги.

Допомога медикаментами зараз дуже важлива для переселенців, тому що можна з’їсти кусок хліба коли ти голодний, але коли людина інсулінозалежна або онкологічно хвора – то за відсутності цих ліків можна померти. Для того, щоб її отримати переселенці приносять нам рецепти. Звісно, не на валідол і не на аспірин. Ми також співпрацюємо з представництвом Верховного комісара ООН і інформуємо, що ми допомагаємо медикаментами. У нас величезні суми пішли на медикаменти.

Окрім медичної допомоги ви допомагаєте з поселенням?

В нашій програмі передбачено поселення 500 людей у 3-х областях. В Полтавській та Харківській не знайшлося жодного місця, куди б можна було поселити людей, тому що це мають бути недержавні заклади без боргів. В Києві ми таких знайшли 3 хостели і розмістили там сто людей, хоч заплановано було триста. Вимушені переселенці  житимуть там 4 місяці, до 25 квітня цього року. Люди попереджені, що вони мають знайти роботу, адже вони можуть й надалі там лишатися, але платитимуть самостійно. Це дешевше, ніж квартиру знімати. Тим більше ці хостели в центрі міста – на Саксаганського, на Толстого і на Зоологічній.

Люди дуже раді, бо це безкоштовно. І коли почалася друга хвиля приїзду переселенців до Києва, а люди голі-босі, без документів, обгорілі, то вони це оцінили, бо не знали куди йти, а ми на 4 місяці їх поселили і дали можливість спокійно шукати роботу. Були й такі, що руки цілували, коли ми їм пропонували ліжко, а були такі, що скандалили постійно. Був такий один з Криму, що провокував конфлікти, викликав СБУ, коли його з хостелу спровадили, він приїхав на джипах з «беркутами» на розборки. Такий був «нещасний» переселенець з Криму.

Окрім продуктових пакетів, ви ще й допомагаєте одягом?

Так, це теплі зимові речі, теплі куртки – чолові й жіночі, шапки, шарфи, рукавиці, шерстяні шкарпетки і ковдри. Все це високої якості. Одна куртка, наприклад,  799 гривень коштує. Ми провели тендер і вибрали того, хто пропонував найякісніші речі, особливо дитячі. Зараз Полтава і Харків все це роздає. Мене вразила реакція адміністрацій – вже пішов лист через Посольство Німеччини та державу Німеччина від Полтавської ОДА з подякою за цю допомогу.

Там де кошти – можливі різні фінансові проблеми. Особливо в Україні люблять отримати кошти і витратити на власні потреби. Як часто вас перевіряють?

Ми не боїмося ніяких перевірок. За 20 років через нашу організацію пройшло багато коштів і гуманітарної допомоги. На території лікарні  створений Реабілітаційний центр для дітей-інвалідів, Центр гемодіалізу для дітей і Неонатальне відділення. Всі ці проекти дуже вартісні.

Центр особлива дитинаТому Спілка самаритян зарекомендувала себе на Заході, як організація, яка не краде, яка не має особняків і мерседесів. Я її створила і я 20 років нею керую. Ці люди, які зараз роздають допомогу, вони фельдшери і  медсестри, але якщо треба то вони й вантажники і хто завгодно. Сьогодні у нас 20 штатних одиниць, раніше було 60-т. Вони працюють не рахуючись з своїм часом, для тієї справи, яка їм до душі. Бо працювати в таких організація як наша не можуть люди, які думають як заробити гроші. В нас невисокі зарплати. Ми працюємо без вихідних. Я особисто – 20 годин на добу.

Які ваші плани і завдання на 2015 рік?

Проект допомоги для переселенців буде продовжуватися на рік і включатиме Сумську і Черкаську області. В його межах передбачені медичні курси для переселенців, щоб вони могли навчитися і самі заробляти гроші у сфері соціального обслуговування. Там будуть і курси першої медичної допомоги і курси догляду за лежачими хворим. Наша держава таких соціальних працівників не готує. Маємо проблему зі складами. В Києві це велика проблема, у нас для всіх знаходяться склади, окрім таким організацій, що допомагають людям. Але ми працюємо над цим питанням.

Довідка: За усі роки діяльності Служба Самаритян України Київське об’єднання отримала 500 тонн гуманітарного вантажу з Баварії на суму біля 8 мільйонів євро, який був  розподілений  серед 65 000 малозабезпечених громадян і 500  медичних і соціальних закладів Києва і України.

Фото: Вячеслав Юрченко

203 views

Усі статті

Розгорнути більше...