Боротьба триває: про «секретне» приєднання ТНУ до «Києво-Могилянської академії»

Боротьба триває: про «секретне» приєднання ТНУ до «Києво-Могилянської академії»

26.01.2024, 13:39
Студенти ТНУ з плакатами протестують проти реорганізації

Вже понад два тижні силами медіа та студентів Таврійського Національного Університету імені Володимира Вернадського розголошується питання реорганізації вищого навчального закладу шляхом приєднання його до Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Дотепер ТНУ – єдиний заклад вищої освіти України, який був переміщений з окупованого Криму. Наразі ж, Міністерство освіти і науки України вдається до кроків, які можуть сприяти знищенню важливої академічної спадщини,  міжкультурного обміну та публічної свідомості.

Як все починалося?

13 січня на сайті онлайн-медіа «Голос Криму» було опубліковано проєкт Розпорядження Кабінету Міністрів України щодо реорганізації Таврійського Національного Університету імені Володимира Вернадського. За інформацією керівництва вишу, жодних офіційних листів з боку МОН щодо реорганізації не надходило, а також не було жодних нарад, де б розглядалося це питання.

Реакція української громадськості

14 січня представники української громадськості та експертної спільноти, звернулися до Президента України, Кабінету Міністрів України та рішуче засудили  намагання ліквідувати Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського.

У своєму зверненні представники кримських організацій та експертної спільноти наголошують на важливості збереження кримського вишу.

Також у зверненні акцентують на тому, що у разі прийняття рішення про ліквідацію ТНУ це буде сприйнято громадянським суспільством, у тому числі громадянами України на тимчасово окупованих територіях, як один з кроків влади України щодо відмови від деокупації та реінтеграції території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя.

 Що говорять студенти?

Студенти ТНУ висловлюють протест проти реорганізації

Дане розпорядження спричинило неабияке соціальне напруження серед студентів та викладачів навчального закладу, від 15 січня мережею почали ширитися студентські вислови протесту у зв’язку із невдоволенням:

 «Ми проти втрати культурної різноманітності, теплої атмосфери навчання, що склалася у стінах ТНУ, та унікальних освітніх можливостей, які він надає. До того ж він має тісний та важливий зв’язок з окупованим Кримом»;

«Зараз відбувається просто зливання знань. Ми будемо боротись за наш Таврійський».

Аргументи Міністерства освіти і науки України

Наразі МОН не афішувало свої конкретні рішення. Але після того як в ЗМІ з’явилися їх наміри про реорганізацію ТНУ, вони почали «лагідно» пояснювати, покриваючи все це «процесом модернізації декількох українських ЗВО». За словами представників міністерства, мета модернізації – сформувати мережу потужних університетів, що готуватимуть конкурентоспроможних фахівців.

Вони, свідомо або ні, апелюють до студентів «змиритися» із рішеннями, адже ті продовжуватимуть навчатися за обраними спеціальностями, проте маючи у результаті диплом потужнішого вишу, а отже – ліпші можливості для працевлаштування.

Щодо Таврійського Національного Університету, в інтерв’ю Фактам (ICTV) заступник Міністра освіти і науки України Михайло Іван Винницький зазначає: «ТНУ, на жаль, за 10 років фактично втратив всю свою попередню славу. Залишати неякісне освітнє середовище і з нього формувати майбутній плацдарм для повернення в Крим є недоцільно». Серед його аргументів зустрічаємо також звинувачення у «фейкових заняттях та неакредитованих спеціальностях».

У своїх аналізах МОН не пояснює чому саме ТНУ має підпадати під реорганізацію, а не нижчі за рейтингом ЗВО, які б могли бути доєднані до кримського вишу, і тим самим зміцнили б його позиції в освітньому процесі.

Позиція адміністрації ТНУ

23 січня у коментарі Крим.Реалії ректор ТНУ Валерій Бортняк підтвердив існування такої ініціативи в МОН. Щоправда, дізнався він про неї із ЗМІ: «Минулого четверга ми скерували звернення до МОН і КМУ, що нам стало відомо про реорганізацію та просимо відповісти: чи був розгляд цього питання, чи викликали керівників, чи було спілкування зі співробітниками університету Ми не отримали відповіді. А 17 січня о 10-й вечора на офіційній сторінці МОН у фейсбук та інстаграм було дано коментар, що ТНУ буде приєднано до «Києво-Могилянської Академії».

Пан Валерій також зазначив, що як один з аргументів до таких дій, МОН використовує наявність вільних місць у вишах, тобто зменшення кількості абітурієнтів. Проте ректор запевняє, що цю позицію не аргументовано, оскільки ТНУ з року в рік має позитивну динаміку.

«Боротьба триває. ТНУ буде на місці й буде тим місцем, яке надає якісні освітні послуги, це, по-перше. По-друге, це той університет, який в освітньому просторі воює за Крим, за те, щоби Крим залишився в Україні. Якщо ми допустимо той варіант, що буде розпорядження Кабінету міністрів України, обовʼязково будуть підготовлені позови до суду про зупинення дії (розпорядження) та відновлення права на існування ТНУ», повідомив ректор.

За озвученими даними, ТНУ за рейтингом перебуває в сотні ЗВО України з більше, ніж 300. А також університет перебуває в десятці із 65 ЗВО міста Києва та Київської області. Керівництво ТНУ і викладачі здивовані такої вибірковістю МОН щодо реорганізації ЗВО. І ставлять слушні запитання Міносвіти, на яких підставах і аргументах базується його рішення  щодо реорганізації ТНУ – єдиного релокованого ЗВО з окупованого Криму.

Розвиток подій в публічному просторі  

Ректор та представники ТНУ під час пресконференції

24 січня на базі Таврійського національного університету відбулась пресконференція колективу університету, який виступає проти намірів уряду реорганізувати виш шляхом приєднання його до Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Тоді ж ректор вкотре наголосив, що він проти приєднання, бо ТНУ – єдиний інтелектуальний зв’язок з Кримом і зазначає, що це вони готові прийняти до себе реорганізовані менші виші.

«Ми провели вчену раду разом зі студентами й вони одноголосно сказали, що проти об’єднання. Студентство готує листи високопосадовцям, як МОН, так і інших міністерств й відомств включаючи президента України. Бо вони проти», – зазначив рекотор під час свого виступу.

До слів захисту також приєдналася в. о. завідувача кафедри східної філології, викладачка кримськотатарської мови в ТНУ Афізе Емірамзаєва. За її словами, на 10 рік окупації вступники з півострова продовжують відправляти заявки на здобуття вищої освіти на материку. Торік, попри війну, в ТНУ вступили 23 кримчани. Тобто питання «неактуальності» вишу знову відпадає.

Опісля конференції, Суспільне Крим запитало в Міністерства освіти і науки, чи дійсно Таврійський національний університет планують реорганізувати, на що отримали наступну відповідь: «Деталі та подальші умови приєднання ТНУ імені В. Вернадського до НаУКМА нині знаходяться у процесі погодження».

25 січня у стінах ТНУ відбулася вже зустріч трудового колективу ТНУ з представниками Міносвіти, на яку були запрошені ректор ТНУ Валерій Бортняк, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник Міністра освіти і науки України Михайло Іван Винницький, члени Наглядової ради Таврійського Національного Університету з його керівником Ігорем Дідковським, а також викладачі та студенти вишу.

У ході розмови, заступник Міністра освіти і науки, а також представники НаУКМА апелювали до того, що «фахівців у кримськотатарській проблематиці, людей, котрі б формували політику України стосовно Криму – в країні так мало, що можна перерахувати на пальцях, і в самому Таврійському університеті їх небагато». Проте колектив університету запевняє, що вони все ж створять центр, так звані «Кримські студії», де готуватимуть фахівців такого рівня.

Також під час свого виступу заступник міністра МОН заявив, що голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який є присутній серед учасників заходу підтримує пропозицію МОН.

“Цю ініціативу підтримує, ще раз кажу підтримує, наскільки мені відомо, бо ми зустрічалися з цього приводу, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров”, – зазначив заступник міністра МОН Михайло Івану Вінницький.

Протягом пресконференції звучали непохитні думки працівників релокованого вищого закладу щодо його «зливання» з академією. З порушенням питання про комерційну складову такого «зливання» звернулася юрист Лариса Криворучко, котра в тому числі представляє ТНУ в судових інстанціях. Пані Лариса нагадала, що такі «напади» на університет відбуваються вже не вперше. Методом активного аналізу з’ясувалося, що переміщений університет з великою часткою майна в центрі Києва, корупційними шляхами вже намагалися позбавити футбольного поля на користь побудови житлового комплексу.

Торкнулася юридичної складової та наголосила на важливості й правильності проведення реорганізації Наталія Кущ, директорка інституту філології та журналістики ТНУ. «Згідно з галузевою угодою: не може бути жодної реорганізації в період навчального процесу, без погодження з трудовим колективом, а також не можуть організовуватися жодні зустрічі МОН з Кабінетом Міністрів на цю тематику, якщо туди не запрошено працівників профспілки», – наголосила пані Наталія.

В актовому залі ТНУ під час зустрічі з МОН

Також наприкінці пресконференції, Наталія Кущ ознайомила присутніх з проєктом листа-звернення, який, за результатами зібрання, трудовий колектив університету адресує Міністерству Освіти і Науки України. У листі, що буде складеним педагогічним складом закладу освіти, а також студентами та батьками, порушиться питання зупинення процесу реорганізації ТНУ шляхом приєднання до Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Позиція Меджлісу кримськотатарського народу

До Наглядової ради ТНУ входять два представники корінного народу України – представники Меджісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров.

На заході з представниками МОН та за участі ТНУ був присутній голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, який також виступив перед присутніми.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що чіткої позиції стосовно даної проблеми у Меджлісу немає, про «танго танцюють вдвох», а отже держава не може здійснювати реформи, якщо народ не згоден.

“Консолідованої позиції Меджлісу зараз немає”, – підтвердив позицію голова Меджлісу Рефат Чубаров щодо реорганізації ТНУ, відповідаючи на запитання учасників зустрічі з МОН в ТНУ.

Водночас голова Наглядової ради ТНУ Ігор Дідковський категорично виступив проти реорганізації ТНУ. Він назвав всі стверджувальні дії МОН щодо ліквідації ТНУ брехнею, маніпуляцією, спекуляцією… Існування ТНУ, на його думку, – це питання національної безпеки.

Переглянути трансляцію:  тут

Анастасія ХОМЕНКО

1310 views

Усі статті

Розгорнути більше...