Жодної угоди і конкуренція без ескалації: аналіз зустрічі лідерів США та КНР

Жодної угоди і конкуренція без ескалації: аналіз зустрічі лідерів США та КНР

17.11.2023, 08:21
Зустріч лідерів США та Китаю. Скіншот відео з сайту “Голос Америки”

15 листопада відбулася зустріч президента США Джозефа Байдена з головою КНР Сі Цзіньпіном. Національний інститут стратегічних досліджень проаналізував основні підсумки зустрічі лідерів двох країн.

Зустрічі передувала серія  контактів на високому рівні між посадовцями США і КНР, під час яких було вироблено порядок денний нинішнього саміту, де передбачалося обговорення питань двосторонніх відносин держав, а також низка регіональних і глобальних питань: ситуація в  Індо-Тихоокеанському регіоні, війна між Ізраїлем і ХАМАСом, російська агресія проти України, зв’язки Північної Кореї з РФ тощо. Знаковим моментом напередодні саміту став початок переговорів щодо ядерних програм США і КНР.

Радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив, що сторони мають намір обговорити відновлення каналів зв’язку між військовими відомствами обох країн (діалог був перерваний після візиту делегації Конгресу США на чолі з Ненсі Пелосі на Тайвань у 2022 р.). Вочевидь сторони обмежилися обміном інформацією щодо маршрутів патрулювання кораблів, місцями навчань і прольотом військової авіації у Тихоокеанському регіоні.

За підсумками понад чотиригодинних переговорів відбулася прес-конференція президента США, основними тезами якої стали такі:

  • відбувся обмін думками щодо низки регіональних і глобальних питань, включаючи конфлікт в Газі та відмову Росії зупинити жорстоку та агресивну війну проти України;
  • висловлено стурбованість американської сторони щодо дій КНР відносно затриманих громадян США, яким було відмовлено у виїзді на батьківщину, станом справ з правами людини в Сіньцзяні, Тибеті та Гонконгу та подіями у Південно-Китайському морі;
  • обговорено ситуацію навколо Тайваню – політика «єдиного Китаю» залишається незмінною, Сполучені Штати виступають проти будь-яких односторонніх змін статусу-кво з обох сторін та очікують, що розбіжності будуть вирішені мирними засобами, бо світ зацікавлений у мирі та стабільності в Тайванській протоці;
  • досягнуто домовленості про відновлення військового діалогу на політичному та оперативному рівнях;
  • сторони погодилися працювати над обмеженням виробництва синтетичного наркотику фентанілу, розповсюдження якого в США набуло загрозливих масштабів і становить серйозну загрозу;
  • погоджено продовження діалогу у сфері штучного інтелекту, з метою не допустити використання нових технологій способами, які могли б дестабілізувати глобальну безпеку.

Президент Джозеф Байден наголосив на відсутності будь-якої угоди за підсумками зустрічі та заявив, що США і надалі активно конкуруватимуть з КНР, проте ця конкуренція має бути відповідальною: «необхідно не допустити її скочування до конфлікту, конфронтації або нової холодної війни».

Як зазначають аналітики інституту стартдосліджень зустріч  була спрямована не стільки на зближення позицій щодо конкретних конфліктів з глобальними наслідками (агресія РФ проти України, новий виток конфлікту на Близькому Сході, зростання напруженості в Індо-Тихоокеанському регіоні тощо), як на формування певних рамок конкуренції задля уникнення небажаної для обох сторін ескалації конфронтації.

Враховуючи зазначене Національний інститут стратегічних досліджень дійшов висновку, що:

  • Основною метою нинішньої зустрічі лідерів США і КНР було не досягнення конкретних результатів, а відновлення певного рівня довіри, визначення позицій у взаєминах та демонстрація готовності сторін до діалогу. Саміт не мав на меті продемонструвати зміни в політиці США щодо КНР, він мав стати свідченням того, що обидві держави розуміють необхідність ефективної комунікації з питань, що потребують взаємодії двох найпотужніших світових гравців.
  • Жодна зі сторін не має очікувань щодо фундаментальних змін в політиці опонента, однак обидві демонструють готовність і прагнення уникати відкритої конфронтації. Для президента Дж. Байдена відновлення діалогу з китайською стороною, особливо з питань стабільності в Індо-Тихоокеанському регіоні (ІТР) і довкола Тайваню може стати вагомим аргументом виборчої компанії.

Джерело: Національний інститут стратегічних досліджень 

1431 views

Усі статті

Розгорнути більше...