Крим окупований, в країні війна, а надра Чорного моря розкрадаються за мовчазної згоди влади

Крим окупований, в країні війна, а надра Чорного моря розкрадаються за мовчазної згоди влади

13.08.2015, 09:29

Дві приватні компанії з офшорними власниками хочуть за зниженою ціною привласнити частину шельфу Чорного моря, орієнтовна вартість якої складає близько мільярда доларів. Все, що їм лишилося – отримати спецдозволи на користування 7 ділянками нафтогазоносних надр в обхід аукціону. Про це на прес-конференції 11 серпня повідомив Олексій Гончарук, радник екс-міністра екології України, член політичної партії “Сила людей”.

OAleksej-Goncharuk-200x300

За його словами, з квітня 2015 року у відомостях державного реєстру з’явились дві компанії, що мають на двох одного директора та одну юридичну адресу (багатоквартирний житловий будинок). На 25% засновником обох компаній є державна НАК “Надра України” та дві приватні компанії, засновниками яких є компанії, пошуки кінцевих власників яких приводять до двох офшорних компаній на Кіпрі: ГРОВІСЛА ЛІМІТЕД та к ОСТЕКСПЕРТ ЛІМІТЕД.

“Кіпрські офшорні компанії володіють заснованими ТОВ на 70%. Найцікавіше, що на 25% у всю цю схему зайшла НАК “Надра України”, керівником якої є Ярослав Клімович, який отримав цю посаду після Майдану. Вони зайшли на 25% у ці компанії, тому що відповідно до постанови Кабміну № 615 мають право без аукціону отримувати корисні копалини”, – заявив радник екс-міністра екології України. 

Весь процес отримання необхідних погоджень обидві компанії пройшли у рекордний термін – за словами члена партії “Сили людей”, запит на отримання спецдозволів вони подали майже через 3 місяці, після початку процедури, хоча зазвичай ця процедура займає близько року. Вже 11 червня 2015 року ці компанії звернулись до Державної служби геології та надр України з заявами про отримання спеціальних дозволів на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ вуглеводнів, з подальшим видобуванням нафти і газу на узгоджених раніше ділянках надр.

“Шельф розбили на сім ділянок: три відвели на одну компанію, а чотири – на іншу, щоб по кожній з цих ділянок орієнтовний обсяг запасів був менший, аніж цифра передбачена Постановою Кабміну №742. Це відбувається для того, щоб уникнути процедури  передбаченої законодавством”, – розповів Олексій Гончарук. 

За словами експерта, це дозволить компаніям обійти аукціон, що за процедурою є необхідним задля отримання спецдозволу на надрокористування. За підрахунками незалежних експертів, орієнтовна вартість спецдозволів на ці ділянки може становити сотні мільйонів  доларів США, які можуть дістатися не державі, а власникам кіпрських компаній.

“Сьогодні у нас є побоювання, що ці ділянку будуть віддані без аукціону за кошти, що є набагато менші, ніж ті, про які я зараз говорив. Більше того, існує Коаліційна угода, яка була підписана у грудні, і відповідно до неї уряд зобов’язався прибрати всі преференції для державних компаній. Мені достовірно відомо, що документи, які мали б усунути ці преференції, були готові ще у березні. Чому Кабмін досі не прибрав їх  – невідомо. Саме тому, що преференції досі існують, такі схеми стають можливими”, – підкреслив радник екс-міністра екології України. 

Довідкова інформація про компанії: ТОВ “Черноморгеоресурс” (ЕДРПОУ 39729978) і ТОВ “Черноморзахідінвест” (ЕДРПОУ 39729852). Директором обох підприємств став Бойко Тарас Миколайович. Юридична адреса офісу обох фірм теж одна: м. Київ, вул. Щорса, 31 (багатоквартирний житловий будинок). Засновниками ж цих компаній стали НАК «Надра України» (власник – держава) – на 25% та ТОВ “Чорноморнадроресурс” (власник – 4 фізичні особи) – 5%.

Засновниками компанії “Чорноморнадроресурс” в свою чергу стали ТОВ “ПАРКЕР ЧЕЛЕНДЖ” та “ТЕУС-Н”, власниками яких є дві офшорні компанії на Кіпрі: компанія ГРОВІСЛА ЛІМІТЕД та компанія ОСТЕКСПЕРТ ЛІМІТЕД.

 

Джерело: Сила людей 

 

69 views

Усі статті

Розгорнути більше...