План припинення війни США потребує узгодження з країнами ЄС…

План припинення війни США потребує узгодження з країнами ЄС…

13.02.2025, 12:40

Адміністрація президента США Дональда Трампа призупинила свій мирний план щодо України, щоб розглянути можливість надати Європі місце за столом переговорів. Підтвердження цьому заява спецпредставника Держдепартаменту США з питань України і Росії Кіта Келлога, який пообіцяв провести індивідуальні переговори з союзниками по НАТО, перш ніж завершити довгоочікуваний план припинення війни.

Келлог сказав, що на останніх переговорах з європейськими дипломатами він шукатиме ідеї щодо форми будь-якої мирної угоди та того, яким буде внесок інших держав у цей процес. Він пообіцяв провести ці переговори у Мюнхені з прем’єр-міністрами та президентами країн-членів НАТО.

«The Telegraph» вважає, що це буде пропозиція продовження американської військової підтримки Києва в обмін на доступ до рідкісноземельних ресурсів України. Європейці, які проводили переговори зі спецпредставником Трампа, були начебто запевнені, що Вашингтон хоче зміцнити позиції України на майбутніх переговорах з Росією.

Крім того, президент США Дональд Трамп готовий вдвічі посилити санкційний тиск на Росію, щоб змусити її припинити війну проти України. Про це спеціальний представник США щодо України та Росії Кіт Келлог розповів в ексклюзивному інтерв’ю для The Post. За словами Келлога, нинішні американські санкції проти Росії можна оцінити лише на «трійку» за десятибальною шкалою щодо їхньої ефективності.

«Економічний тиск, особливо у сфері енергетики, ще далеко не вичерпав свій потенціал. Дійсно, можемо посилити санкції, особливо що стосуються видобутку та експорту нафти», – зазначив Келлог.

Нагадаємо, що ще 5 лютого Bloomberg опублікував начебто «мирний план Трампа», який К.Келлог покаже у Мюнхені. Проте наступного дня спецпредставник повідомив, що на Мюнхенській конференції не буде представляти мирний план Трампа. Його презентуватиме сам президент, але пізніше.

Спеціальний представник президента США з питань України та РФ провів низку зустрічей для обговорення питання припинення війни в Україні з послами з Великої Британії та Італії і міністрами закордонних справ Чехії, Литви, Естонії та Латвії. Йому треба було попередньо зрозуміти позицію низки європейських держав, що безпосередньо долучилися до підтримки України у війні з РФ. Ці країни дуже активні в діях та коментарях агресивної політики Москви, і якщо країни Балтії (Литва, Латвія, Естонія), а також Чехія і Великобританія дуже гостро відчувають небезпеку подальшого розширення російської агресії, то Італія в цьому плані трохи стриманіша. Але це і є палітра думок представників європейського континенту щодо можливих шляхів припинення війни та російської агресії проти України. Глава МЗС Чехії Ян Ліпавський під час зустрічі заявив, що Україні треба бути достатньо озброєною, щоб вести переговори з сильної позиції. В чеських інтересах, щоб Росія ніколи не наважилася напасти на свого сусіда.

Адміністрація США планує нову стратегію підтримки України, яка передбачає активне залучення європейських союзників до закупівлі американського озброєння. Вашингтон розглядає цей варіант як спосіб продовження постачання військової допомоги Києву без значного навантаження на власний бюджет.

Американському спецпредставнику у зв’язку з цим  було доручено обговорити можливості спільних закупівель зброї з європейськими партнерами під час Мюнхенської безпекової конференції. Тобто, щоб країни ЄС закуповували значну частину американського озброєння для підтримки України, що дозволить розширити трансатлантичну співпрацю у сфері оборони та знизити навантаження на бюджет США. За словами представників адміністрації президента США, цей підхід є однією з кількох ідей, що обговорюються у Вашингтоні щодо потенційного продовження поставок американської зброї до Києва.

Заплановані переговори під час Мюнхенської конференції стануть майданчиком для детального обговорення умов та можливостей реалізації цієї ініціативи. Представники європейських країн в принципі готові розглянути варіанти спільних закупівель озброєнь, що дозволить Україні отримувати необхідні оборонні системи за рахунок комбінованих зусиль трансатлантичного альянсу. При цьому президент Дональд Трамп заявив, що протягом останнього тижня Вашингтон «досяг величезного прогресу» в питанні врегулювання війни Росії проти України. Зокрема у питанні того, як зібрати обидві сторони за столом переговорів.

«Ми ведемо перемовини з росіянами. Ми ведемо перемовини з українцями. Сподіваюся, що щось із цього вийде», — сказав Трамп в інтерв’ю Fox News.

Водночас в Києві заявили, що ще до початку Мюнхенської безпекової конференції, представники команди Президента США Дональда Трампа відвідають Україну.

Разом з тим, треба розуміти, що тиск і вимоги припинити війну в Україні за будь-яку ціну можуть дати Кремлю «карти в руки» та можливість досягти, хоча б частково, своїх цілей. Про це застерігають автори доповіді Мюнхенської безпекової конференції (MSC) «Мультиполяризація», яка цими днями була представлена на брифінгу в Берліні.

«Нова адміністрація у США, країни, яка була ключовим партнером України, дала сигнал, що хоче швидкого завершення війни Росії проти України шляхом переговорів. Якщо партнери України прагнуть припинити війну за будь-яку ціну, Росія може скористатися цим для отримання вигідної угоди про припинення вогню», - застерігають автори.

Наприклад, Москва може експлуатувати прагнення до миру, щоб зміцнити свій контроль над усіма окупованими територіями, перешкоджати вступу України в НАТО чи наданню їй надійних гарантій безпеки, пояснюється у документі. Це дозволить Росії посилити свою армію та спробувати змусити всю Україну повернутися до її сфери впливу.

Водночас, план нової адміністрації США щодо припинення війни поки ще не ясний, і якщо у Вашингтоні таки займуть більш жорстку позицію щодо Росії, «майбутнє останньої може виглядати досить похмурим», йдеться у доповіді. Такий висновок робиться на підставі того, що останнім часом у геополітичній позиції Росії почали з’являтися тріщини, «які викликають сумніви щодо її довговічності».

Незалежні джерела оцінюють величезну кількість вбитих в Україні російських солдатів, а щоб компенсувати ці втрати, Кремль має запропонувати новобранцям астрономічні виплати. Росія так само стикається з проблемами щодо заміни знищеної українськими військами російської бронетехніки. 80% надісланих на фронт танків і бронетранспортерів складається з відремонтованої складської техніки. Тобто це не нове виробництво, яке абсолютно не справляється з потребами забезпечення російської армії. Подібна ситуація існує для артилерійських систем та боєприпасів.

Одночасно Москва стикається з економічною невизначеністю, є ризики стагфляції, доходи від експорту енергоносіїв за два з половиною роки впали майже вдвічі, а падіння цін на нафту призведе до серйозних проблем для економіки Росії.

«Зіткнувшись з економічною невизначеністю, імперським перенапруженням і надзвичайно виснажливою ​​війною, невідомо, чи зможе Росія продовжувати свої імперіалістичні зусилля. Це частково залежатиме від міжнародної спільноти, яка має вирішити, чи дасть вона Росії простір для цього, чи буде тиснути та вимагати поважати заснований на правилах міжнародний порядок», - підсумовують автори доповіді.

Тобто для досягнення довготривалого миру Вашингтону разом з союзниками доцільно продовжувати озброювати Україну, виводити її на сильну переможну переговірну позицію та тиснути на Москву. І як не старається Кремль, без України ніхто не збирається обговорювати мирний процес.

Олександр ЛЕВЧЕНКО, український дипломат,

посол України в Хорватії 2010-2017 рр

 

 Джерело фото: https://www.pbs.org/newshour/


57 views

Усі статті

Розгорнути більше...