Забудувати все! В окупованому Севастополі намагаються побудувати чергового «монстра»
06.01.2025, 07:39
Поділитись
В окупованому Севастополі на ділянку між пляжем Омега та парком Перемоги намагаються впхнути дев’ятиповерхові готелі.
Вулиці Льотчиків загрожує доволі серйозне ущільнення: як повідомляють підконтрольні окупантам кримські ЗМІ, забудовники не відмовилися від планів будівництва готельного «колосу» на ділянці між бухтою Круглою та парком Перемоги. Про це свідчать судові матеріали, з якими ознайомилися кримські журналісти.
Туристично-готельний комплекс, який містить чотири дев’ятиповерхівки, спортивний комплекс із відкритим басейном та паркування на 107 машин, ТОВ «Апогей» збиралося будувати на ділянці з КН 91:02:0012016:3 площею 2,7 га за адресою: вулиця Льотчиків, 3В, біля бази відпочинку, прозваної «праскою».
Проєкт цього комплексу, розроблений волгоградською компанією «Центр будівельних технологій», було подано на «архітектурно-художню раду» ще в 2019 році, де він отримав безліч зауважень.
Серед основних претензій, окрім питань до архітектурних рішень, були занадто велика висота будівель і щільність забудови, мінімальна площа впорядкованої та озелененої території, недотримання норм сейсмічних зон і недостатні можливості дорожньої мережі.
У результаті проєкт було направлено на доопрацювання, і з того часу про нього нічого не було чути.
Виявилося, що причиною затишшя стали проблеми зі схваленням окупаційною владою Севастополя потрібної «плями забудови».
З 2018 року, коли «департамент з майнових та земельних відносин» і фірма «Апогей» уклали договір оренди земельної ділянки, права оренди поступалися чотири рази.
Вже через рік компанія «Апогей» уклала договір передачі прав та обов’язків з оренди ТОВ «Горизонт» (згідно з даними спеціалізованих ресурсів, «Горизонт» і є засновником «Апогею»).
У 2020 році такий самий договір фірма «Горизонт» укладає з ТОВ «Спеціалізований забудовник «Чайка». Ця компанія, своєю чергою, у березні 2024 року поступається правами ТОВ «Наш Успіх». При цьому керівниками двох останніх фірм є чоловік і дружина.
Нещодавно «21-й арбітражний апеляційний суд» виніс рішення щодо спору двох орендарів – ТОВ «Горизонт» і ТОВ «СЗ «Чайка».
Будівництво не велося, терміни підтискали, і в жовтні 2023 року ТОВ «Горизонт» звернулося до ТОВ «СЗ «Чайка» з вимогою виконати свої зобов’язання щодо отримання дозволу на будівництво протягом 30 днів, а через місяць надіслало листа про розірвання договору з вимогою повернути ділянку за актом прийому-передачі.
«Арбітражний суд Севастополя», куди звернулася компанія «Горизонт» після невиконання цих вимог, виніс рішення про необхідність розірвати договір, укладений між цією фірмою та ТОВ «СЗ «Чайка», а угоду про відступлення прав за договором оренди з ТОВ «Наш успіх» визнати недійсною.
Також у рішенні «суду» був такий пункт, як встановлення судової неустойки за невиконання відповідачами обов’язків щодо передачі документів ТОВ «Горизонт» та ТОВ «Ажур». Які інтереси у цій справі у фірми «Ажур», у рішенні суду не вказано.
Проте «апеляційний суд» скасував рішення міського арбітражу, ставши на бік нових орендарів.
Мотивовано позицію окупаційних суддів тим, що «Чайка» зробила все можливе, аби почати будувати готельний комплекс, а затримка за термінами сталася через форс-мажорні обставини.
«Листом від 01.08.2022 року ТОВ «СЗ «Чайка» повідомило, що стосовно першої черги виникли складнощі щодо отримання державної послуги з погодження архітектурно-містобудівного вигляду об’єкта, стосовно другої черги – планується оскарження дій Департаменту архітектури та містобудування міста Севастополя щодо видачі містобудівного плану земельної ділянки тільки на першу чергу, а не на всю земельну ділянку», – йдеться у тексті «судового рішення».
До цього часу ТОВ «Спеціалізований забудовник «Чайка» вже отримало позитивний висновок експертизи за результатами інженерних досліджень, уклало договір на розробку проєктної та робочої документації, одержало технічні умови на водо- та газопостачання, приєднання до електричних мереж та інші необхідні документи.
Не виходило лише домогтися дозволу «влади» забудувати ділянку повністю. У так званому містобудівному плані земельної ділянки (МПЗД), виданому «департаментом архітектури» у 2021 році, кордони, в межах яких дозволялося будівництво, були вказані двома невеликими зонами. Це не дозволяло впхнути на ділянці, що орендується, грандіозний готельний комплекс.
Почалися судові позови забудовника з профільним «департаментом».
У 2022 році «Арбітражний суд Севастополя» зобов’язав «департамент архітектури та містобудування» видати ТОВ «СЗ «Чайка» «містобудівний план земельної ділянки». Таке ж рішення виніс і «апеляційний суд», куди звернулася «влада».
Новий «містобудівний план земельної ділянки» компанію так само не влаштував, і судова суперечка зайшла на друге коло.
«Департаментом у графічній частині МПЗД відображено кордони, в межах яких дозволяється будівництво об’єктів капітального будівництва, повністю лише у верхній частині земельної ділянки, а в нижній частині земельної ділянки вказано лише незначну частину земельної ділянки (коло)», – зазначено у «судових» матеріалах.
У виданому забудовнику документі наголошувалося, що «департамент» посилався на чинну «містобудівну документацію»: коригування фрагмента плану детального планування Камишової бухти «район парку Перемоги» 2007 року; проєкти планування та межування території парку Перемоги, затверджені «постановою уряду Севастополя» у 2019 році; ППТ вулично-дорожньої мережі та території громадського користування.
Також «департамент» вказував на те, що земельна ділянка за функціональним призначенням розташована в зонах незабудованих територій, громадських будівель, зелені громадського користування, автостоянок, пішохідних зв’язків, частково в межах червоних ліній вулично-дорожньої мережі (на території загального користування).
У «суді» знову вважали, що «пропорційним та адекватним способом усунення порушення прав та законних інтересів» забудовника є покладання на «департамент» обов’язку видати МПЗД, яким ТОВ «СЗ «Чайка» буде дозволено забудувати не «коло», а всю земельну ділянку – з урахуванням червоних ліній та відступів від кордону відповідно до звичайних вимог Мінбуду.
У ході «судового» розгляду вже у «суді апеляційної інстанції» ТОВ «СЗ «Чайка» від заявлених вимог відмовилося. Ця відмова була мотивована тим, що «відсутній предмет спору, оскільки департамент за заявою товариства видав містобудівний план земельної ділянки з «плямою забудови» на всю земельну ділянку».
МПЗД забудовник отримав у лютому 2023 року – після ухвалення Правил землекористування та забудови фірма знову звернулася із заявою до профільного «департаменту» окупаційного уряду Севастополя.
У цій тривалій історії увагу кримських журналістів привернув один цікавий аспект: дивовижне зміщення термінів закінчення будівництва дев’ятиповерхових готелів. Адже компанія «Спеціалізований забудовник «Чайка», згідно з укладеним з ТОВ «Горизонт» договором, мала побудувати комплекс до 24 листопада 2024 року.
Проте «судова колегія апеляційного суду» дійшла іншого висновку: забудовник у запасі має цілий рік – закінчити будівництво можна у листопаді 2025 року.
Посилаються «судді» на пункт 4 укладеного між двома фірмами договору, згідно з яким терміни автоматично продовжуються «у випадках оголошення на території Севастополя епідемій, режиму підвищеної готовності, надзвичайної ситуації, надзвичайного стану, громадянських заворушень, воєн, а також у разі запровадження заборони на видачу дозволів на будівництво».
Несподівано згадалося, що у 2020 році «указом» так званого губернатора окупованого Севастополя на території міста було введено «режим підвищеної готовності», скасований лише у червні 2023 року.
Оскільки договір було укладено 14 липня 2020 року, тобто під час дії «режиму підвищеної готовності», ТОВ «СЗ «Чайка» мало підстави розраховувати на продовження термінів його дії, зазначено у «судовому рішенні» від 2 грудня 2024 року.
Тож не виключено, що на найближчих засіданнях «архітектурно-художньої ради» буде розглянуто новий проєкт ущільнення вулиці Льотчиків у районі парку Перемоги…