«Найдорожчий» капітальний ремонт в окупованому Криму

«Найдорожчий» капітальний ремонт в окупованому Криму

21.10.2024, 09:03

Останніми роками на вулицях столиці окупованого Криму все більше і більше проводиться дорожніх робіт. З якою метою місцева «влада» кинулася наводити лад на дорогах, – чи то піклуючись про містян, чи то «освоюючи» бюджетні кошти, виділені на ремонтні роботи, – питання відкрите. Адже відомо, що за рахунок дорожнього ремонту можна неабияк збагатитися, особливо коли можна трохи «зекономити» на будівельних матеріалах.

Ремонт вулиці Караїмської, місто Сімферополь

 

Тому нерідко масштабні ремонти обертаються в Криму численними перевірками, які мають на меті показати кримчанам, що правоохоронні органи уважно «наглядають» за виконанням «проєктів» на теренах окупованого півострова. Не стала винятком і багатостраждальна вулиця Караїмська у Сімферополі, капітальний ремонт якої завершився трохи менше року тому: нещодавно стало відомо, що до якості вже виконаних робіт з’явилися питання у «прокуратури Республіки Крим».

Вперше про ремонт важливих для транспортної інфраструктури вулиць у центрі Сімферополя – Караїмської, Пролетарської та Кавказької стало відомо наприкінці червня 2023 року. Тоді своїм «розпорядженням» так званий глава Республіки Крим Сергій Аксьонов визначив ТОВ «Велен» єдиним підрядником одразу за трьома державними контрактами. Згідно з документом, компанія мала відремонтувати столичні вулиці Пролетарську та Кавказьку за 212 і 405 мільйонів рублів відповідно. Найдорожчим став третій контракт, за яким ТОВ «Велен» зайнялося капітальним ремонтом вулиці Караїмської.

Ремонт вулиці Караїмської, м. Сімферополь

 

Того самого дня ТОВ «Велен» підписало договір із замовником в особі «ДКУ РК “Служба автомобільних доріг Республіки Крим”». Але, як випливає з угоди сторін, термін виконання робіт одразу ж усунули на місяць: компанія зобов’язалася закінчити капітальний ремонт Караїмської раніше, до 1 грудня 2023 року. Пізніше підросла і ціна: за однією з додаткових угод (ДС № 14 від 14.11.2023) вартість контракту зросла з 1,11 до 1,13 мільярда рублів.

Як мінімум, у плані вартості та масштабу робіт цей ремонт виявився для регіону унікальним: як пізніше зізнавався «начальник “Служби автомобільних доріг РК”» Максим Тарасов, проєкт ремонту трьох вулиць столиці став «найдорожчим капітальним ремонтом у Криму».

Перші порушення були виявлені вже під час проведення ремонтних робіт. Вперше «прокуратура Республіки Крим» зацікавилася ремонтом вулиці Караїмської ще восени 2022 року.

Ремонт на вулиці Караїмській, м. Сімферополь

 

Наприкінці жовтня того ж року «прокурор району» вніс подання підряднику, щоб той усунув виявлені порушення. Що й було зроблено: замовник і підрядник змогли деталізувати та затвердити графіки та кошториси, при цьому перший додатково виставив другому претензії на 200 тисяч рублів.

Слідом «прокуратура» знайшла на об’єкті порушення вимог безпеки. «Співробітники наглядового органу» виявили на будівельному майданчику пошкоджені огорожі, відкриті люки, місце проведення ремонтних робіт не було огороджено, у робітників були відсутні засоби індивідуального захисту, а для водіїв і пішоходів ніхто не встановив попереджувальних знаків.

За вказаними фактами «прокуратурою району» на адресу «ДКУ РК “Служба автомобільних доріг Республіки Крим”» та ТОВ «Велен» 18.11.2022 року було внесено подання, за результатами розгляду яких порушення усунули.

Крім того, під час проведення ремонтних робіт від мешканців Сімферополя надходили відомості про дуже неоднозначні знахідки. Зокрема, про це у своєму Telegram-каналі розповідав кримський краєзнавець Іван Коваленко. Посилаючись на робітників, він писав про те, що на вулиці Караїмській було знайдено предмети старовини, а також багато людських кісток, які згодом нібито вивезли з будівництва разом із ґрунтом.

За припущеннями «директора Інституту археології Криму РАН» Вадима Майка, виявлені в ході земляних робіт людські кістки могли бути похованнями некрополя при мечеті Кебір-Джамі 1508 року будівництва. До початку XX століття молитовний будинок розташовувався на перетині нинішніх вулиць Кавказька та Більшовицька, поряд зі старим міським ринком.

«Вулиці Пролетарська, Кавказька та Караїмська, де йде ремонт, входять у територію середньовічного мусульманського міста Ак-Мечеть, тому тут явно можуть бути якісь цінні знахідки», – припустив історик.

За його словами, під час проведення будь-яких земляних робіт на території Росії потрібно попередньо отримувати погодження місцевого департаменту культурної спадщини.

Якщо потенційно цінний історичний об’єкт було випадково знайдено вже під час робіт, необхідно зупинити будівництво і викликати фахівців. Однак, як тоді повідомив кримським ЗМІ так званий заступник міністра культури Криму, начальник департаменту державної охорони культурної спадщини Андрій Ростенко, жодних сигналів про незвичайні знахідки під час капремонту вулиці Караїмської департамент не отримував.

Наявність поховань вздовж вулиці Караїмської під час перевірки «прокуратура» також не підтвердила. Водночас було встановлено факт втрати залишків фундаменту християнського вірменського храму Успіння Пресвятої Богородиці. Втім, порадившись, «Науково-методична рада з культурної спадщини» вирішила не подавати заявку про внесення храму до реєстру культурних об’єктів, що охороняються.

Порушень у сфері охорони об’єктів культурної спадщини «республіканський Мінкульт» не знайшов.

Ремонт вулиці Караїмська, м. Сімферополь

 

Незважаючи на численні перевірки, 2023 року об’єкт було успішно здано. 31 серпня рух відремонтованими вулицями відкрили в робочому режимі – тобто тільки двома смугами з чотирьох. Ще кілька місяців до фінальної здачі об’єкта підрядник залишив на «фінальні штрихи»: обладнання тротуарів і мережі зв’язку, зведення перильних огорож, укладання фінішного шару асфальту та нанесення розмітки.

Але навіть після завершення ремонту перевірки не закінчились. У серпні 2024 року «прокуратура Республіки Крим» спільно зі співробітниками «республіканського ДІБДР МВС» провела обстеження вулично-дорожньої мережі щодо відповідності чинним ГОСТам.

Пізніше «прокуратура Республіки Крим» та «Управління ДІБДР МВС по республіці» у відповідях на інформаційні запити кримських ЗМІ підтвердили, що перевірка мала місце. Крім того, у прес-службі «МВС по Республіці Крим» журналістам пояснили, де саме було виявлено дефекти дорожнього покриття. Виявилося, що просадка з’явилася навпроти будинку № 23 на вулиці Караїмській, по сусідству з місцевою школою.

Водночас під час виконання контракту, можливо, мали місце й фінансові порушення. Йдеться про перевірку, яку «прокуратура Республіки Крим» проводила спільно зі «Службою фінансового нагляду Криму». За інформацією кримських журналістів, було проведено перевірку фактичного виконання умов державного контракту, у рамках якої встановлено факт можливого завищення обсягу робіт на загальну суму 24 мільйони рублів.

Слід зазначити, що перевірки «наглядового органу» з питань ремонту вулиці Караїмської ще тривають, і хтозна, які ще «відкриття» на нас чекають попереду.

Євгенія БОРИСЮК

Фото надане автором, з відкритих джерел

225 views

Усі статті

Розгорнути більше...