Розповідь кримчанина: Реальність дітей з Криму, коли вступають до українських вишів

Розповідь кримчанина: Реальність дітей з Криму, коли вступають до українських вишів

18.10.2023, 13:19
Фотоколаж ЦГП “Альменда”

МОН декларує, що одним із кроків деокупації та реінтеграції Криму є битва за розум молоді. Однак процедура вступу доводить протилежне.

Громадська організація «Центр громадянської просвіти «Альменда» змогла поговорити з кримським правозахисником, який допомагає дітям та їх батькам зі вступом до українських закладів вищої освіти (далі – ЗВО). З міркувань безпеки це інтерв’ю повністю анонімне. 

Довідково. Для жителів ТОТ України діє особлива процедура вступу до українських ЗВО. Спрощена система передбачає вступ через Освітні центри «Крим – Україна» або «Донбас – Україна». На сьогодні Освітні центри (далі – ОЦ) діють у 166 закладах вищої освіти. Якщо дуже коротко, то вступ через Освітні центри передбачає складання 3 іспитів – української мови, історії України та профільного іспиту. Освітні центри, які створені на базі ЗВО, повинні супроводжувати абітурієнтів з ТОТ на всіх етапах вступу. Проте, як зазначають правозахисники, в цьому році в роботі Освітніх центрів панував хаос – кожний надавав різну інформацію, необхідний перелік документів, або, взагалі, представники ОЦ дуже важко виходили на комунікацію, чи відмовляли у допомозі, аргументуючи тим, що закінчилися ліцензовані міста по квоті-2.

Тому ГО ЦГП «Альменда» поспілкувалася з кримським правозахисником, який перебуває на ТОТ, про те, наскільки складно та небезпечно в Криму проходити процедуру вступу до українського ЗВО? Чи проінформовані кримчани про можливості вступу? Як Росія намагається пропагандою затягнути дітей в свої ЗВО та до російської армії? З якими складнощами зіштовхнулися люди під час вступу 2023 та чому деяким так і не вдалося вступити? 

Реалії 

– В якій реальності живуть діти та їх батьки в Криму? 

-В минулому році була ситуація, коли на лінійці частина дітей відмовилися співати гімн Росії, тоді до них підійшла вчителька і сказала «відкривайте свій рот». 

Діти живуть під тиском щоденної російської пропаганди. Згадаю питання від батьків: «А що робити, якщо мої діти вже не хочуть навчатися тут в школі, говорячи, що це не школа, а це центр пропаганди». Діти вдома розповідають батькам про те, що їх змушують малювати російський прапор, говорять на заняттях, що Росія зараз правильно все робить в Україні, навчають дітей як правильно любити «родіну», тобто Росію. Дітям в школі розповідають, про те, що Крим завжди був російським. Дитина постійно відчуває тиск як зі сторони вчителів, так й інших «патріотично» налаштованих однокласників.

В минулому році була ситуація, коли на лінійці частина дітей відмовилися співати гімн Росії, тоді до них підійшла вчителька і сказала «відкривайте свій рот».

Також батьки дуже хвилюються, що хтось дізнається, що їх діти намагаються вступити до українського ЗВО та передадуть інформацію окупаційній владі, і в них будуть проблеми. А елементарно про це можуть дізнатися, коли абітурієнту потрібно надрукувати, відсканувати документи для подачі на вступ. Відповідно через це у людей навіть немає можливості по декілька разів друкувати документи, а наші ЗВО, хаотично присилають правки, змушуючи людей по декілька разів передруковувати документи. Про це я розповім детальніше далі.

Щодо страху, що хтось дізнається – доходить навіть до того, що коли дитина після 9-го класу поступила в український коледж, то щоб зі сторони окупаційної влади та інших людей не було питань, батьки віддають додатково дитину в якийсь російський коледж.

Тобто кримчани, які хочуть вступити до українського ЗВО, окрім постійної пропаганди живуть в страху. І, на жаль, люди на неокупованій території цього не розуміють.

-Як кримчани в окупації знаходять інформацію про можливості вступу до українських ЗВО? 

-Насправді, в Криму є велика проблема з поінформованістю про можливості вступу в ЗВО України – щодо пільг та спрощеної системи вступу, як у коледжі, так і в заклади вищої освіти. Ця проблема з інформуванням пов’язана з тим, що багато українських ресурсів заблоковані в Криму. Для того, щоб знайти інформацію, потрібно спочатку завантажити VPN, а в Криму навіть він заблокований. Тому не кожна людина так просто може завантажити VPN і через нього заходити на українські заблоковані сайти Міністерства освіти чи Представництва президента в АР Крим, де і розміщена інформація про можливості вступу кримчан.

Тобто немає каналів, де люди можуть без проблем отримувати інформацію про можливість вступу за спрощеною системою.

До нас ні разу не було звернень, коли люди вже знали про можливість вступити до українського ЗВО, про спрощену систему. Зазвичай, питання звучить так: «А чи можна взагалі поступити до якогось українського університету? А, якщо навіть поступимо, це ж треба якось виїжджати на неокуповану територію?». І все через брак інформації для кримчан.

«Плюшки» від освіти у російських вишах 

-А розкажіть як Росія проводить вступну кампанію та інформує про можливості навчання в своїх ЗВО?

-Це дуже сумно, адже діти не чують альтернативну інформацію від України, а вихваляння можливостей Росії звучить зі всіх сторін.

Мабуть, багато хто чув, читав, що в окупаційних школах кожен понеділок проводиться заняття «Розмова про важливе». На цих заняттях героїзують т.зв. «СВО», дітям розповідають наскільки важлива діяльність Міноборони Росії.

Але в новому році з’явився ще додатковий щотижневий урок «Росія – мої горизонти», в принципі, по назві все зрозуміло. Це профорієнтаційне заняття для учнів 9,10,11 класів, де розповідають про різні російські ЗВО, в які дітей запрошують вступати. Знаю, що в школи Криму приїжджали з Новосибірська, Єкатеринбургу, щоб розповісти про свої ЗВО та запросити на навчання дітей.

Більше того, дітям розповідають про переваги підписання контракту з Міноборони після школи, говорять, що з ними все стабільно, що будуть платити хорошу зарплатню, вистачатиме на житло і багато іншого. А бували навіть випадки, коли Міноборони РФ видає повістки випускникам кримських ЗВО, або ставлять ультиматум: хочеш отримати диплом, підписуй контракт.

І це дуже сумно, адже діти не чують альтернативну інформацію від України, а вихваляння можливостей Росії звучить зі всіх сторін.

Але попри все, багато продовжують протистояти російській пропаганді, діти в тому числі. Вони у дитячих садках відмовляються малювати російські прапори, мапу з російським Кримом. Зрозуміло, що все це завдяки свідомим батькам, які хочуть, щоб їх діти навчалися в українських ЗВО. Але вступити дуже непросто через байдужість представників українських ЗВО та хаос у вступній кампанії.

Незважаючи на страх, запит на українську освіту є

-Тобто, попри весь тиск та пропаганду Росії, запит кримчан на вступ до українських ЗВО є?

-Так, запит є, і він не малий. Але, брак інформації у відкритому доступі та страхи батьків, кількість людей набагато менша, чим могла б бути. Кримчани готові навіть платити за допомогу зі вступом. Це ще раз говорить про їх зацікавленість та бажання вступити в українські ЗВО. Тому ми думаємо про те, щоб зимою запускати невелику кампанію по інформуванню через телеграм. Але сподіваємося, що в цьому вже не буде необхідності.

-А коли, у який проміжок часу, батьки починають звертатися з запитом про допомогу? 

-Більше зацікавленості та звернень починається навесні, ближче до закінчення школи, серед 9 та 11 класників. Але, насправді, це сумно, що люди починають дізнаватися про це так пізно, а не завчасно. І тут з нашої сторони має бути постійне інформування на всіх можливих ресурсах про те, що є така можливість вступу, що є спрощена система. Ось ми, наприклад, опублікували пост в нашому Телеграм каналі з невеликою кількістю підписників, що є можливість вступити до українських ЗВО, і ми, як кримські правозахисники, готові допомогти. Протягом неділі до нас звернулися 15 людей, ми цього не очікували, тому що, повторюсь, кількість підписників невелика.

А в цілому люди звертаються тоді, як дізнаються по «сарафанному» радіо, що є така можливість і вони можуть отримати у нас консультацію. Зазвичай це відбувається так, мене питають чи можуть надати мої контакти хорошим знайомим, родичам, щоб я проконсультував як вступити. Ось нещодавно до мене звернулися, попросили передати мій Телеграм знайомій, дитина якої після 9-го класу хотіла вступити до українського коледжу. Ми поспілкувалися, почали процедуру вступу, а в кінцевому рахунку всі коледжі, до яких ми зверталися, сказали, що для кримчан більше немає місць.

-Через що батьки хвилюються та бояться найбільше, коли звертаються до вас по допомогу зі вступом?

-Найбільший страх, що дитина не складе іспити з української мови та історії України. Бо зрозуміло, що тут немає можливості навчатися, і з часом деякі слова забуваються. А хтось з дітей взагалі ніколи не вивчав українську мову, літературу та історію Україну. Тому дуже поширене запитання: «Що робити з іспитом з української мови, наскільки там все строго?».

Цей страх виникає навіть на етапі заповнення бланків українською мовою – бояться, що зроблять помилки. Але при цьому, коли батьки бачать ці бланки на українській мові, говорять, що виникає ностальгія, що так приємно читати на українській мові, що ніби все вже окей, Україна тут і ніяких проблем не має.  Але потім в процесі вступу університети починають створювати на рівному місці проблеми, відмовляти у консультації тощо, і реакція батьків зрозуміло, що переходить у розчарування.

Ще один поширений страх батьків – безпека. Батьки питають: «А якщо хтось дізнається, що ми цим займаємося – заповнюємо українські документи, якщо дитина проговориться, які будуть проблеми зі сторони окупаційних органів влади?». А в Криму слідкують за зв’язками з Україною: провайдери можуть передавати інформацію про те,  на які заборонені українські сайти ти заходиш, чи телефонуєш в Україну. Коли проходиш митницю, допитуються чи є знайомі, родичі в Україні? А враховуючи, що тут можуть оштрафувати за прослуховування української музики, то зрозуміло, чому батьки хвилюються.

Також батьки переживають, що можуть виникнути проблеми на етапі вступу і через це дитина не встигне взагалі поступити ні в який ЗВО. Або що потрібно буде відпускати дитину одну на материкову частину України. Тому виникає багато питань як вивезти дитину, адже це небезпечно. Та й додаткове фінансове навантаження – також серед переживань батьків. 

Тернистий шлях до українського вишу 

-Як саме ви допомагаєте батькам зі вступом? Чи супроводжуєте повністю чи лише консультуєте на початку? 

-Зазвичай, ми не супроводжуємо вступників абсолютно на всіх етапах. Ми пояснюємо як що працює, які документи потрібно підготувати та куди надсилати. Говоримо, що треба звернутися до Освітнього центру (далі – ОЦ), де вам і допоможуть вступити до обраного ЗВО та отримати необхідні документи, яких у вас немає.

Для цього ми просимо бажаючих вступити створити окремий мейл, надати нам доступ, щоб ми могли дивитися як проходить спілкування, чи немає порушень зі сторони представників ОЦ.

Але в цьому році вступна кампанія була максимально складна та незрозуміла. І в кінцевому рахунку з Освітніми центрами спілкувалися ми самі.

Також ми допомагаємо вступникам та батькам технічно. Як я говорив, через питання безпеки люди не можуть вільно друкувати в типографіях документи українською мовою. Тому ми допомагаємо з цим. Або буває, що не знають який VPN завантажити, як підключитися до ZOОM через VPN тощо.

Іноді навіть допомагаємо після того як вже вступили і навчаються в українському ЗВО. Наприклад, дівчинка в минулому році вступила  до КНУ ім. Шевченка і через півроку злетіла з бюджетного навчання, бо її не подали в списках на бюджетне навчання. Тому батьки зверталися за допомогою.

-Ви сказали, що була в цьому році складність у спілкуванні з Освітніми центрами. Підкажіть, які проблеми виникали?

-Взагалі багато українських університетів ведуть себе без інтересу допомогти вступникам, я би сказав навіть навпаки. Вони повільно відповідають на листи, з яких важко зрозуміти, що саме вони мають на увазі. Лише Таврійський національний університет оперативно відповідав, та пропонував зв’язатися для швидшого вирішення питань. На противагу КНУ ім. Шевченка взагалі дають інформацію не систематично, то просять одне, потім інше. У цьому році дівчинка хотіла поступити, ми спеціально перекладали на українську та завіряли в Києві адвокатом свідоцтво зі школи, хоча по правилам, ми можемо цього не робити. В кінцевому рахунку їй сказали після всіх цих заморочливих, незрозумілих вимог, що місць на навчання немає.

Взагалі в цьому році ми можемо виділити наступні проблеми у роботі Освітніх центрів:

  • Немає координації. Має бути так: людина з Криму телефонує в Освітній центр і той супроводжує вступника від початку до кінця. Але ж в реальності всю роботу за ОЦ робимо ми.
  • Складність та довготривалість в комунікації. Частина університетів не відповідають по мейлу, який вказаний на сайті. Ми можемо чекати відповідь більше тижня, а потім нам пишуть, що, на жаль, ліцензовані місця закінчилися. І в цьому році у нас три людини не змогли вступити.
  • Немає єдиних вимог. Університет пише інформацію зовсім не ту, яка вказана на сайті МОН, у них якісь свої вимоги. Один може запросити такий документ, іншому – він не потрібен. Хоча ми одразу готуємо пакет документів, який вказаний на сайті МОН, відправляємо його до ЗВО, а потім починаються проблеми: а вам треба заповнити ще цю заяву, а ще той документ. А з друком, повторюсь, в Криму є проблеми.
  • Непоінформованість ЗВО про спрощену систему для абітурієнтів з ТОТ.  В цьому році ми писали в коледж, куди хотіла вступити дівчинка Нам відповіли, що вони не зовсім розуміють, що їм треба робити, тому зателефонують в МОН, щоб уточнити. Я їм пояснював як відбувається процедура вступу, хоча це вони повинні пояснювати вступникам та батькам. На наступний день після розмови вони мені передзвонили та вибачилися. Сказали, що все справді так як я казав, просто вони не були в курсі процедури вступу кримчан без паспорта, а лише зі свідоцтвом про народження.
  • Є ще момент, коли ми від імені людини пишемо лист з уточнюючими питаннями, і чекаємо розвернуті відповіді. А отримуємо у відповідь – «ні». Зрозуміло, що в таких випадках у батьків пропадає взагалі бажання далі морочитися з цим. А на противагу цьому Росія робить все можливе для того, щоб кримчани вступали в їх ЗВО. 

-Тобто на вашу думку, порівнюючи з попередніми роками, вступна кампанія 2023 була провалена?

-Я би сказав так, у порівнянні зі вступною кампанією минулого року процедура вступу ускладнилася. Насамперед, стала гіршою можливість взаємодії між ЗВО, абітурієнтами та Освітніми центрами «Крим-Україна».

У 2022 році, в умовах початку повномасштабного вторгнення, координація абітурієнтів та ЗВО проходила на достатньому рівні, а через рік усупереч очікуванням рівень координації ускладнився.

І це при тому, що МОН декларує, що одним із кроків деокупації та реінтеграції Криму є битва за розуми молодих кримчан. Однак, ми бачимо, що процедура вступу стала складнішою, в той же час влада Росії її полегшує. У багатьох випадках – це стає причиною вступу кримських абітурієнтів до російських вишів.

Інтерв’ю підготовлене

Центром громадянської просвіти «Альменда»

________________________________________ 

Матеріал підготовлений у рамках проєкту «Кроки назустріч один одному: наближення реінтеграції молоді з ТОТ». Проєкт реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки в рамках Transition Promotion Program. Погляди, репрезентовані у цьому матеріалі, належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

1292 views

Усі статті

Розгорнути більше...