Візитівки Сімеїза вілли «Ксенія» і «Мрія» в очікуванні «реставрації»
05.01.2025, 07:47
Поділитись
Повідомлення про початок «реставрації» нещодавно з’явилося на фасаді візитівки південнобережного селища Сімеїз, що в окупованому Криму, – старовинної вілли «Ксенія», яка є пам’яткою архітектури. Банер з інформацією про майбутній ремонт потрапив на очі місцевим мешканцям.
На банері зазначено, що «йдуть відновлювальні роботи»: вілли «Ксенія» та «Мрія» будуть відновлені до літа 2026 року. Однак жодних даних про підрядника чи замовника на вивішеному плакаті немає.
Певну ясність у ситуацію, за інформацією підконтрольних окупантам кримських ЗМІ, які зацікавилися даною темою, внесли в «міністерстві культури» окупованого півострова.
«У жовтні 2024 року власнику об’єктів культурної спадщини «Вілла Ксенія» В.А. Чуйкевич (архітектори М.П. Краснов, Я.П.Семенов)» та «Вілла «Мрія» А.М. Керкової» ТОВ «Бриз» Міністерством культури Республіки Крим видано завдання на проведення робіт щодо їх збереження», – повідомив «заступник міністра – начальник департаменту держохорони культурної спадщини» Андрій Ростенко у відповідь на інформаційний запит кримських журналістів.
Окупаційний чиновник додав, що у листопаді 2024 року регіональний «мінкульт» дав добро проєктній організації ТОВ «Хорбудпроєкт» на науково-дослідні роботи на обох пам’ятках архітектури.
При цьому Андрій Ростенко наголосив, що наразі проєктна документація на розгляд до відомства не надійшла, тому дозвіл проводити роботи ще не видавався.
Як відомо, одну з визначних пам’яток селища Сімеїз у Великій Ялті – дореволюційну віллу «Мрія» було продано на аукціоні у грудні 2020 року за 90,5 мільйонів рублів. Власником стала Ніна Ксенц, зазначена в документації як власник ТОВ «Прайм Арт» у Москві.
У документах аукціону було сказано, що заволодіти старовинною віллою на Південному березі Криму побажало чотири особи. Але найбільша пропозиція – 90 519 663 рублів – надійшла від Ніни Ксенц.
За відкритими джерелами, жінка є засновником зареєстрованого у Москві ТОВ «Прайм Арт» зі статутним капіталом 10 тисяч рублів. Основний напрям діяльності фірми пов’язаний із творчістю, мистецтвом і розвагами.
Вілла «Мрія» побудована 1913 року у псевдомавританському стилі. Садиба є об’єктом культурної спадщини.
У 2017 році вілла «Мрія» разом зі своєю сусідкою віллою «Ксенія» потрапили до списку об’єктів «реставрації» в рамках так званої федеральної цільової програми розвитку Криму.
Так, на «Мрію» було виділено близько 40 млн рублів для проведення першочергових протиаварійних робіт. Тоді як «Ксенія» була підготовлена до реставрації, проте підрядник, сумнозвісне ТОВ «Меандр», затягнув терміни і з ним розірвали контракт.
Пам’ятку архітектури – віллу «Ксенія» 1906 року будівництва – на відкриті торги виставляли вже двічі: вперше – у березні 2023 року, причому початкова вартість садиби тоді була визначена в 120,6 млн рублів, вдруге – у травні 2024 року, і вартість уже знизилась до 95 млн. Потенційний покупець, згідно з документацією, отримає чотири нежитлові будинки на вулиці Радянській, в історичній частині Сімеїзу, площею від 136 до 388,2 квадратних метрів.
При цьому, згідно з актом технічного стану, збереження будівлі залишає бажати кращого: у стінах, складених з бутового каменю, спостерігаються тріщини, покрівля з листів оцинкованого заліза, обидві вежі, перекриття між першим та другим поверхами, паркетні та плиткові підлоги, сходи перебувають в аварійному стані.
Проте взяти і швидко відремонтувати віллу після купівлі, як наголосили перед аукціоном кримські «чиновники», не вдасться: оскільки це об’єкт культурної спадщини, то на плечі нового власника ляжуть зобов’язання щодо «виконання вимог охоронних зобов’язань», які містять узгодження будь-яких змін під час реставрації.
«На нового власника покладено обов’язкову вимогу щодо виконання комплексу ремонтно-реставраційних робіт та робіт із пристосування об’єкта культурної спадщини для сучасного використання відповідно до розробленої науково-проєктної документації», – наголосив Андрій Ростенко.
Окупанти бідкаються, що, незважаючи на історію та розташування об’єктів, подібні вимоги «влади» зовсім не приваблюють інвесторів. Наприклад, поки що у «власності» держави-окупанта залишаються три старовинні садиби в Алупці, які також виставлялися на аукціон, але безрезультатно. Не знайшлося охочих стати власником і «націоналізованого» елітного готелю «Вілла Олена», збудованого у центрі Ялти до революції.