Христос народився, Бог воплотився, ангели співають… Наближається одне з найбільших християнських свят – Різдво Христове, і є нагода пригадати, як воно відзначалося у Криму до окупації.
У січні 2012 р. у Сімферополі вперше з ініціативи директора Української школи-гімназії Н. І. Руденко відбулася Різдвяна хода звіздарів – яскраве дійство, організоване вчителями та учнями гімназії. Приємно тішили своєю красою віфлеємські зірки в руках старшокласників, зачаровувала музика і колядки, яких співали і молодь, і дорослі, котрих з кожною хвилиною все прибувало й прибувало, запальні танці янголяток-дівчаток у білосніжному вбранні, які кружляли в хороводі, залучаючи до свого кола малих і найменших… Співуча людська ріка пливла вулицею. Музика, пісні, танці, колядки, сміх! — Христос народився! — сповіщали усім гучно одні. — Славімо його! — ще гучніше відповідали їм інші учасники Різдвяної ходи. До ходи приєднувалися десятки сімферопольців. Згодом молодь із українських організацій міста провела Вертеп – традиційну аматорську виставу на біблійні теми. Гімназисти також організували концерт і танці.
За словами директора гімназії, ідея провести таке дійство виникла після того, як вона дізналася про проведення такого святкового заходу у Львові. «Ми цілий рік шукали людей, які б могли навчити робити Різдвяні зірки. Знайшли їх у Львові, запросили до гімназії. Тут ці майстри працювали з нашими дітьми та вчителями два тижні. Таки навчили нас робити і Різдвяний вертеп, і Різдвяні зірки, а згодом у гімназії було створено музей Різдвяної зірки», — розповідала тоді Наталя Руденко.
Аналогічне свято відбулося і наступного 2013 року, і було не менш велелюдним. У цей рік до організації різдвяних заходів долучилися активісти та волонтери громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», котрі вперше в Криму підготовили публічну постановку Різдвяного Вертепу. Учасники заходу показали виставу біля Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги Української православної Церкви Київського патріархату (нині Православна Церква України) після Різдвяного Богослужіння. А згодом долучилися до Різдвяної ходи, що була організована українською гімназією міста Сімферополя. З колядками та віншуванням учасники Різдвяної ходи пройшлися вулицями міста, а після завершення ходи всі бажаючі могли ще рази побачити Вертеп та пригоститися смачною кутею.
Передбачалося, що, за погодженням із міською владою, акція буде традиційною.
У 2014 році активісти руху “Євромайдан-Крим” подарували сімферопольцям справжній Різдвяний Вертеп. Дійство вийшло інтернаціональне і мультиконфесійне – ролі грали не лише православні і греко-католики, але й іудеї та мусульмани. Різвяна вистава відбулася за традиційними біблійними мотивами з елементами сучасного політичного життя України, чим учасники Вертепу хотіли показати кримчанам, що Різдво, як і Євромайдан, – об’єднує Україну.
Різдвяний вертеп 2014 року, організований активістами руху “Євромайдан-Крим”, також відбувся як і у 2013 році біля Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги Української Православної Церкви Київського патріархату (нині Православна Церква України), його проведення благословив архієпископ (нині митрополит) Сімферопольський і Кримський Климент.
Після вторгнення російських загарбників Різдво більше так масово і по-українському не святкується, бо все українське, навіть свята і традиції, в Криму нині під негласною забороною. Та що й казати, адже першим ділом окупанти перейменували єдину в Сімферополі Українську школу-гімназію на російську академічну.
Ігор СВІТЛИЧАНИН, Андрій ЩЕКУН, редакція “Кримська світлиця”