Неприморський бульвар: територія пам’ятки історії та архітектури зменшилась майже втричі
18.09.2024, 10:33
Поділитись
Приморський бульвар – візитівка Севастополя, поруч з яким розташований відомий пам’ятник затопленим кораблям, – опинився в центрі архітектурно-містобудівного скандалу. Виявляється, територія бульвару, яка охороняється законом, загадковим чином зменшилась майже втричі – з 8 га до 5 га. Про це повідомляє севастопольський сайт «ForPost».
За даними видання, з грудня 2022 року до меж ОКС (об’єкт культурної спадщини, – авт.) «Приморський бульвар – комплексна пам’ятка історії, архітектури та садово-паркового мистецтва» більше не входить набережна Приморського бульвару та край Миколаївського мису, включаючи Катерининський сквер. Нині це територія ЦСКА, старожили звикли називати її «водною станцією».
На відомості майже дворічної давнини звернув увагу історик, захисник севастопольської архітектури, донедавна член науково-методичної ради при «Управлінні охорони об’єктів культурної спадщини міста Севастополя» (так зване Севнаслєдіє) Степан Самошин.
У групі «Архітектура Севастополя» він опублікував посилання на відповідний наказ «Севнаслєдія», наголосивши, що реальні об’єктивні історичні межі бульвару – від Графської пристані до театру ім. Луначарського разом із береговою смугою, що й було затверджено у 2018 році.
Закон припускає лише одну причину зміни меж ОКС – нові історичні дані, але з 2018 року таких не з’являлося. Результатів дослідження, на які посилається «Севнаслєдіє», не опубліковано, а науково-методичній раді взагалі не було відомо про цю роботу, пише Степан Самошин. Ба більше, старий наказ про межі ОКС від 2018 року з сайту «Севнаслєдія» видалено, стверджує він.
Свою заяву історик проілюстрував видами територій, які більше не належать до комплексного ОКС «Приморський бульвар».
Степан Самошин небезпідставно пов’язує зменшення площі ОКС із ремонтом, що розпочався на набережній Приморського бульвару, адже реставрація об’єкта культурної спадщини вимагає значно більшого опрацювання та коштів, ніж банальний сучасний ремонт.
Є ще одна сторона, яка, на думку історика, виграє від зменшення ОКС, – Міноборони держави-окупанта, до якого належить спортивний клуб ЦСКА (зокрема, з його базою біля площі Нахімова). Зрозуміло, що всі роботи після вилучення території з ОКС можна буде проводити без зайвих проблем.
Севастопольський сайт ForPost звернувся з інформаційним запитом до спортклубу з питанням про те, чи ініціювало ЦСКА або якесь відомство Міноборони зменшення площі ОКС і якщо так, то з яким мотивуванням.
Проте відповіді на ці запитання дала у своєму телеграм-каналі так звана глава «Севнаслєдія» Ірина Маслікова. Вона повідомила, що дослідження проводились у рамках розробки охоронних зон Приморського бульвару, а до коригування меж підштовхнув сучасний стан набережної та території ЦСКА. Для них достатньо буде статусу не ОКС, а його охоронних зон, вважають експерти ТОВ «Нівад».
«Ситуація, коли на сучасну забудову та елементи благоустрою поширюється режим території об’єкта культурної спадщини, з одного боку, знецінює значущість об’єкта культурної спадщини (сучасна забудова становить близько ¼ об’єкта у старих межах), з іншого боку – приписує надлишкові вимоги охорони до об’єктів, які не мають цінності», – заявила так звана глава «Севнаслєдія».
По суті, за словами про надмірні вимоги стоїть визнання: пріоритет не за збереженням наближеного до первозданного образу, а за кимось бажаними змінами. Ну а висловлювання про знецінення необґрунтовано великих ОКС здатні призвести до того, що цілі комплекси та архітектурні ансамблі зійдуться до одного рядка в переліку об’єктів, що охороняються. І те, що під цим підписалися не будівельники, а орган, покликаний захищати культурну спадщину… – вже нікого не дивує, розмірковують журналісти ForPost.
Неопублікований на сайті висновок ТОВ «Нівад» Ірина Маслікова прикріпила до свого повідомлення. Щодо нібито видаленого наказу з межами Приморського бульвару 2018 року – він на місці, стверджує «глава Севнаслєдія». Чи законно змінювати межі ОКС при розробці його охоронних зон, тим більше – у бік зменшення, коли федеральне законодавство допускає лише одну причину для цього – нову інформацію? На це запитання, за даними ForPost, чиновниця відповіді не дала.
Те, що набережна та територія ЦСКА тепер не ОКС, а його охоронна зона, для Приморського бульвару нічого не змінить, натомість запевняє Ірина Маслікова: «Будувати на набережній, як і раніше, нічого не можна, проводити благоустрій стало можливим. Обмеження щодо охорони історичного поселення також діють».
Як це виглядає насправді? – питає журналіст. Так, що підпірній стіні на набережній не тільки не потрібно буде повертати колишній вигляд з відкритою, неоштукатуреною кладкою (була такою від створення до 2008 року), але можна буде зробити всю набережну, наприклад, у стилі деконструктивізму, як кластер на Кришталевому (мається на увазі будівництво культурного кластера на мисі Кришталевий, метою якого єстворення музейного та театрально-освітнього комплексу, включаючи театр опери та балету, хореографічну академію, музейно-меморіальний комплекс «Захисникам Севастополя», – авт.).
Наостанок наведемо один із коментарів з севастопольського сайту: «Тихою сапою місто стає містом «третього світу, що не має цінності», перетворюється в закулісся «театру тіней», МІСТО ВТРАЧАЄ СЕБЕ, потрапивши під панування жадібних і безвідповідальних ставлеників, стаючи зовсім не тим містом, яке знав увесь світ, знали ми…».
Довідка:
Приморський бульвар Севастополя є, без перебільшення, одним із найвідвідуваніших місць у місті. На ньому зосереджено велику кількість пам’яток і саме тут проходить усе громадське та культурне життя міста. Бульвар бере свій початок від площі Нахімова і тягнеться до набережної Корнілова.
Історія Приморського бульвару розпочалася в 1885 році. Місто після Російсько-турецької війни тривалий час перебувало в жалюгідному становищі через повне його руйнування. Реконструкція міста почалася з відновлення життєво важливих об’єктів інфраструктури: лікарень, магазинів, житлових приміщень. Коли місто набуло більш-менш прийнятних обрисів, постало питання: що робити з повністю зруйнованою Миколаївською батареєю, яка поступово перетворювалася на звалище. Міська влада ухвалила рішення розчистити батарею, провести геологічні роботи та створити унікальний ландшафтний парк.
У 1884 році почалися перші геологічні роботи. Головним інженером був призначений Федір Єранцев. Його ім’ям певний час називався парк. У 1885 році в парку завершилися інженерні роботи і розпочалося його озеленення. У наступні 10 років уздовж бульвару з’явилися будинки Театру, Акваріума та майбутнього Будинку піонерів, які й сформували основний ансамбль Приморського бульвару.
У роки Другої світової війни Приморський бульвар було повністю знищено, і його відновлення почали лише в 1949 році. Шість років севастопольці самотужки відновлювали бульвар, і лише 1955 року до реконструкції підключилася міська влада й деяке фінансування було отримано із Сімферополя. Вже до 1961 року парк було повністю відновлено і він набув сучасного вигляду.