Найстарішу оздоровницю Криму виставили на продаж за майже 2 мільярди рублів

Найстарішу оздоровницю Криму виставили на продаж за майже 2 мільярди рублів

19.02.2025, 12:01

Найстарішу оздоровницю на заході окупованого Криму вирішили знову перепродати. Що тут буде після того, як об’єкт перейде до нових власників санаторій чи апартаменти, – поки що невідомо. 

Історія санаторію «Саки» бере свій початок з кінця XIX століття – це була одна з перших грязелікарень Російської імперії. Лікувальна установа розташовується на березі Сакського солоного озера. Вже понад сотню років тут приймають відпочивальників, які хочуть поправити своє здоров’я та відчути цілющий ефект місцевих лікувальних грязей.

Санаторій спеціалізується на лікуванні жіночої та чоловічої безплідності, захворювань шкіри (псоріаз, акне, екземи), нервової системи, травм опорно-рухового апарату.

2014 року санаторій «Саки», як і багато інших санаторіїв окупованого півострова, «перейшов» від власника – української компанії – до окупантів. «Нові господарі» пообіцяли зберегти оздоровницю, а також запровадити альтернативні напрями лікування та оздоровлення. Весь цей час, за даними нових «власників», санаторій успішно працював і приймав відпочивальників, щоправда, тут не можна було пройти лікування безкоштовно, за ОМС (обов’язкове медичне страхування, – авт.), сказано на сайті закладу.

Нещодавно на одному з інтернет-сервісів для розміщення оголошень з’явилася інформація про продаж санаторію «Саки» за 1,9 мільярда рублів. У повідомленні наголошується, що це чинний бізнес і загальний виторг підприємства в 2021 році склав 364,1 мільйона рублів.

«Середня заповнюваність санаторію за останні п’ять років складає 80%, у літньо-осінній період – 100%», – зазначено в оголошенні про продаж.

Оздоровниця на 536 місць, основні житлові корпуси санаторію, включаючи приймальне відділення, лікарські кабінети, їдальня розташовані на ділянці площею 58,4 тисяч квадратних метрів. Землю частково віднесено до території парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва «Сакський курортний парк». Загальна площа території санаторію – 13,9 га, зокрема паркова зона – 9,15 га, повідомляється в оголошенні.


План розміщення санаторію. Фото з відкритих джерел

У прес-службі санаторію «Саки» кримським ЗМІ інформацію про продаж установи не підтвердили, але й не спростували.

За словами «керівника кримської філії Національної курортної асоціації», «ексміністра курортів» окупованого Криму Сергія Стрельбицького, на сьогодні санаторій «Саки» затребуваний, тут хороші програми лікування та працюють кваліфіковані фахівці.

«Історія санаторію бере початок із самого зародження курортології на нашому півострові. Цьому санаторію належить найстаріша грязелікарня на кримському курорті. Там зараз сучасні корпуси, але та будівля, яка має історичне значення, перебуває у розпорядженні цього санаторію», – заявив він кримським журналістам.

Він сподівається, що новий власник санаторію «Саки» збереже оздоровницю і всі методики, які напрацьовувалися десятиліттями.

«Експерт у санаторно-курортній галузі» Олександр Плахотний у коментарі кримським ЗМІ, своєю чергою, зазначив, що у ситуації з «передачею» санаторіїв найуспішнішою виявилася практика «передачі» оздоровниць в управління відомчих структур.

«Якщо санаторій переходить приватним підприємствам, то інтереси бізнесу понад усе: якщо підприємцю потрібні швидкі гроші, він збудує на місці санаторію апартаменти чи котеджі», – заявив він.

За його словами, якщо країна хоче зберегти оздоровниці, їх треба передавати в управління відомствам, як, приміром, санаторій «Росія» передали Генеральній прокуратурі РФ, а санаторій «Батьківщина» (колишній санаторій «Україна») – Слідчому комітету РФ. Сьогодні ці оздоровниці, на його думку, демонструють успішний розвиток і показують гарне завантаження.

«У відомчих структур є ресурси, і вони зберігають санаторії, там оздоровлюються їхні співробітники, а також реалізуються комерційні путівки», – заявив Олександр Плахотний.

Слід зазначити, що після окупації півострова багато кримських санаторіїв шляхом таких «передач» і потрапили в руки російських силовиків і військових. Натомість деякі з оздоровниць були «продані» на так званих аукціонах. Так, 2016 року на «аукціоні» продали кримський санаторій «Форос», який належав українському олігарху Ігорю Коломойському. «Новим власником» стала Федерація профспілок Республіки Татарстан.

А в 2018 році було «продано» санаторії «Ай-Петрі», «Дюльбер» та «Місхор». Вони пішли за 1,5 мільярда рублів в одні руки – фірмі «Керуюча компанія інфраструктурних проєктів», яка на 95% належала екскомандувачу ракетних військ держави-окупанта Володимиру Зарицькому.

Того ж року список «проданих» держоздоровниць поповнив санаторій «Лівадія», який за 509,62 мільйона рублів дістався фірмі «Курорт Лівадія», підконтрольній бізнесменові Костянтину Малофєєву та Дмитру Скуратову (синові колишнього генпрокурора Росії Юрія Скуратова).

Рішення про продаж санаторіїв «влада» окупованого півострова пояснює їх високою зношеністю: на ремонт і відновлення лікувальної бази потрібні мільярди рублів, а їх у бюджеті нібито немає.

Тож не виключено, що незабаром прибутковий санаторій продадуть якомусь черговому російському олігарху чи він «перейде» до якоїсь чергової відомчої структури держави-окупанта…

Влада СЄРИК

 Фото з відкритих джерел


65 views
Більше про:

Усі статті

Розгорнути більше...