UA EN

28 Березня 2024

Вступна кампанія для кримчан: черговий казус бюрократії

Казус (лат. casus) — подія, яка настає не внаслідок волевиявлення особи,

а тому не може бути передбаченою за даних умов.

Вікіпедія.

13 липня 2021 року на сайті Міністерства освіти і науки Україна з’явилася приголомшлива новина «Оприлюднено обсяги державного замовлення на 2021 рік». МОН повідомлє, що «На Урядовому порталі оприлюднено постанову КМУ щодо державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, на підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів у 2021 році. Документом, який розроблений Мінекономіки спільно з МОН, затверджено обсяги державного замовлення у 2021 році та перелік державних замовників».

Чому ж ця новина приголомшлива? Що викликало таке зацікавлення? Ну, по-перше самі дати повідомлення – адже була оприлюднена інформація щодо Постанови Кабінету Міністрів України від 30 червня 2021 р. № 708, тобто пройшло вже 2 тижня, і от, з’являється така собі новина.

По-друге, що саме цікаво, рішення з’явилося в самий «розпал» вступної кампанії. Адже з 1 липня розпочинаються вступні випробування, які повинні тривати до 13 липня. А інформації щодо бюджетних місць не було …

І по-третє. У нас дуже багато різних документів, положень та іншого, які чітко регламентують різні дії. Так от, з 7 червня почали працювати Освітні центри «Крим – Україна», тобто розпочалася вступна кампанія для кримчан та кримчанок, які вирішили, не зважаючи на шалений тиск окупантів та колоборантів, вступити до українських закладів вищої освіти. Одним з основних чинників вступу за спрощеною системою було виділення бюджетних місць за Квотою-2[1]. В цьому році кількість виділених місць за цією квтою було скорочено в 2 рази – з 20% до 10%, а часто це ОДНЕ місце. Проте скільки ж місць виділено у червні не знали, ані абітурієнти та абітурієнтки з окупованого Криму, ані у самих приймальних комісіях. Саме ця кількість місць була дуже важлива при виборі закладу вищої освіти, куди планувалося вступати, адже діти з окупованих територій мають право вступати тільки до одного вишу.

От виходить такий собі казус, що вступна кампанія для дітей з тимчасово окупованих територій місяць тривала у «підвішеному» стані.

Олег ОХРЕДЬКА, експерт ЦГП «Альменда»

___________________________

[1] Квота-2 – це визначена частина максимального обсягу бюджетних місць (для відкритих конкурсних пропозицій) або загального обсягу бюджетних місць (для фіксованих (закритих) конкурсних пропозицій) у закладах вищої освіти, яка може бути використана для прийому вступників на основі повної загальної середньої освіти, які мають право на вступ на основі вступних іспитів відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення.

Квота-2 встановлюється в Правилах прийому у закладах вищої освіти в обсязі десяти відсотків (але не менше одного місця) та двадцяти відсотків (у закладах вищої освіти (структурних підрозділах закладів вищої освіти), які функціонують на території Донецької та Луганської областей, і переміщених закладах вищої освіти) максимального (загального) обсягу державного замовлення за відкритими та закритими (фіксованими) конкурсними пропозиціями (з округленням до цілого числа) і оголошується одночасно з оголошенням максимального (загального) обсягу державного замовлення.