UA EN

19 Березня 2024

Всенародний одобрямс в окупованому Криму

Будь-які вибори на окупованій території є незаконними, будь-який референдум, що відбудеться в Криму, не може бути визнаним у цивілізованому світі. Втім, країна-агресор і не прагне належати до цивілізованого світу. Минулої неділі у Севастополі відбулися вибори міського голови, а ще раніше – 1 липня,  в Криму й Севастополі пройшло так зване «всеросійське голосування» щодо змін до конституції Російської Федерації. Крим увійшов до передовиків всеросійського голосування – 1 липня  2020 року аж 90 % виборців підтримали путінську ініціативу продовжити путінське правління.

Наша співрозмовниця, кримчанка Ніна (ім’я змінено), до цієї більшості у 90 % явно не належить: «Хоч я етнічна росіянка, і у нас колектив 19 людей, я була єдина в 2014 році проти цієї анексії, решта чомусь повірили, що в Росії буде райське життя».

Суть правок до основного закону зводилася (крім надання російській мові, замість статусу державної, статусу «мови державотворчого народу», повноважень конституційного суду РФ і місцевих виборів) двох слів: «поспіль» і «обнулити». З обмеженням можливості обрання президента Російської Федерації двома термінами поспіль прибрано слово «поспіль», але при цьому всі попередні терміни перебування Путіна В. В. на цій посаді у 2000-2008 рр. та у 2012-20 рр. множаться на нуль, їх ніби не було. Тепер з чистого аркуша 68-річний «нуль» на найвищий в їхній країні державній посаді може (і захоче!) побути ще двічі по шість років, до 2036-го, коли йому виповниться вісімдесят чотири, керувати підданими.

«Я згадала Радянський Союз, коли нас примушували йти на демонстрацію. Ми розписувалися, що ми прийдемо. Цей референдум було майже те саме. Тиждень перед датою референдуму, з 25-го, якщо не помиляюсь, можна було ходити й голосувати. Тобто виборчі дільниці працювали. Можна було прийти з паспортом і проголосувати. Але, гадаю, якби хтось прийшов би без паспорту – йому б дозволили проголосувати. 

В бюлетені було тільки два варіанти: «підтримую» або «не підтримую». Текст самих змін до конституції видали окремо, незадовго перед тим. Але з нього нічого не можна було зрозуміти, там їх кілька десятків.

Одного дня, 26-го, нас відпустили з роботи на годину раніше, дали автобуси, щоб ми проголосували. Цей час нам був оплачений. Потім майстри, бригадири почали з’ясовувати – хто проголосував, а хто – ні. Голосував ти “за” чи “проти”, звісно не питали – то нікому не цікаво, бо там усе вже вирішено. Усі люди були на контролі – голосував чи ні. Я так зрозуміла, що виборчі дільниці давали списки тих, хто голосував. 26-го і 27-го відпускали з роботи, а на третій день взагалі тих, хто не голосував – з роботи завантажили в автобус і відвезли голосувати.

Також ставили намети у подвір’ях і там відбувалося голосування. Кожен, хто не хотів йти на голосування, міг зателефонувати і сказати: «Приходьте до мене додому зі скринькою». І ходили люди зі скриньками. Паспорт показав, вони відмітили. Вперше таке бачила».

Треба враховувати, що в Криму голосували й десятки тисяч російських військових.

«Я пішла на дільницю, відмітилася, що голосувала, бюлетень почиркала, але до скриньки кинула. Створила масовість, як то кажуть. Бо з 2014-го року на вибори не ходила, а ось на цей референдум пішла. Ані коли Путіна обирали, ані в Думу не чіплялися – не пішов, і не треба, а цього разу – цирк ще той.

Не скажу, що якось пресують – цього немає, ми як жили, так і живемо, не скажу, що ми гірше стали жити. А морально важко…»

Заради чого потрібно було влаштовувати цей балаган? Зміни до конституції Путін міг протягнути через Державні Збори і без «всенародного голосування», жодних сумнівів.

Мало хто пам’ятає нині, але навіть у статуті КПРС у 1961 році були зафіксовані обмеження щодо кількості термінів перебування в ЦК партії. На четвертий термін членом центрального комітету можливо було обратися лише отримавши підтримку трьох чвертей голосів делегатів з’їзду. Вже у 1966 році – це зі статуту прибрали і отримали 18 років правління Брежнєва.

Жоден довічний строк не триває вічно, лише до кінця життя. Можна було діяти сміливіше й з переліку причин припинення президентських повноважень прибрати слова «в разі смерті», бо Путіна може спіткати доля інших «пожиттєвих» вождів – Чаушеску чи Ніязова.

Але несвобода у формі конформізму тримається, значною мірою, на ритуалі; причому чим беззмістовніший цей ритуал, тим глибше несвобода у вигляді гнилі конформізму окупує душі підданих. Це повільно, але неминуче знищує саму націю і державу, якою б величезною та не була б.

У США від прийняття Конституції в цій державі не було обмежень щодо можливості кілька разів обиратися на вищу державну посаду, але коли Франклін Рузвельт був обраний вчетверте, Конгрес таке обмеження запровадив – два терміни.

Америка й Радянський Союз 40 років змагалися між собою у Холодній війні. Пам’ятаймо, хто переміг у підсумку конкуренції двох систем? Відповідь дала історія. Тепер, коли Путін безсоромно пішов шляхом узурпації і його лишилося тільки перейменувати на царя, неважко здогадатися хто переможе у «холодній» боротьбі двох систем за Крим: Україна чи Росія.

Валерій ВЕРХОВСЬКИЙ