Валентина Потапова: «Кримським випускникам цього року гарантовані бюджетні місця у 12 потужних українських вишах» (радіо)

1127

Гість радіопрограми – кримчанка, викладач, заступник голови громадської організації Центру громадянської просвіти «Альменда» – Валентина Потапова.

Нарешті настав 2017 рік і на старті календарного року я хотів вас запитати, яким буде 2017/2018 рік для дітей-школярів, що проживають на окупованих територіях? Чи зможуть вони вступити до учбових закладів України, адже вони не матимуть документу українського зразка про базову середньо освіту?

В.П.: Я вважаю, що у нас все вийде у 2017 році, адже на сьогоднішній момент зроблено дуже багато. І  якщо нас будуть слухати на тих територіях, де для дітей це є проблемою, то я хотіла б розповісти про те, що продовжує працювати програма, яка була розпочата у 2016 році – це Центри Донбас -Україна і Крим – Україна… Квоти для цих Центрів залишилися, зокрема квоти для Криму, як і минулого року складають 20%.   Пояснюю, уявіть собі ситуацію, що на якийсь факультет, наприклад  хімічний, держзамовлення складає 100 бюджетних місць, так от від цієї кількості бюджетних місць 20 будуть гарантовано надані кримчанам. Схожа історія і для Центрів Донбас – Україна, але там так чітко квоти не визначені, натомість там запропонованих для вступу вишів більше ніж для кримчан.

Тепер те, що буде новим у 2017 році. Як ви всі добре знаєте у нас виникла проблема з атестатами за 9 клас, який відсутній у дітей, що цього року закінчують 11 клас. Ось цей атестат, вони можуть отримати за спрощеною системою.

Тобто зараз ми говоримо про один шлях: як дитина, яка перебуває на тимчасово окупованій території може вступити до українського вишу,  – це через ці Центри. Так? 

Я би дітям наполегливо радила б йти саме цим шляхом (вступати через Центри – ред.). Не дивлячись на те, що є певні обмеження, наприклад для Криму виділено лише 12 вишів, для Донецьку та Луганську – це 18 вишів. Виникає спочатку відчуття, а чому є така сегрегація, чому нас (кримчан – ред.) власне обмежили. І ми як громадську організацію, що займається рівним доступом до освіти,  це теж трохи бентежить. Ми будемо шукати форми для того, щоб такої сегрегація не було.

Але на сьогоднішній момент 12 вишів для Криму закривають практично всі напрямки, окрім медичних університетів. Що стосується медичних вишів, то це завдання поставлено перед Міністерством освіти, але проблема полягає в тому, що медичні вузи надає не Міносвіти, а Міністерство охорони здоров’я. Наразі ведуться перемовини і… вирішення цього питання потроху рухається.

Що ж стосується інших профілів, то вони повністю закриті цими 12-ма вишами. Більш того – це дуже гарні вузи. Зокрема вуз, що став першим у рейтингу  серед вишів України – це Львівський політехнічний університет. Також для дітей з Криму та окупованих районів Донбасу є гарантовані квоти в Херсонській морській академії, у цей виш завжди був величезний конкурс. Тобто ті виші, які запропоновані для вступу  дітей з окупованих територій, вони досить серйозні.

Ті кримчани, які мають страх розчинитися в цих вишах, для них є Таврійській національний університет, де зібралися, в основному, кримські хлопці та дівчата. І цей виш знаходиться під, так би мовити, опікою, напевно, всіх громадських організацій… Ми віримо в те, що цей виш стане одним із самих кращих.

Мені б хотілося, аби зараз ви дали таку собі «дорожню карту»: які конкретні кроки треба зробити дитині, аби вона могла вступити через Центри до українських вишів…

На сьогоднішній момент, що потрібно робити дітям, які навчаються в 11 класі:

  • Перш за все, будь ласка, зареєструйтеся на екстернату форму навчання в будь-яку школу зручну для вас, яка є в переліку на сайті Міністерства освіти і науки України;
  • Після того як ви зареєструєтесь у цю школу на екстернату форму навчання, по суті вже нічого робити не треба. Вам треба буде вже потім в кінці приїхати здати всього лише чотири річні контрольні, по чотирьом предметам і три підсумкових державних атестації, ті які необхідні для 9 класу – це математика, українська мова та літератури і предмет за вибором. Всі прекрасно розуміють, що діти на окупованих територіях теж навчаються –  це розуміє міністерство, ми також зустрічалися з директорами шкіл, які надають екстернату форму навчання, вони це теж розуміють, тому навряд чи хтось буде намагатися «завалити» цих дітей, навпаки будуть намагатися допомогти.
  • Як тільки це все буде здано, ви отримаєте єдиний номер в єдиній державній системі освіти і, власне, не чекаючи фізично цього посвідчення (атестата – ред.) ви можете діяти по двом напрямкам: або через ці Центри (освітні центри Крим-Україна, Крим-Донбас – ред.), або здавати ЗНО – і дорога вам відкрита.

Тобто це ще один шлях…

Те що стосується 9 класу (отримання атестату українського зразка – ред.) – це обов’язкова умова. Я просто хочу, щоб мене зараз почули. Адже може вийти так, що побачать, що є Центри і забудуть, що необхідно отримати документ за дев’ятий клас. Важливо! Якщо не буде атестату за 9 клас українського зразка, то  вас навіть не допустять до іспитів в Центрах (освітні центри Крим-Україна, Крим-Донбас – ред.).

Зараз те, що треба зробити,  – це вступити на екстернату форму навчання, не бійтеся цього. На цю форму навчання можна вступити до першого травня, але я б цей процес не затягувала, адже треба ще зареєструватися, тим хто хоче на ЗНО, тому намагайтеся все зробити до першого березня.

До першого березня, будь ласка, запишіться в будь-яку школу на материковій частині України в 9 клас, вас по переду чекає 4 контрольні і три підсумкові атестації. Після цього ви автоматично переходити в 10 і 11 клас і тут таж сама спрощення форма.

І це дає можливість, або через систему ЗНО, або через систему освітнього центру вступити до українського вишу. 

Так. І це дуже добре.

Якщо підбити підсумок, чи є ще якісь проблемні питання, задачі, які ви ставите перед собою, які конче потрібно зараз  вирішити для того, щоб вступна кампанія для дітей з окупованих територія цього року відбулася?

Сама найголовніша задача, яку ми перед собою ставимо – це донести ось цю систему (отримання атестату за 9 клас та вступу до вишів – ред.) дуже зрозуміло до дітей, які знаходяться там (на окупованій території – ред.)…

Якщо у когось виникають питання, то на сайті ЦГП «Альменда», також у Фейсбуці я особисто відповідаю на всі питання, які тільки виникають. Якщо щось не зрозуміло будемо пояснювати, будемо зв’язувати з представниками Міносвіти – це відомство зараз дуже відкрите для спілкування.

Ви сказали, що одним із найпотужніших навчальних закладів для кримчан має стати Таврійській національний університет, що треба там зробити, аби він став одним з найліпших в Україні?

Там робота буде такою ж копіткою, яка  була зроблена для того, щоб полегшити доступ до української освіти для тих, хто знаходиться на не підконтрольних Україні територіях. Вуз наразі перебуває на етапі становлення, вуз дуже сильно потребує допомоги. Діти, які туди вступили, вони все ж таки два роки перебували, скажімо так, в іншій державі, яка позиціонує себе «демократичною» державою, але боюсь, що ми дуже добре знаємо як виглядає демократія по-радянські і як виглядає демократія по-російські. Тому ці діти, напевно, зараз трохи розгублені. Сама головна задача, яку ми перед собою ставимо – це, перш за все, пояснити хлопця і дівчатам, що вони  тут (на материку – ред.) живуть у вільній, демократичній країні. Що вони живуть в країні, де вони є повноцінними учасниками навчального процесу. … Але для керівництва університету взяти на себе тягар будівництва громадянського суспільства в окремо взятому університеті складно. Тому ми з громадськими організаціями спробуємо у другому семестрі зробити все можливе, щоб громадські організації допомогли дітям навчитися самим управляти своїм життям, робити його яскравим, цікавим, а також залучати в цей університет якісь проекти, програми – те що їм цікаво.

Ви можете хоч трошки розповісти що це буде таке?

Можу вам сказати, що в Українську Гельсінську спілку з прав людини повинні зараз на практику прийти першокурсники ТНУ, їх буде 27 осіб. Тут вони спробують пройти ознайомчу практику і побачити як взагалі працює система правового захисту в Україні. Це буде не поганий ресурс для ТНУ. Я розумію, що ми не повинні давати їм рибу, ми повинні їм дати вудку, ми повинні допомогти їм відкрити клуби, які вони хочуть. Ми хочемо, щоб їх самоврядування дійсно пройшло якісь навчальні програми, і зараз ми підбираємо спеціальні тренінги. Зокрема у лютому місяця для ТНУ запрацює Школа соціального проектування. Тобто ми хочемо, щоб саме студенти стали тим центром навколо якого буде крутитися університет….

Повну версію радіопрограми слухайте за посиланням: радіопрограма «Голос Криму». Також нагадуємо, що «Голос Криму» виходить в ефірі Українського радіо щонеділі о 8.10 на середніх хвилях.

SHARE