Постанова НБУ, що зробила кримчан нерезидентами, обростає судовими справами (відео)

966

“У листопаді 2014 року постановою Національного банку України всі особи, які проживають, або зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, були визнані нерезидентами у більшості фінансових відносин,” – констатувала Дар’я Свиридова, юрист Української Гельсінської спілки з прав людини під час прес конференції, яка відбулась у Києві 19 серпня. Вона також зазначила, що наслідками дії цієї постанови стала дискримінація кримчан щодо права вільно користуватися послугами банків, які знаходяться на материковій частині України.

“У мене особисто та моєї організації були заблоковані всі банківські рахунки. На їх розблокування довелось витратити цілий місяць, – розповів Андрій Щекун, голова громадської організації “Кримського центру ділового та культурного співробітництва “Український дім”. Він також зазначив, що подібні дії з боку державних установ, які беззаперечно підтримуються центральною владою, є неприпустимими і далекими від реальності.

Власне, на сьогоднішній день, постанова НБУ, вилилась у понад десяток судових позовів від кримчан. “Всі ці справи розглядались по різному, нажаль, у переважній більшості суди відмовляли у задоволенні позовів, посилаючись на те, що Нацбанк всього лише виконував приписи Закону України “Про вільну економічну зону “Крим”, – повідомив експрет Української Гельсінської групи з прав людини, Сергій Заєць. – Але на сьогоднішній день ми маємо одну справу, де позивачем виступає Андрій Щекун та його громадська організація, розгляд якої нещодавно завершився. В рамках цієї справи Київський апеляційний суд звернувся до Конституційного суду щодо не визнання конституційним вищезгаданого закону”. Експерт зазначив, що на сьогоднішній день Конституційний суд України зробив очевидні висновки щодо конституційності Закону України “Про вільну економічну зону “Крим”. У свою чергу Верховний суд України, на базі отриманих роз’яснень Конституційного суду, видав постанову, де власне зазначив, що Нацбанк не мав жодного права та повноважень визначати статус кримчан як нерезидентів. На думку представника УГСПЛ поява такого рішення дає тепер можливість правозахисникам звернутися до Верховногог суду для оскарження славнозвізної постанови Нацбанку.
Учасники прес-конференції були одностайні у тому, що подібні постанови та закони з’являються у наслідок того, що країна ще й  досі немає єдиної, системної та зрозумілої для кримчан та будь-якого громадянина України політики щодо Криму.

Вони також зазначили, що відповідальність за постанову Нацбанку, яка зробила кримчан нерезидентами, як власне і за закон про ВЕЗ “Крим”, який її породив, мають нести особисту відповідальність керівник Нацбанку, Президент України та парламентарі.

SHARE