UA EN

29 Березня 2024

Олександр Лієв: “Дуже важко любити те, що ти ніколи не бачив… 70% громадян України ніколи не виїжджали за межі своєї області” (відео)

Програма  “Голос Криму” на “UA:Крим”. Гість у студії – Олександр Лієв, екс-міністр курортів і туризму Автономної республіки Криму, тепер – Голова Асоціації Індустрії Гостинності України.

В програмі ми поговоримо про туризм на материковій частині України та у анексованому Криму, про подорожі нашою країною та за її межами…

– Олександре, як ви вважаєте, чи достатньо прості й привабливі озвучені умови для кримчан? Чи зростає потік туристів у Європу?

Олександр Лієв: Ну по-перше, чудово що кримчани теж можуть користуватися цим безвізовим режимом. Громадяни України, що проживають в Криму, зареєстровані в Криму, які звичайно зберегли громадянство, нажаль, це зробили далеко не всі кримчани. Є великий відсоток кримчан,… які змінили громадянство вимушено. Ми їх через це не засуджуємо, вони вимушено змінили громадянство і зараз не зможуть брати участь в тому, щоб спокійно без віз подорожувати Європою…

Чи достатньо зручні й привабливі озвучені умови для українців, як ви вважаєте?

Олександр Лієв: Вони повинні бути не привабливі, вони повинні бути прості… Дійсно, умови прості. Якщо за минулу добу перетнули кордон більше двох тисяч українців і повернули лише чотирьох, з якими були певні проблеми, не пов’язані з умовами перетину кордону про які зараз ми чули, то це свідчить про те, що ці умови досить прості.

– Чи зросте потік наших туристів у Європу?

Олександр Лієв: Я не думаю що цей потік значно зросте… Візовий режим не був проблемою. Європа охоче відкривала візи для українців, і ціна такої візи була дешевша ніж віза українська для інших країн. Тому я не думаю, що зараз безвізовий режим вирішив проблему з туризмом. Він вирішив проблему політичну, він остаточно підтвердив, що нас в Європі чекають… З точки зору туристичної галузі, я думаю, що відсотків на 5-6 зросте туристичний потік, але зросте за рахунок відкладеного попиту. Тобто люди, які рік практично планували поїхати у Європу і не їхали лише тому, що чекали безвіз… Ось зараз цей бум, який ми спостерігаємо, збільшення на 7% тих, хто перетинає кордон порівняно з іншими днями, – це якраз пов’язано з цим відкладеним попитом. Але суттєво це на туристичний потік не вплине. Зате вплине на туристичну сферу України.

Туристична сфера України за останні двадцять років, знаєте, вагалась між Заходом і Сходом. Не могла визначитись, яку модель розвитку їй обирати. Різниця в туризмі між Заходом і Сходом дуже велика. Наприклад, гарний ресторан у Москві – це обов’язково ресторан з якимись люстрами кришталевими, з позолоченим посудом і з якимись велюровими гламурними стільцями. А гарний ресторан в Італії – це ресторан, де буде гарна кухня і дуже багато столиків, часто більша частина з них затерті і мають не такий вигляд, як у гарних ресторанів Москви. Акценти на гламур – це більш східна культура, а акценти на смарт, на розумне споживання – це більш Європейська культура. Україна була на стику. Зараз остаточно ось вже два дні, як український тур-бізнес інтегрований в Європейське туристичне середовище, в Європейський туристичний ринок. Це точно відобразиться на українському туристичному ринку. Це відобразиться на рівні сервісу, адже тепер нашими львів’янам, киянам, чернівчанам потрібно конкурувати не лише один з одним, а з європейськими містами, з європейським сервісом. Я впевнений, що це відобразиться на зрості якості сервісу і на розумному вживанні…

– Яка проблема залишається для українців при виїзді в Європу ?

Олександр Лієв: Вартість. Українці, нажаль, сьогодні не заробляють стільки щоб мати можливість подорожувати і розраховуватися євро чи доларами. Тому я думаю, що більше все ж перспективний внутрішній туризм в Україні. І громадянин України має побувати хоча б в п’яти регіонах своєї країни. Дуже важко любити те, що ти ніколи не бачив… А сьогодні майже 70% українців ніколи не виїжджали за межі своєї області. Ці цифри, скажімо, не тішать. Нам зараз потрібно стимулювати спочатку поїздки по самій Україні. І звичайно ж Європа в цьому плані цікавий туристичний напрямок, місце де можна було б набратися і привезти сюди той досвід, який вже реалізований у громадах, європейських громадах, нам є там чому повчитися.

Як ми вже обговорили, Європа відкрита так само і для кримчан. Мешканцям півострова достатньо оформити український біометричний паспорт. Найближчі для них центри надання послуг знаходяться на Херсонщині. В одному з них побували мої колеги.

– Отже, у центрах видачі паспортів люди стикаються з великими чергами, хоча процедура отримання паспорта дуже проста. Як ви вважаєте, чи стане цей документ відправною точкою повернення кримчан до України?

Олександр Лієв Я не думаю, що цей документ стане такою відправною точкою, таких точок має бути значно більше. Мало отримати безвіз. Нам багато чого ще потрібно зробити, щоб вигнати окупанта з території Криму, і повернути, налагодити потрібне взаєморозуміння з нашим українським народом у Криму, з людьми, які потрапили під вплив пропаганди, і звинувачувати їх у цьому не можна… – це руйнівна політика.

Щодо черг, то черги за біометричними паспортами є і в Києві. Черги означають, що попит на біометричні паспорти різко зріс у зв’язку з безвізовим режимом. Я впевнений, що цей бум буквально за декілька тижнів пройде і черги стануть значно менші, і отримати такий біометричний паспорт кримчанам буде нескладно.

– Чи може бути володіння українським біометричним паспортом небезпечним для кримчан ?

Олександр Лієв: Ні, я не думаю. Ну, я в ці переслідування за наявність українського паспорту заглиблювався глибоко, тому що я очолюю правозахисну групу “ 20 лютого”. І ми уважно вивчали те, що відбувається на території Криму і слідкуємо за цим зараз… Ми не чули поки що про переслідування за український паспорт. Більше того, я вважаю, що ні в якому разі не можна вести хоч якісь розмови про переслідуванні кримчан, які мають зараз російські паспорти. Адже це вимушена міра,… оскільки без російського паспорта на території Криму ні працювати, ні жити… не виходило. Більшість кримчан все ж зберегли українські паспорти,… і правильно зробили. Зараз це їм дуже допомагає.

Ми (правозахисна група “ 20 лютого” – ред.) зараз допомагаємо оформлювати свідоцтва про народження дітей, оформлювати свідоцтво про шлюб за українським зразком. І цим займаємось не лише ми, а багато інших правозахисних груп на території України… Прийде час, коли документи видані окупантам, вважатимуться недійсними. Тому варто вже зараз тримати свої документи в порядку, ми знаходимося на території України, отже вони мають бути оформлені згідно українського законодавства.

– Як ви думаєте, чи боїться російська влада впливу безвізу?

Олександр Лієв: Я думаю, що якби російська влада боялася подібних речей нам було б значно легше. Нажаль, страх і совість російської влади зараз притуплені високим рейтингом Путіна, високим вмістом вати в головах у більшості росіян і гарною пропагандою з боку російських телеканалів.

Що ви можете сказати про нинішній туристичний сезон у Криму, чи слідкуєте ви за цим ?

Олександр Лієв: Звичайно, слідкуємо і для мене це справа життя, я займаюся Кримом щоденно, мрію туди повернутися, в український Крим. В Криму зараз сезон, і знаєте зараз ходить такий хороший анекдот: “ -Уже практичеки май заканчивается, а туристов всё нет в Крыму. Когда же будет сезон? -В травні.-Так уже ж май заканчивается, а сезон когда будет? -В травні.” Нажаль, зараз це так.

Крим завжди був цікавий для туристів. В 1988 році, коли був Радянський Союз ще,… тоді Крим прийняв вісім мільйонів туристів, з яких шість – це громадяни материкової України. Навіть тоді. У 2012 році і 2013 Крим теж прийняв 6 мільйонів туристів з яких 4,5 – це були громадяни материкової України. Завжди туристичний потік в Крим, в основному, складався з громадян материкової України. Сьогодні українці не їдуть в Крим. Минулого року, саме з туристичними цілями, Крим відвідало менше ста тисяч громадян України. Всього перетнули кордон адміністративний з Кримом 200 тисяч наших громадян, але не всі були туристами, багато їхали в своїх справах тощо. Звичайно 100 тисяч проти 4,5 мільйонів – це дуже сильно відобразилося на туристичній індустрії Криму.

Минулого року Крим прийняв 1,5 мільйони туристів, основна маса була з Росії і приблизно сто тисяч з України. А планка беззбитковості, тобто цифра при якій туристичний бізнес прибутковий – це 2,2 мільйони осіб. Все, що нижче 2,2 мільйони свідчить про те, що тур-бізнес в цілому в “Республіці Крим” зазнав збитки. В Криму зараз більш-менш пережили анексію – це Ялта і Севастополь. На туризмі почав заробляти Сімферополь, тому що туди приїхало багато “туристів” так званого ділового туризму, його так теж можна ідентифікувати, – це москвичі, які приїхали “рулити” окупованою територією… А ось, Євпаторія, Чорноморський район, Міжводне, Роздольненський район, Судак, Феодосія, Щолкіне – в цих регіонах, нажаль, туристів третій тиждень поспіль менше 20 % від того до чого там звикли.

Нагадуємо, що програма «Голос Криму» виходить щосуботи о 21.20 в ефірі «UΛ: Крим». 
Всі програми можна переглянути за посиланням — «Голос Криму».