«Голос Криму: час окупації. Право на свободу переміщення та вільний вибір місця проживання» (TV – програма) 

594

У програмі говоримо про право людини на свободу переміщення та вільний вибір місця проживання. Гість програми «Голос Криму: час окупації. Право на свободу переміщення та вільний вибір місця проживання»  – Володимир Ляшенко, представник Крайової Ради Українців Криму, виконавчий директор ГО «Союз вимушених переселенців», адвокат. Автор та ведучий програми  Юрій Смєлянський.

Ю. Смєлянський: На самому початку нашої розмови варто зазначити, що питання дотримання права на свободу переміщенні і вільного вибору місця проживання в умовах війни та окупованих територій – це дуже складне питання. Складність забезпечення та реалізації цього права в умовах війни пов’язане з питанням забезпечення національної безпеки. Проте можливість реалізувати своє право для громадянина  – це показник того, що державна влада розглядаю громадянина не лише в якості «бджілки» по доставці податків.

Кілька років тому в черговому звіті щодо ситуації в окупованому Криму я написав, а потім і говорив неодноразово на різних конференціях та в ефірах, що може наступити той момент, коли окупанти прийдуть до висновку, що процес м’якого витіснення громадян України з окупованого Криму йде занадто повільно і почнуть використовувати інструмент примусової депортації.

Не так давно в інтерв’ю представник Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Віталій Хілько сказав, що громадян України, які мають постійне місце проживання в окупованому Криму, які не прийняли російське нав’язане громадянство і не мають довідки-дозволу на тимчасове проживання будуть депортовувати з окупованої території Криму в Україні.

Трохи раніше за часом. З моменту виникнення прецеденту COVID-19 ми можемо спостерігати зміну в політиці окупантів в Криму по відношенню до так би мовити взятих «в полон» на окупованій території громадян України –  їм обмежили можливість вільного виїзду  на материкову Україну, що створені додатковими вимогами.

Пане Володимире, таке питання отаке обмеження стосується прав на вільне пересування і вільний вибір місця проживання чи просто це захист від епідемії?

В. Ляшенко: Якщо ми кажемо про українську владу, а не про окупаційну, то українська влада…, ми всі таки хочемо вірити, що це правова держава, вона повинна використовувати перш за все міжнародні норми, яких вона має додержуватися,  а потім вже внутрішнє законодавство… Міжнародне законодавство каже, що право на свободу пересування і свободу місця вибору воно є, воно може певним чином обмежуватися, але виключно законом. Якщо говорити про наше, внутрішнє законодавство, то в ст. 33 Конституція України наголошується «кожному, хто на законних підставах перебуває на території України гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України за винятком обмежень, які встановлюються законом…»

Чому такий довгий вступ, коли ми маємо  ситуацію з COVID-19, якщо ми подивимося закон, то закон не надає нікому права обмежувати можливість людини вільно вїхати в свою країну і вільно покинути свою країну. Це може бути обмеження лише з боку країни громадянином якої він не є і якщо ця країна не хоче бачити його на своїй території з певних причин. Якщо ми кажемо, що Крим – це Україна, а Крим – це Україна, то ніяких обмежень щодо можливості людини поїхати в Крим або повернутися з Криму не може вводитися на підставі того, що є COVID-ситуація.

Що на мою думку як юриста в цій ситуації повинна зробити держава? Держава повинна встановити такий порядок, який би захищав як інтереси людини, яка хоче в’їхати, так і інтереси людей, які знаходяться на території України. На жаль, на мою особисту думку, такий порядок держава не встановила.

Також у програмі говоримо про ефективність та доцільність обмежень по в’їзду на контрольовану територію для кримчан введених в Україні щодо захисту від COVID-19, про те, чи фіксуються у міжнародних резолюціях порушення права людини на вільне пересування і вільний вибір місця проживання, чи достатньо там висвітлена ця тема, чи сформульовані правильно акценти…

Більше інформації у програмі «Голос Криму: час окупації. Право на свободу переміщення та вільний вибір місця проживання»  

 

Телевізійна програма «Голос Криму: час окупації» здійснена за підтримки «Фонду прав людини» Посольства Нідерландів в Україні в рамках реалізації проекту «Крим: час боротися за право» громадською організацією «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».

SHARE