UA EN

29 Березня 2024

Крим: час окупації. Право на мирні зібрання (відео)

Євромайдан, Революція Гідності – це не порожні слова для тих, хто цінує свободу, людське життя, честь та  гідність.

Сьогодні ми повернемось до подій дворічної давнини. Згадаємо з чого почався і чим став для кримчан їх Майдан. Як  на вулицях кримських міст зароджувалась своя Революція Гідності?  І як сьогодні, день за днем, під шаленим тиском окупаційної влади кримчани втрачають право на мирний протест.

Два роки назад сотні тисяч людей вийшли на головну площу країни – Майдан Незалежності, аби відстояти свою гідність та вибороти європейське майбутнє для кожного українця.  Євромайданівський дух дістався і Криму. За дуже короткий проміжок часу на півострові зародився свій громадянський рух «Євромайдан-Крим»: мітинги проходили у Сімферополі, Ялті, Севастополі, Феодосії, Євпаторії, Керчі…

Але потужна інформаційна війна розпочата Росією на півострові за підтримки місцевої влади та ЗМІ,  розставляла свої крапки над «І»: в Києві хаос, до влади прийшла хунта, а бандерівці вбивають людей. Кримчан методично та професійно привчали до думки, що місцевий Майдан – це небезпека, це фашизм.

Ідеологи, режисери та виконавці  проекту «Кримська весна» розуміли, що Майдан не може бути загрозою для пересічного кримчанина. Він був загрозою тому, що розповзалося українським півостровом, що труїло мозок і душу – “руському миру”.

На активістів та  учасників руху “Євромайдан-Крим” постійно здійснювався тиск. Для цього був застосований весь арсенал можливих методів: починаючи від залякування до полону та катувань.

Але, не дивлячись на переслідування, погрози, розправи над активістами, “Євромайдан-Крим” зміг стати для кримчан місцем, де вони могли боротися за право мати свою думку, яка кардинально відрізнялась від поглядів правлячої кримської верхівки і не вписувалась в кремлівський сценарій. Виходячи на мирні акції протесту, люди день за днем руйнували черговий міф про  споконвічний “руський Крим”.

Після окупації, Крим увійшов у правове поле Російської Федерації. З цього моменту на півострові ситуація з проведенням мирних зібрань зазнає суттєвих змін на законодавчому рівні.  До вже існуючих репресивних російських законів, які фактично унеможливлюють реалізацію права людини на мирне зібрання, додаються нові або посилюються старі законодавчі норми.

Тим не менш в окупованому Криму люди продовжують виходити на акції, щоправда їх кількість та масовість з кожним разом стає дедалі меншою. Репресивна машина діє без зволікань, російська влада поступово закручує гайки. У кращому випадку мирні зібрання забороняються, а у гіршому – учасників затримують, влаштовують багатогодинні допити. Людей заарештовують, в їх будинках проводять обшуки, суди виносять вироки…

Дивіться програму: Крим: час окупації. Право на мирні зібрання (відео)

а також по темі: Крим: час окупації. Право на свободу та життя (відео)

Крим: час окупації. Право на освіту (відео)  

Крим: час окупації. Право бути українцем (відео)