«Крим: час окупації». Право на житло (відео)

861

З метою забезпечення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб на належному рівні Кабінет Міністрів України постановою №1094 затвердив Комплексну державну програму щодо підтримки, соціальної адаптації та реінтеграції громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції в інші регіони України, на період до 2017 року.

Спробуємо розібратись, чи є ефективною ця програма, і чи вона змогла наблизити переселенців з Криму до вирішення проблем із житлом.

12 листопада 2014 року було створено обслуговуючий житлово-будівельний кооператив «Кримська оселя». Мета створення кооперативу – забезпечення переселенців з Криму житлом.

Засновники «Кримської оселі» писали різні заяви та звернення до української влади, ходили на зустрічі, відправляли листи на ім’я президента України, прем’єр-міністра, а також звертались до голови Верховної Ради України із проханням вирішити житлову проблему для переселенців. Та  ніхто із української влади не відгукнувся на прохання і не проявив бажання займатись цим питанням.

    Обслуговуючим житлово-будівельним кооперативом «Кримська оселя», який не є комерційним проектом на сьогодні  уже знайдено два об’єкти, де можна здійснювати будівництво житла для  кримчан-переселенців.

Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону України  «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень забезпечують, зокрема, набуття відповідно до законодавства внутрішньо переміщеними особами за місцем їх фактичного перебування прав на земельну ділянку із земель державної власності.

Кримчани звертались до міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Адміністрації президента, голів Київської міської державної адміністрації та Київської обласної державної адміністрації, а також до міністерства соціальної політики та  до міністерства регіонального розвитку, будывництва та житлово-комунального господарства. В результаті всі ці установи кримчанам відповіли, що не в їхньому повноваженні вирішувати це питання.

    Заступник міністра Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб ще в минулому році повідомив, що незабаром в Україні, при підтримці німецьких партнерів, можуть запустити програму пільгового кредитування житла для переселенців.

“І я сподіваюся, що найближчим часом ми цю програму почнемо, коли наші західні партнери почнуть фінансувати саму сплату відсотків по кредитах”,

— сказав Георгій Тука під час прес-конференції на тему: «Чи реально переселенцям мати власне житло?».

На початку листопада 2016 року уряд Німеччини повідомив, що виділить 20 мільйонів євро для фінансування проектів будівництва та реконструкції житла для внутрішньо переміщених осіб. Відповідальним за розподіл цих коштів буде Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.

   Загальна сума складає 72 мільйони євро. З них 57 мільйони євро буде спрямовано на проекти фінансового співробітництва, 12 мільйонів  – на технічне.

Тимчасова окупація Кримського півострову стала серйозним випробуванням для України та її громадян. Агресія зі сторони Російської Федерації стала причиною появи проблем, серед яких небувала для нашої країни вимушена внутрішня міграція.

Тисячі людей змінили місце проживання та праці. Відповідно у національному законодавстві з’явилося поняття внутрішньо переміщена особа, почала формуватися відповідна правова база щодо їх прав та обов’язків.

Але чомусь обов’язки переселенців перед державою превалюють над їх правами. Питання житла для громадян, які не захотіли жити під владою країни-окупанта на сьогоднішній день не вирішені. Держава напевно, чекає поки проблема зникне сама по собі.

SHARE