«Голос Криму. Українське міжмор`я» (TV – програма)

644

Українське міжмор`я – північне узбережжя Азовського та Чорного морів.

Про це ми говоримо в нашій програмі «Голос Криму» з заступником директора Інституту близькосхідних досліджень Сергієм Даниловим. Ведучий Сергій Мокренюк.

С. Мокренюк: Пане Сергію, яке стратегічне значення українського міжморря? Чи є це містком з окупованими територіями?

С. Данилов: Дякую за низку цікавих, проте важких питань. Поява українського міжмор`я, а це територія Херсонської області між Азовським і Чорним море тісно пов’язане з окупацією Криму і тим, що відбулося в 2014 році, бо до того моменту як про окремий регіон, як окрему економічну, безпекову, соціальну  одиницю про південь Херсонщини ніхто не думав. Вона не сприймалася як об’єкт дослідження, об’єкт уваги. Сама поява цього терміну пов’язана з окупацією і з Кримом відповідно.

Регіон до 2014 року мав надзвичайно стійкі, різнобічні, зокрема економічні зв’язки з Автономною Республікою Крим. Багато херсонців вчилися в Криму, зокрема колишній ректор ТНУ Багров. Ці зв’язки перервалися. Регіон мусив перебудовувати свою географію, потік міграції, контактів, шукати способи підтримання зв’язків з тими рідними, які залишилися на окупованих територіях, і друзями. Багато хто втратив місця праці, що були в Криму. Регіон перебуває в динамічній ситуації – набагато менше уваги ніж до територій Донецької і Луганської областей, водночас фактично Херсонщина на лінії фронту. По лінії з окупованих Кримом з обох боків стоять військові підрозділи, які готуються до чогось.  Вони не стоять там просто так. По кожному великому населеному пункту розташовані якісь військові частини. І це теж нова реальність Херсонщини. І Херсонщина сприймає цей ландшафт саме так. Кількість контактів з Кримом значно зменшилася, але тематика кримська не зникла. Потік людей існує, він значно зменшився і з кожним роком з об’єктивних причини зменшується, проте існує. Минулого (2020 року) він був штучно перерваний в результаті карантинних заходів.

Херсонщина – це перше, що бачать наші громадяни, коли виїжджають з Криму на вільні землі: перші люди, перші контакти, перша інфраструктура, перші негаразди і перше повітря свободи.

С. Мокренюк: Як живуть мешканці Херсонщини в тій частині, яка безпосередньо межує з Кримом? Які їх цінності? Чи присутнє відчуття загрози? Який вплив російського інформаційного поля на свідомість мешканців Херсонщини?

С. Данилов: Питання інформаційної безпеки на півдні стоїть дуже гостро. Зараз вийшло сенсаційне повідомлення Кримської правозахисною групи, яка провела моніторинг інформаційного простору Херсонщини, радіо-простору. В нас є ще більш жахлива катастрофічна ситуація в колишньому Каланчацькому районі, де взагалі немає українського телевізійного мовлення. Мовлення заглушено Російською Федерацією. В результаті не маленький і надзвичайно важливий район споживає тільки російський інформаційний продукт. Більше того на півночі Криму була відкрита нова редакція кримської окупаційної влади, завдання якої мовлення не лише на Крим, а й на південь Херсонської області. Тобто вони цілеспрямовано готують і готуються до чогось. Люди в цих районах Херсонщини починають жити кримським контентом. Вони починають обговорювати, наприклад, відкриття заправки в Джанкої. Вони починають сприймати стиль Аксьонова як взірцевий, коли він як пан, барон вичитує молодших чиновників. Стиль а-ля Лукашенко. Це викликає у люде, яке це постійно дивляться, звикання до політичної культури, до політичного поля. Вони починають обговорювати, як свої новини те, що відбувається в Криму.

С. Мокренюк: Як пояснити мешканцям інших регіонів, що відбувається на Херсонщині? Як пояснити, що те, що там відбувається, впливає і вплине на всі регіони України?

С. Данилов: Йде підготовка до війни. Минулого року було багато дещо панічних з моєї точки зору повідомлень, що після навчань «Кавказ-2020» почнеться вторгнення на територію України з Криму з метою вийти по всій довжині Північно-Кримського каналу. Я це активно заперечував в медіа. Але те, що такі плани існують, я буду не просто заперечувати, а категорично  – плани існують! Вони написані. І підготовка йде. Коли настане слушний момент, ми не знаємо. А для пересічного житомирянина чи мешканця міста Суми це не Каланчацький район, це напад на всю Україну. Це означає ВІЙНУ. Це означає не напад на окремий район, це означає напад на Державу. Мобілізація буде скрізь. Втрачати ми будемо людей, гроші, ресурси. Ця ситуація торкнеться абсолютно кожного громадянина України у абсолютно всіх куточках.

Більше і детальніше дивіться у програмі:  «Голос Криму. Українське міжмор`я» (TV – програма)

Програма створена громадською організацією “Кримський центр ділового та культурного спвіробітництва “Український дім”  в рамках реалізації проекту «Україно, не забувай! Крим в окупації!» за підтримки U.S. Embassy Kyiv Ukraine Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

Інформаційний партнер редакція газети “Кримська світлиця”

SHARE