«Голос Криму: час окупації. Право на працю» (TV- програма)

502

Тема нашої розмовице право на працю в умовах окупації. Гості програми «Голос Криму: час окупації. Право на працю»: Вадим Кодачігов – бізнесмен, вимушений переселенець з Севастополя, Сергій Ковальський –   представник Крайової Ради Українців Криму, підприємець, вимушений переселенець з АР Крим (Сімферополь). Автор та ведучий програми – Юрій Смєлянський.

Ю. Смєлянський: Пане Вадиме,… як ви прокоментуєте тезу про те, що ринок праці на окупованій території Криму став одним з інструментів колонізації півострова і м’яко витискає місцевого, з точки зору окупантів нелояльного до них населення.

В. Кодачігов: … В Криму були три види заробітку:… обслуговування військових баз, в основному у Севастополі, громадське харчування, туризм. Що відбувається зараз, із-за чого власне у мене був основний конфлікт в Севастополі, я зробив всім мешканцям Севастополя розрахунок економічного обґрунтування утримання Чорноморського флоту Російської Федерації в Криму, …і обґрунтував, що кожний мешканець Севастополя від народження і до смерті платить Путіну по 10 тисяч доларів в рік….

… Так от ми не лояльні по відношенню до Чорноморського флоту РФ, ми не лояльні по відношенню до військових, які за безцінь експлуатують землю. Тому все те, що там не лояльне потихеньку витісняється… Як це відбувається? Привозяться свої люди, тому що людина, яка прожила десь там в Якутії…у неї з’явився шанс жити біля моря, звісно вона туди поїде і буде працювати дешевше…  Чисельність Севастополя збільшилася майже вдвічі – це якраз дешева робоча сила. Це люди, які приїхала працювати за копійки, некваліфіковані робочі, все інше завозиться з материка (РФ), виставляються на свої місця абсолютно лояльні люди, які розуміють на кого працюють і як. Навіть місцевих бізнесменів, які перейшли на сторону окупаційної влади, всіх потихеньку відсунули в бік. Український бізнес там, я думаю, що вже давно вимер, його витіснили… всі хто міг щось заробляти вже давно виїхали на материк, там вже все під росіянами. Тобто, змінювати (після деокупації – ред.)  доведеться  все…

Ю. Смєлянський: Станом на січень 2011 року частка малого бізнесу в наданні робочих місць найманим працівникам по АР Крим становила десь 31,2% – це за офіційною статистикою.  У наступні, до початку окупації, роки ця частки мала тенденцію до збільшення. Тобто малий, середній бізнес кількість робочих місць збільшував. Виходячи з тих даних, що надає окупаційна статистика, частка робочих місць, що надає малий бізнес найманим працівникам по окупованій території АР Крим скоротилася до рівня приблизно 17% і я вважаю, що це ще не оптимістична цифра, бо насправді та інформація, яка надходить (з неофіційних джерел – ред.) вона більш песимістична…

В. Кодачігов: Основа путінського електорату – це бюджетними. Весь бізнес – це люди, що думають, планують своє життя… Бізнес там намагаються тримати під контролем і цікавий лише крупний бізнес. Путіну не вигідно розвивати (малий та середній – ред.) бізнес, йому вигідні структури, якими можна управляти, чим крупніша структура, тим простіше поставити поруч того, хто буде контролювати…

Ю. Смєлянський: …Бізнес – це вільне мислення, а вільне мислення і кремлівська влада – це  антиподи…

Пане Сергію, як ви оцінюєте ситуацію в малому та середньому бізнесі в окупованому Криму?

С. Ковальський: По-перше,… сама модель економіки в Росії зовсім інша…, тому що бюджетна сфера в усіх галузях є ключовою… Наприклад, в Україні в приватному секторі звичайному співробітнику як правило дають більшу заробітну плату (ніж в державному секторі – ред.). Коли прийшла окупаційна влада, то в Криму деякі люди, які працювали в приватному секторі, перейшли працювати в різні державні установи, тому що зарплата в цих установах або така сама (як в приватному – ред.), або вища, а враховуючи всі їх пільги тощо, то стала конкурувати. Тобто, наразі державний сектор в Криму конкурує з приватним потужніше ніж в Україні.

З іншого боку в Україні…   у нас є олігархи, які не зовсім… незалежні від держави, я говорю про самий крупний бізнес…, середній та мали бізнес, який відносно незалежний від держави, і створюється зовсім інше середовище, інша конкуренція… Відкриті кордони дали специфічну конкуренцію для роботодавців в Україні – темпи росту заробітної плати швидші ніж розвивається економіка. Адже… за кваліфікованих робітників треба боротися з західними вже країнами, де і умови парці, і зарплата звичайно вища.

…Коли прийшла окупаційна влада рівень заробітної плати вона дала суттєво вищий, ніж на той час був в Україні. Але на сьогоднішній день по тій інформації, яка є в мене, він вже зрівнявся, і це при тому, що ціни в Україні суттєво менші.

Що стосується малого та середнього бізнесу в Криму і відсотків, які ви назвали, то тут зрозуміло, що цілі галузі підприємництва, я вже мовчу за якісь окремі випадки, вони просто припинили своє існування. Особливо це стосується курортної сфери, сільського господарства, це стосується навіть малого фермерства, де декілька років тому заборонили приватно вирощувати худобу, навіть, у домогосподарствах …

Малий та середній бізнес є загрозою для окупаційної влади, взагалі для влади російської. Зрозуміло, що легше мати справу з тим, хто працює на державних підприємствах…

Ю. Смєлянський: …Військова база не створена для того, щоб на ній процвітав малий та середній бізнес.  

Далі у програмі говоримо про  право на працю в умовах окупації і колонізації Кримського півострова. Що відбувається на окупованій території? Як реалізується право на працю для вимушених переселенців з окупованої території?

Більше інформації у програмі: «Голос Криму: час окупації. Право на працю» 

 

Телевізійна програма «Голос Криму: час окупації» здійснена за підтримки «Фонду прав людини» Посольства Нідерландів в Україні в рамках реалізації проекту «Крим: час боротися за право» громадською організацією «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».

SHARE