Архієпископ УПЦ КП Климент: Сьогодні богослужіння відбуваються у 8 храмах на території Криму (радіопередача)

974

Вітаю вас, шановні слухачі! Ви на хвилі Першого каналу Українського радіо. В ефірі передача «Голос Криму». Мене звати Олена Халімон. Сьогодні ми поговоримо про те, як живеться в окупованому Криму священникам та прихожанам Української православної Церкви Київського Патріархату. Мій гість – Архиєпископ Сiмферопольський i Кримський Климент.

Владико, сьогодні єдине реальне місце в Криму, де українці можуть відчувати себе українцями, спілкуватися рідною мовою та  відчувати себе більш-менш захищеними – територія Київського патріархату. Але нині напевно небезпечно бути прихожанином вашої церкви?

Слава Богу через півтора року нашого існування в Криму можна сказати те, що Українська православна церква Київського патріархату в Криму зберегла себе як церква, збережені парафії, збережені священники, і головне, паства. Богослужіння відбуваються за тим розкладом і тими правилами, які у нас були протягом 20-ти років. І тому, я вдячний Богові. Що у мене є можливість зараз продовжувати молитися у Сімферополі.

За півтора останні роки ви, напевно отримали чимало погроз на свою адресу чи можливо, це були пропозиції щодо співпраці з російською ФСБ?

Ці півтора роки можна поділити на три періоди. Перший, це коли ми не знали, як буде розвиватися ситуація, чим все закінчиться. Тоді була загроза арешту і ліквідації церкви Київського патріархату. Потім – повне ігнорування з боку і місцевої влади, і всіх зацікавлених осіб. Був психологічний тиск – чи витримаю я, чи я сам покину територію Криму, бо все робилося для того, щоб Кримська єпархія УПЦ КП закінчила своє існування в Криму нібито самостійно, нібито з власної ініціативи. Це був дуже складний психологічний період. Потім ситуація змінилася, в нас були зустрічі з Сергієм Аксьоновим на яких ми поставили ряд питань і хотіли би, щоб вони були вирішені. Одне з них вирішується й досі, є інформація, що готується розпорядження про те, що приміщення, в якому ми знаходимося, все ж таки залишилося за церквою Київського патріархату.

Сьогодні ситуація нормалізувалася, ми маємо спокій і впевненість в тому, що щосуботи та неділі богослужіння у храмі будуть продовжуватися.

Вам особисто ФСБ пропонувала «співпрацю»?

Мені особисто не пропонували, але я знаю, що деякі співробітники, які спочатку служили в СБУ України, а потім хотіли залишитися в ФСБ Росії намагалися зламати моїх священиків, «обробляли» їх, змушували підписувати папери до співпраці, але, мені священники все розповіли, написали в письмовому вигляді, як все це відбувалося. Сьогодні можу сказати, що і священники, які мали такі співбесіди і вищезгадані співробітники – їх в Криму вже немає. Одні не працюють, а мої священники покинули територію Криму і виїхали.

Який відсоток священників чи яка їх кількість покинули Крим із сім’ями після окупації і у зв’язку з загрозою для життя?

Станом на 23 лютого 2014 року в мене було 18 священників. Потім половина з них виїхали, частина повертається до Криму, але працюють в наступному режимі: 3 тижні на материку, а на один тиждень приїжджають до Криму, щоб звершити богослужіння на своїх парафіях. Разом зі мною сьогодні 8 священників.

Владико, наскільки мені відомо після окупації були закриті храми Української православної церкви Київського патріархату у Севастополі, Перевальному Красноперекопську та Керчі.  А де лишилися, і у скількох храмах ведуться служби?

У Севастополі та Перевальному – це храми, які знаходилися на території військових частин. В Красноперекопську приміщення нам надавав український бізнесмен і, щоб не зашкодити його бізнесу і його безпеці, ми були змушені покинути Красноперкопськ. У Керчі дуже складна ситуація була, священник виїхав, є будівля, але служби там не відбуваються. На сьогодні богослужіння відбуваються у 8 храмах на території Криму.

Хочете знати більше, слухайте усю розмову.

Довідка: Щонеділі о 8.10 в ефірі Першого каналу Українського радіо виходить програма «Голос Криму». Кримчани можуть слухати нас на середніх хвилях на частоті 549 КГц.