Відбувся Постійний Форум ООН з питань корінних народів

152

З 19 по 30 квітня відбулася ХХ сесія Постійного Форуму ООН з питань корінних народів. Цього року Постійний Форум ООН проводився в онлайн форматі, тема обговорення – «Світ, справедливість і сильні інститути: роль корінних народів в досягненні мети 16 в області стійкого розвитку». У роботі Форуму взяли участь представники державних органів влади України та українські громадські інституції.

Зокрема, свою позицію щодо ситуації з кримськими татарами, яка склалась в Криму після окупації цієї частини України Російською Федерацією,  мали змогу висловити представники Кримськотатарського Ресурсного Центру (КРЦ) Ескандер та Зарема Барієви. Про це йдеться на сайті організації.

Під час виступу на Форумі голова правління КРЦ Ескандер Барієв наголосив на порушенні основоположних прав та свобод, що здійснює в окупованому Криму країна-агресор.

«Незважаючи на те, що російська влада Криму «офіційно» визнала кримськотатарську мову однією із державних, сфери її використання дуже вузькі… До окупації в Криму було 15 шкіл і 384 класи з кримськотатарською мовою навчання. Згідно з даними де-факто влади на 2021 рік залишилося 7 шкіл з кримськотатарською мовою навчання, 3 – з російською та кримськотатарською і 119 класів, що є порушенням статей 8, 13, 14, 21 і 22 Декларації», – констатував Ескандер Барієв.

У свою чергу Зарема Барієва наголосила, що вкрай важливим є консолідація зусиль в мовному питанні: «Напередодні 10-річчя мов корінних народів дуже важливо, щоб в збереженні і розвитку мов корінних народів була міжсекторальна взаємодія, тобто корінних народів, держави, бізнесу і міжнародних організацій».

Голова правління КРЦ зауважив, що російська влада також незаконно використовує природні ресурси Криму: «Проводиться видобуток біологічних ресурсів і корисних копалин, розробляється шельф Чорного моря. Розроблення кар’єрів призвело до руйнування ландшафту Криму і негативно впливає на традиційне господарювання кримських татар. Пересохли річки, знищені ялівцеві ліси. Через вибухи у місцевих жителів руйнуються будинки. В результаті будівництва траси «Таврида» в Криму знищено понад 237 тисяч дерев і чагарників. Через нераціональне використання прісної води окупантами і заселення росіянами в Криму може виникнути справжня гуманітарна катастрофа».

Ескандер Барієв також наголосив, що спецслужби РФ переслідують правозахисників корінних народів Криму. За 2020 рік у Криму зафіксовано 229 затримань, 45 допитів, 26 обшуків і, 199 арештів кримських татар.

Завершуючи свій виступ голова правління КРЦ запропонував наступні рекомендації:

  • Розробити програми щодо захисту лідерів і правозахисників корінних народів, які переслідуються державами, в т.ч. тих, хто змушений проживати за межами рідної землі;
  • Наладити взаємодії Постійного Форуму ООН з іншими міжнародними організаціями для синергії в реалізації колективних прав корінних народів;
  • Необхідно розробити рекомендації щодо забезпечення безпеки корінних народів в умовах міждержавного конфлікту;
  • Необхідно ділитися позитивним досвідом держав, які мають національні плани дій щодо захисту прав корінних народів. Нам необхідно впроваджувати позитивну практику.

Нагадаємо, 26 квітня в рамках роботи міжнародного заходу був також проведенний сайд івент на тему «Загрози сталого розвитку корінних народів в умовах міждержавних конфліктів на прикладі тимчасово окупованого РФ Криму (Україна)».

Олександра НЕЗВАНА

SHARE