У Києві провели акцію солідарності з українським Кримом 

291

9 березня у Києві відбулася щорічна акція солідарності з українським Кримом. У заході прийняли участь активісти громадських інституцій, правозахисники та кримські журналісти, звільнені політичні в’язні Кремля. До щорічної публічної акції долучилися керівництво Представництва Президента України в Автономні Республіці Крим, депутати Київської міської ради, представники Меджлісу кримськотатарського народу та Крайової Ради Українців Криму. Досить активно у заході взяли участь кияни, представники Центру близькосхідних досліджень.

Як зазначили організатори, цей день для заходу був обраний не випадково, адже у 2014 році День народження Тараса Шевченка для мешканців Криму став одним із головних днів боротьби проти російської окупації, боротьби за територіальну цілісність України. 9 березня 2014 року багато кримчан у різних містах півострова вийшли до пам’ятників Тарасові Шевченку на знак спротиву окупації Російською Федерацією. У цей день були викрадені організатори акції спротиву в Сімферополі, співкоординатор руху «Євромайдан-Крим» Андрій Щекун та активіст громадського руху Анатолій Ковальский, які протягом 11 днів перебували в полоні, де піддавалися допитам та катуванню. Рівно через рік, 9 березня 2015 року, бажання кримчан вшанувати пам’ять Кобзаря закінчилося для представників Українського культурного центру: Вельдар Шукурджієв, Олександр Кравченко, Леонід Кузьмін, – затриманням з подальшим винесенням рішення суду про адміністративне правопорушення та накладанням штрафу за використання української символіки під час проведення акції в місті Сімферополі.

Під час заходу в Києві з промовою виступили: Ольга Скрипник, керівниця Кримської правозахисної групи, колишні політв’язні Володимир Балух та Ісмаїл Рамазанов, журналісти Микола Семена і Тарас Ібрагімов, дружина політв’язня Володимира Дудки Марина Колдіна  представники Крайової Ради Українців Криму Андрій Щекун, Сергій Мокренюк, Андрій Іванець, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, постійний представник Президента України в АР Крим Антон Кориневич, правозахисники – Денис Савченко (Крим СОС), Ескендер Барієв (Кримськотатарський ресурсний центр), Валентина Потапова (Українська Гельсінська спілка з прав людини), директор Представництва Freedom House в Україні Метью Шааф, ветеран російсько-української війни кримчанин Сергій Вікарчук та депутати Київської міської ради Вадим Васильчук та Дмитро Білоцерківець.

Виступаючі наголошували на тому, що країна-окупант через своїх сателітів та колаборантів – окупаційну владу – вже протягом семи років системно та зухвало порушує права людини в Криму. Тому для громадян України, які живуть на Кримському півострові є вкрай важливою підтримка як держави так і її мешканців.

Організатори заходу оголосили про збір українських книг для кримчан, які згодом передадуть на КПВВ та інші соціальні об’єкти, що розташовані на адмінмежі з тимчасово окупованим Кримом.  Всім охочим була надана можливість записати відозвернення, адресоване кримчанам, або написати листівку зі словами підтримки.

«Сьогодні для українських громадян Криму вкрай важливою є підтримка держави й всього українського суспільства. Запрошуємо всіх небайдужих виявити солідарність з нескореними кримчанами, котрі не змирилися з окупацією і чия боротьба за український Крим триває», – констатували учасники заходу.

Захід організували та провели: Кримська правозахисна група, ZMINA, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Дім прав людини “Крим”, ГО “КримSOS”, Центр громадянських свобод, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім”, ГО “Євромайдан-Крим”, Регіональний центр прав людини, Кримськотатарський ресурсний центр, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Крайова Рада Українців Криму.

Олександра НЕЗВАНА

Фото Регіональний центр прав людини

SHARE