Влада, громадські та міжнародні організації шукали методи впливу на країну-окупанта

478

У Києві пройшла Міжнародна конференція: «Права людини в Криму: звітуємо, реагуємо, поновлюємо». Учасниками заходу стали представники влади, громадських та міжнародних організації.

Робота конференції розпочалася з обговорення стану свободи слова в Криму та можливостей українських ЗМІ об’єктивно висвітлювати кримські події. Висловлюючи свої думки, учасники заходу зазначили, що українські ЗМІ намагаються бути об’єктивними щодо Криму, але  майже з кожним днем такі можливості зменшуються. Оскільки на півострові один за одним зникають місцеві інформаційні джерела, які можуть надавати неупереджену інформацію. Крім того, як зазначив правозахисник Кримської польової місії Андрій Юров, на півострові сьогодні практично відсутні міжнародні засоби інформації та більш менш незалежні російських ЗМІ. «Не достаток на півострові журналістів не із Криму колосальна. Ніякий міжнародний чи російський читач практично не  отримує об’єктивної інформації», – констатував російський правозахисник.

Після обміну думок, що стосувалися свободи слова та об’єктивності інформації, спікери конференції намагалися визначитися з можливими  ефективними механізмами захисту прав людини в кримських реаліях. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська зазначила, що на сьогоднішній день вона бачить єдину можливість для захисту прав на окупованому півострові – створення міжнародної спостережної місії. До складу якої повинні увійти український та російський Омбудсмени, Комісар Ради Європи з прав людини або Верховний Комісар ОБСЄ з питань національних меншин. «Це дало б змогу розповідати міжнародній спільноті про те, що насправді відбувається в Криму з правами і свободами кримчан. Також це дає можливість справляти відповідний міжнародний тиск  на «владу» півострову, щоб вона діяла відповідно до міжнародних стандартів у сфері прав людини. На жаль, моя ініціатива не знайшла підтримки з боку Російської Федерації. На сьогоднішній день у мене обмежені можливості захистити права кримчан на окупованому півострові», – констатувала Омбудсмен.

У свою чергу Григорій Немиря,  голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини зауважив, що на сьогоднішній день повністю відсутня ефективна державна політика щодо Криму. Він також зазначив, що деякі державні посадовці роблять безвідповідальні заяви щодо проблеми півострову, – говорять про десятиліття, які підуть на вирішення кримського питання. «Така позиція є неприйнятною та безвідповідальною, вона відкладає на потім те, що треба вирішувати по Криму зараз і всіма доступними способами, як внутрішніми так і міжнародними», – сказав народний депутат. Він також зазначив, що таке відношення влади до Криму абсолютно не сприяє захисту громадян України на окупованому півострові.

В той же час Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська зазначила, що захист кримчан на півострові та його повернення під юрисдикцію України залежить і від захисту прав вимушених переселенців. «Тоді коли ми зможемо відверто дивлячись в очі переселенцям сказати, що захистили їх права, тоді ми можемо сподіватися на те, що ми повернемо Крим. Бо ми, в першу чергу, повинні продемонструвати рівень захищеності прав кожного кримського переселенця на території України. Але на сьогоднішній день вже багато місяців діє закон, що стосується прав та свобод внутрішньо переміщених осіб, який в перехідних, прикінцевих положеннях передбачає підготовлення урядом державних програм на підтримку переселенців – жодної з них на сьогодні не існує». Тому омбудсмен запропонувала неурядовим організаціям згуртуватися і тиснути на виконавчий орган влади. На її думку – це буде мати позитивний результат.

У своєю чергою, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров закликав розробити механізми, якій дозволить міжнародній спільноті змусити Росію дотримуватися прав людини в Криму. «Росія має відчувати цей тиск. Тільки у цьому випадку ми зможемо захистити людей у Криму, – сказав керівник Меджлісу. На його думку одним з таких важелів може бути припинення поставок українських продуктів харчування до Криму.

Російський правозахисник, представник Кримської польової місії Андрій Юров заначив, що Росію можна змусити реагувати на порушення прав людини в Криму. «В принципі Росію можна змусити робити певні дії у цьому напрямку, але при умові титанічної праці великої кількості правозахисних організацій України, Росії та інших країн. Нажаль, наміри Кримської польової місіяї протягом року створити потужну міжнародну правозахисну коаліцію успіхом не увінчалась, а без цього серйозної системної роботи по захисту прав людини в Криму проводити не можливо», – констатував Андрій Юров. В той же самий час правозахисник зауважив, що на півострові сьогодні не просто працювати російським правозахисникам. Що ж до появи на півострові українських чи іноземних колег, то тут проблеми можуть початися вже на рівні спілкування з місцевим населенням. «В українських правозахисників проблеми виникатимуть вже на рівні контакту з населенням, і це зрозуміло, адже останні знаходяться під впливом російської пропаганди», – висловив думку Андрій Юров. – Також контакти з українськими організаціями можуть бути розцінені як прояв не лояльності до нової влади. Це також стосується і будь-яких міжнародних організації».
По завершені дискусії розпочались роботи сесій, які були присвячені громадським та політичним правам, стану дотримання прав корінних народів та національних меншин,  а також правам вразливих груп.

За підсумками конференції учасники надали проект меморандуму , в якому закликали міжнародне співтовариство приділяти більше уваги ситуації з правами людини в Криму. Зробити це запропонували трьома шляхами:

 

– Організація проведення спільних моніторингових місій на території Криму за участю представників міжнародних організацій та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

– Використання , в тому числі і на міжнародному рівні, всіх можливих механізмів захисту прав людини на території Криму.

– використання інститутів громадянського суспільства для дослідження стану дотримання прав людини і проведення широкої інформаційної компанії про дотримання прав і свобод людини на території Криму.

 

 

 

SHARE