Правозахисники: як залишити Крим в контексті українського громадського руху?

51
Форум. Фото з сайту Дім прав людини Крим

Наприкінці грудня Дім прав людини “Крим” ініціював дискусію про те, як залишати Крим в мейнстримі українського громадянського руху. Про це йдеться на сайті організації.

Під час дискусії її учасники були одностайні в тому, що Крим зникає або ж його вкрай мало в інформаційному просторі України. Такі невтішні тенденції можуть призвести до ще більш трагічних наслідків – втрати зв’язків між окупованим Кримом та материковою Україною. Правозахисники під час заходу намагалися знайти відповіді на питання, що допоможуть знайти нові шляхи для збереження інтересу до теми Криму у суспільстві.

На думку Валентини Потапової, голови Центру громадянської освіти “Альменда, просвіта може стати одним з напрямків у подоланні нестачі інформації та поглиблені зв’язків. «Особисто вважаю, що це просвіта, бо саме через просвіту можна залишити Крим в мейнстрімі українського громадянського руху. Це насамперед громадянська просвіта щодо подій, які сталися в Криму під час збройної агресії та окупації», – зазначила експертка. У свою чергу Євген Глібовицький, засновник Аналітичного центру pro.mowa, член Несторівської групи, зауважив: «По-перше, ми повинні постійно підтримувати тему Криму актуальною в інформаційному доступі, а по-друге, вже зараз створювати інституції, які зможуть переміститися до Криму після його звільнення. Наприклад, Український католицький університет був створений у Римі в той час, коли Львів був ще частиною Радянського Союзу».

Також учасники заходу наголосили, що організаціям, які займаються питаннями Криму й питаннями прав людини на окупованій території, треба рухатися якомога швидше. Важливою також є і співпраця кримських правозахисних організацій з українськими, спільний вихід на міжнародну арену з питаннями, пов’язаними з окупацією Криму.

Голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, пояснила, що дуже важливе, щоб питання Криму було цікавим, принциповим і важливим для всіх громадян — і кримчан, і українців, тоді ми будемо мати шанс не тільки на повернення Криму, але й на те, що буде щось робитися зараз. «Дуже важлива не однакова, а спільна діяльність мешканців окупованих і не окупованих територій»,- констатувала правозахисниця.

Голова правління ГО “Центр інформації про права людини” Тетяна Печончик у своєму виступі зазначила, що коли створювався Дім прав людини “Крим”, для тих оргназацій, що туди увійшли було важливим розуміння того, що потім цей Дім повернеться до Криму.

«Таким чином само суспільство може створювати нові моделі, які пізніше можуть з’являтися на державному рівні. Але якщо у нас, громадян, немає такого запиту, то, відповідно, і в державі його не буде. Наразі існує багато нових технологій. Як варіант, можна спробувати дистанційно, через онлайн-механізми зробити так, щоб кримчани обрали собі якійсь представницький орган. Він може бути створений як громадянська платформа. Це принципово, щоб кримчани мали свій голос, щоб розуміли, що, навіть залишаючись в окупації, вони можуть створювати, обирати, що їх почують. Чому б через онлайн-механізми не надати певних політичних прав людям, які є громадянами України? Від вирішення питання Криму і Донбасу залежить подальша доля всіх українців. І це повинно стати нашою спільною діяльністю», – констатувала Т. Печончик.

У свою чергу Анастасія Мартиновська, голова Регіонального центру прав людини, додала, що наразі в Україні, наприклад, немає органу, якій би відповідав за дітей-сиріт, що знаходяться на окупованих територіях. Якщо дитина звідти виїде, їй просто немає до кого звертатися. В адвокатурі немає представництва Криму та м. Севастополя. Людей, які представляють Крим, немає в Вищій раді адвокатури. Ці моменти можна виправляти вже зараз, і створювати конкретні органи, які б відповідали за Крим.

У підсумку дискусії експерти додали, що запит на повернення теми Криму у мейнстрим українського громадянського руху є, але треба шукати нові точки зіткнення, всіляке підтримувати зв’язки кримчан з материковою Україною.

Підготувала Ксенія ВІЛІНСЬКА

SHARE