У Києві відбувся установчий форум Експертної мережі Кримської платформи

553

6 серпня 2021 року в Києві відбувся установчий форум Експертної мережі Кримської платформи. У форумі взяли участь представники посольств, національні та міжнародні експерти.

Міжнародний захід відкрила заступниця міністра закордонних справ Еміне ДЖАПАРОВА. «Експертний вимір Кримської платформи, де залучені громадські діячі і громадянське суспільство, – чи не найважливіший, тому що в ньому є надзвичайний потенціал, необхідний для держави. Щоб ми потім могли аргументовано говорити про те, які саме наслідки має окупація Криму – і з погляду екології, і з погляду економіки, і культурних цінностей, і мілітаризації, і безпекових викликів, – всього того масштабу, який ми іноді не можемо усвідомити», – зазначила Еміне ДЖАПАРОВА.

Місія Експертної мережі пов’язана із місією Кримської платформи – сприяти консолідації міжнародної підтримки звільнення Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Чорного та Азовського морів від російської окупації, подоланню її негативних наслідків, розробляти та адвокатувати експертні напрацювання з відповідної тематики. Про це зазначили організатори заходу .

Форум є першим офіційним відкритим заходом Експертної мережі Кримської платформи, який започаткує системну роботу на рівні експертного виміру Кримської платформи. Під час Форуму мережа презентує стратегію роботи та обговорить перші робочі рішення з іноземними колегами.

Робочими мовами заходу стали англійська та українська.

Обговорення відбулося у трьох пленарних сесіях:

«Експертна мережа: бачення міжнародної та міжсекторної співпраці в рамках Кримської платформи»

«Особливості тематичної роботи Експертної мережі: пріоритети та задачі»

«Тема деокупації Криму у міжнародному інформаційному середовищі»

 

У пленарній сесії «Експертна мережа: бачення міжнародної та міжсекторної співпраці в рамках Кримської платформи» взяли участь:

Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон КОРИНЕВИЧ, Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Мелінда СІММОНС, Тимчасово повірена у справах США Крістіна КВІН, Президент Фонду Східна Європа Віктор ЛЯХ, голова Української фундація безпекових студій, членкиня Експертної мережі Юлія КАЗДОБІНА, Український центр вивчення міжнародних відносин,  член Експертної мережі Дмитро КОВАЛЬ.

Тимчасова повірена у справах США Крістіна КВІН виступила на установчому форумі Експертної мережі Кримської платформи. «Незаконна окупація Криму Росією – це злочин, який не можна ігнорувати.. Це послідовна політика трьох адміністрацій – що ми ніколи не признаємо незаконну окупацію Криму Росією», – сказала вона.

Крістіна КВІН також додала, що США рішуче підтримують #КримськаПлатформа і будуть тісно співпрацювати з українським урядом для підтримки цієї ініціативи.

Посол Великої Британії в Україні Мелінда СІММОНС взяла участь в установчому форумі Експертної мережі Кримської платформи «Експертна мережа відіграватиме вирішальну роль в роботі Кримської платформи. Міжнародна спільнота покладається на фахову інформацію, аналіз та рекомендації, щоб повністю зрозуміти ситуацію на півострові та визначити як зберігати тиск на Росію», – зазначила вона.

Посол додала, що Велика Британія залишається відданим партнером України, рішуче захищаючи її суверенітет, незалежність та територіальну цілісність.

«Ми не визнаємо і не будемо визнавати незаконну анексію Криму Росією. Ми маємо завжди нагадувати світові, що Крим – це є Україна і завжди буде Україною», – сказала Мелінда СІММОНС.

 

У пленарній сесії «Особливості тематичної роботи Експертної мережі: пріоритети та задачі» відбулися презентації та виступи представників 7 робочих груп експертної мережі:

 Політика невизнання та санкції: 

Валентина Самар, Головна редакторка Центру журналістських ​​​розслідувань

Андрій Клименко, Головний редактор порталу BlackSeaNews

 

Права людини та міжнародне гуманітарне право:

Марія Томак, Координаторка Медійної ініціативи за права людини

Ольга Куришко, Заступниця Голови Правління Крим SOS

 

Безпековий трек: 

Аліна Фролова, Заступниця голови правління Центру оборонних стратегій

Михайло Гончар,  Президент Центру глобалістики “Стратегія ХХІ”

 

Економіка та екологія: 

Світлана Андрущенко, Операційний директор Центру оборонних стратегій,

Євген Хлобистов, Експерт Кримськотатарського ресурсного центру

 

Культурна спадщина Криму:  

Катерина Бусол, Національна консультантка ООН Жінки в Україні та Global Survivors Fund (в особистій якості).

Денис Яшний, Науковий співробітник Національного заповідника «Києво-Печерська лавра»

 

Гуманітарна політика: 

Андрій Іванець, Експерт Крайової Ради Українців Криму

Валентина Потапова, Голова Центру громадянської просвіти «Альменда»

 

Відновлення прав корінних народів як інструмент деокупації Криму: 

Ескендер Барієв – голова правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, голова управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу

Гаяна Юксель – голова управління з розвитку кримськотатарських національних ЗМІ Меджлісу кримськотатарського народу, докторант КНУ ім.Шевченка

 

У пленарній сесії «Тема деокупації Криму у міжнародному інформаційному середовищі»  взяли участь міжнародні експерти, де обговорювалися питання:

  • Як сформувати сприятливе інформаційне середовище для утримання Криму у фокусі уваги міжнародної спільноти?
  • Шляхи протидії інформаційним атакам і дезінформації Росії за темою Криму за кордоном
  • Досвід іноземних партнерів у формуванні суспільного та урядового порядку денного

Спікерами заходу стали: заступник директора Програми Євразія, Atlantic Council Мелінда Херінг (США), директор Польського інституту міжнародних справ Славомір Дембський (Польща),   генеральний директор Міжнародного центру оборони та безпеки (ICDS),  директор естонсько-українського проєкту «Стійка Україна» Дмитро Теперік (Естонія), Співголова Керівного комітету Форуму громадянського суспільства Східного партнерства  Софія Страйв, Директор Дослідницької ради Ради геостратегії Джеймс Роджерс (Велика Британія), Надзвичайний і Повноважний посол, Постійний представник Туреччини при НАТО (2013-2018), незалежний експерт Мехмет Фатіх Джейлан (Туреччина).

 

Відомо, що з боку Російської Федерації розпочався тиск на країни, що заявили про участь в саміті «Кримська платформа». А за інформацією МЗС таких країн вже більше тридцяти. «Треба розуміти, що будь-яка країна, яка 100% підтверджує свою участь у Кримській платформі, вона одразу ж зазнає тиску з боку дипломатів, а, може, і спецслужб Російської Федерації. Це питання того, як країна може опиратися цьому тиску. Для когось він є посильним, а для когось – ні. Тому деякі до останнього тримають у секреті свою участь у Кримській платформі, деякі про це сміливо заявили одразу. В будь-якому випадку – скоро вже Кримська платформа і ми дізнаємось, які країни там і на якому рівні братимуть участь», – зазначив речник глави держави Сергій НИКИФОРОВ.

 

ФОТО: Кримська платформа

Олекса БЕСКИД

SHARE