У Комітетах опрацьовується законопроект, що спрощує процедуру реєстрації народження та смерті для кримчан

7

22 червня 2020 року Верховна Рада України зареєструвала законопроект № 3713  щодо запровадження адміністративної процедури державної реєстрації фактів народження та смерті, які відбулися на тимчасово окупованій території України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі. Проект Закону спрямований на спрощення процедури отримання громадянами України, які проживають на  Кримському півострові, документів про факти народження та смерті.

Колишній керівник Управління з питань АР Крим та м. Севастополя Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Сергій Мокренюк у своєму дописі в соцмережі розповів, що робота над законопроектом була розпочата ще у 2018 році. Ініціатива спрощення процедури, яка виходила від громадських інституцій,  – Центра правових та політичних досліджень «СІМ» та Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) – була підтримана тоді ще Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

«Під час проведення круглого столу, що відбувся в лютому 2018 року, експертами (Центру «СІМ» та УГСПЛ – ред.) було презентовано законопроект щодо створення механізму адміністративної процедури реєстрації фактів народження та смерті, які відбулися на тимчасово окупованих територіях України. Попри дуже цікаві рішення законопроект не сприймався органами державної влади України, представники яких робили обережні, але категоричні зауваження щодо можливості прийняття такого документа… Зваживши всі «за» та «проти», порадившись з колективом нашого Управління, я вирішив вв’язатися в цю боротьбу і підтримати ініціативу колег з громадського середовища… Наказом Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України від 03 березня 2018 року № 25 було створено робочу групу, до складу якої увійшли 32 представники від органів державної влади і громадських організацій, але де-факто в підготовці законопроекту прийняло участь більше сорока фахівців», – зауважує Сергій Мокренюк.

Він також зазначив, що робота над цим життєво важливим документом була непростою, адже багато часу витрачено на те, щоб переконати представників інших відомств в його необхідності: «В чому ж полягало непорозуміння? Все банально просто – страх перед необхідністю прийняти політичне рішення; страх визнати, що Україна і Росія у стані війни; страх визнати, що Крим і частина Донбасу окуповані; страх усвідомити, що кількість громадян України, які народилися за час війни на територіях, що контролюються Російською Федерацією, вже майже мільйон».

За 4 роки, з 2016 по 2020, були зареєстровані та задокументовані 12030 фактів народжень, що відбулися на ТОТ АР Крим та м. Севастополь, при тому, що за цей самий період на цій території народилося більше 100 тис. дітей. За ці ж 4 роки були зареєстровані та задокументовані 2956 фактів смертей, що відбулися на ТОТ АР Крим та м. Севастополь, при тому, що за цей самий період на цій території померло більше 133 тис. осіб. Таким чином, лише близько 12% фактів народжень та 2,3% фактів смертей були зареєстровані та задокументовані органами державної реєстрації актів цивільного стану.

У Представництві Президента України в АР Крим також відреагували на цю подію. «Впровадження адміністративної процедури реєстрації актів народження – це довгоочікуваний крок зі сторони української влади на зустріч людям, які живуть в окупації та протидія «колоніальній політиці» Росії на території Криму. Сьогодні Москва змінює демографічний склад та національну ідентичність населення на півострові, проводячи примусову натуралізацію (паспортизацію). Водночас на півострів переселили щонайменше декілька сотень тисяч росіян, переважно військовослужбовців з сім’ями, співробітників правоохоронних органів і чиновників, збільшивши таким чином лояльну до окупаційної влади частку населення. Саме тому, ми повинні максимально сприяти, щоб кожен громадянин України мав доступ до українських документів та зберігав зв’язок із державою, отримував необхідну підтримку в майбутньому: соціальні та адміністративні послуги, можливість безвізових подорожей і отримання біометричного паспорту для виїзду за кордон, доступ до української освіти тощо» – прокоментувала важливість законодавчої ініціативи перша заступниця постійного Представника Президента України Дар’я Свиридова.

У Комітеті Верховної Ради України з прав людини зазначили, що «ми стали трішечки ближче до адміністративної процедури визнання фактів народження і смерті на окупованих територіях! В 2018 році в так званий «Закон про реінтеграцію Донбасу» була внесена норма, яка дозволяла оформлювати документи про народження і смерть, що відбулися на окупованих територіях Донбасу, без судової тяганини! Втім, для окупованої території Криму аналогічна норма прийнята не була. Наш Комітет сьогодні зареєстрував законопроект № 3713, мета якого – надати можливість кримчанам отримувати документи про народження дітей не в судовому, а в адміністративному порядку. Запровадження позасудової процедури дозволить звільнити людей від судової тяганини, зменшить навантаження на суди, а головне – продемонструє людям на окупованих територіях, що Україна зацікавлена в їхній реінтеграції та спільному майбутньому».

Усі інституції сподіваються на швидкий розгляд законопроекту Парламентом та його підтримку депутатами різних фракцій і груп.

Варто також зазначити, що 22 червня у Верховній Раді України зареєстровано ще один законопроект № 3714 щодо звільнення від адміністративної відповідальності осіб за несвоєчасне подання заяви про державну реєстрацію народження дитини, яка народилась на тимчасово окупованих територіях України. Метою прийняття законопроекту є усунення непропорційності та необґрунтованості притягнення до адміністративної відповідальності осіб за невчасну державну реєстрацію ними народження дитини, яке відбулося тимчасово окупованих територіях України.

Наразі вищезазначені законопроекти опрацьовуються у Комітетах Верховної Ради.

Ігор ОСТАПЮК

SHARE