ФОТО: Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ірина Верігіна
Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ірина Верігіна та працівник Сектору регіонального представництва Аліна Медведьова провели робочу онлайн-нараду з представниками Крайової Ради Українців Криму. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Ірини Верігіної.
Під час наради обговорили питання порушення прав жителів ТОТ АР Крим та м. Севастополь, утиски Православної церкви України, право на освіту кримчан на материковій частині України, забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб та можливості вакцинації від COVID-19.
Одним із проблемних питань, яке було порушено під час розмови є утиски Православної церкви України на території тимчасово окупованого Криму. Як приклад, події в с. Балки, Білогорського району вірян та священиків витягували на вулицю під час богослужіння. Припинення богослужіння можна розглядати, як черговий доказ системної репресивної політики держави-окупанта, спрямований на витіснення ПЦУ з тимчасово окупованого півострова. Священики Православної церкви України на тимчасово окупованому півострові не в змозі здійснювати обряди і молебень у своїх церквах, зазнають переслідувань, більшість з них були змушені покинути Крим.
Також представники Крайової ради українців були занепокоєні долями політв’язнів та їхніх сімей. Вони зазнали репресій, виступивши проти окупантів, але юридичного статусу вони не мають. Було наголошено на тому, що постійно потрібно порушувати на міжнародному рівні питання переслідування російським окупантом громадян України, які проживають на ТОТ АР Крим та м. Севастополь. А родини політв’язнів, особливо діти, потребують постійної уваги з боку держави.
«Уповноважений Верховної Ради України з прав людини використовує всі міжнародні майданчики, щоб привернути увагу до переслідування наших співгромадян на території тимчасово окупованого Криму за політичними та релігійними ознаками, вимагає зупинити переслідування та судилища, звільнити всіх незаконно засуджених громадян України та закликає міжнародну спільноту посилити санкції щодо країни-окупанта», – зазначила Ірина Верігіна.
Учасники наради обговорили права на освіту на материковій частині України. Як повідомила голова Центру громадянської освіти «Альменда» Валентина Потапова, найбільш поширеним бар’єром для вступу абітурієнтів з тимчасово окупованого Криму в українські заклади вищої освіти є відсутність у дітей доступу до вивчення української мови та історії України на півострові. Є необхідність дистанційного або екстернатного навчання в Україні.
Пролунала пропозиція від представників КРУК про відкриття опорної школи дистанційного навчання для жителів тимчасово окупованого півострова в м. Херсон.
Під час обговорення було розглянуто питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб. Як зазначила Ірина Верігіна, Сектор регіонального представництва в АР Крим та м. Севастополь постійно моніторить надходження субвенцій для придбання житла для ВПО, де 70% – це державний бюджет, 30% – місцевий, але це не вирішить проблему забезпечення житлом всіх внутрішньо переміщених осіб і для розв’язання цієї проблеми потрібна підтримка держави.
Крім цього, були обговорені питання можливості вакцинації жителів тимчасово окупованого Криму. Під час наради з’ясували, що потрібно постійно проводити інформативно-просвітницьку роботу про можливість отримати щеплення жителям тимчасово окупованого півострова за наявності документів, що підтверджують особу в будь-яких пунктах щеплення на території, підконтрольній Уряду України або у Центрах вакцинації населення від Covid-19, без декларації із сімейним лікарем.
Учасники наради домовились проводити постійні консультації, обговорення, підготовку законопроектів щодо забезпечення прав жителів АР Крим та м. Севастополь.
За матеріалами Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з дотримання прав жителів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя
SHARE