Підтримка України Заходом – гарантія від можливої російської окупації Європи

82

Колишній Генеральний секретар Альянсу А.Расмусен (2009-2014 рр.) визнав, що відсутність підтримки України в її євроатлантичних прагненнях у 2008 р. під час Бухарестського саміту НАТО була великою помилкою. Сам А.Расмусен згадує, що особисто підтримував ідею майбутнього членства України в НАТО, але були сили, що були проти. Хоча цей впливовий данський політик не уточнив, хто блокував євроатлантичний шлях України та Грузії. Але вже вкотре про це скажемо ми.

Це трапилося на вимогу президента Росії Володимира Путіна, а зробили німецька канцлер Ангела Меркель та французький президент Ніколя Саркозі. Відома німецька політик визнала, що Володимир Путін, схоже, увесь час її дурив, проте вона не відріклася своєї катастрофічної позиції, що привела до російської агресії проти Грузії через декілька місяців після Бухарестського саміту у 2008 р. Навіть після цього Берлін підтримав ідею, яку ініціювала німецька сторона, щоб визнати Російську Федерацію країною-партнером НАТО у 2010 р. Ну а екс-президент Франції Н.Саркозі зараз має реальний вирок суду у справі про політичну корупцію.

Після російської окупації українського Криму і частини Донбасу у 2014 р. Берлін та Париж залишилися при думці, що РФ залишається партнером НАТО. Зараз усі ми знаємо, хто розчищав шлях Росії для цієї кривавої війни 2022 р. Чи треба дивуватися позиції НАТО в перший місяць російського нападу, коли після тяжкої вербальної боротьби Києва нарешті вона була змінена і усі російські лобісти в Брюсселі, Берліні і Парижі були відтіснені.

Зараз НАТО вважає Росію своїм ворогом, а як інакше, коли в парламенті РФ вимагають продовження військової інвазії до Атлантики. Це значить окупацію багатьох країн Альянсу. І тому зараз готується 300 тисяч бійців НАТО, які будуть у першій лінії оборони територіального суверенітету країн-членів, що безпосередньо межують з російськими кордонами. Росія 14 разів згадується у заключній декларації саміту, а Китай дещо менше – 11. На жаль, Пекін дає тиху підтримку Москві, при тому, що є гарантом територіальної цілісності України відповідно до Будапештського меморандуму 1994 р.

Китай жодного разу не засудив російську інвазію на Україну і згадує це як конфлікт начебто двох сторін, які мають між собою якісь проблеми. Російського агресора Пекін не звинувачує у руйнації діючої системи міжнародних відносин, а НАТО ще й як. Начебто Брюссель напав на Київ, а не Москва. Усіх цікавить питання чи взагалі без підтримки Китаю Росія наважилась б на військову авантюру в Україні.

На саміті НАТО оголошена стратегічна підтримка України, яка бореться з величезною російською армією для збереження не тільки своєї цілісності, але й за мир в домах європейців. Там дехто турбується через зростання цін на паливо, але краще купувати дорогий бензин у своїй незалежній країні, ніж дешевий російський під час московської окупації.

Залишається відкритим питання, чи російський напад на Україну розшириться далі в Європу. Фінський міністр закордонних справ такого не виключає. На питання як цього запобігти відповів просто: ¨З усіх сил підтримуйте Україну і це вам буде найкраща гарантія¨.

Олександр ЛЕВЧЕНКО,

посол України в Хорватії 2010-17 рр.

SHARE