Парламентарі та громадські лідери-кримчани нагадали Європі про окупований півострів

368

Наприкінці минулого тижня у Страсбурзі закінчилася перша сесія ПАРЄ (Парламентcька асамблея Ради Європи), де декілька днів поспіль обговорювалась ситуація в Україні. Відбулося засідання двох комітетів –  з політичних справ і демократії та з питань міграції, біженців і вимушено переселених осіб, а також круглий стіл та дебати.

«В середу був український день в Раді Європи – дебати в залі та спільне засідання двох комітетів Асамблеї, – написав на своїй сторінці у Фейсбук  Володимир Ар’єв, народний депутат України. – Я, спільно з громадською організацією РПР, цього ж дня організував круглий стіл щодо проблематики Криму. Про жахливий стан справ з правами людини на півострові розповіли  голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров, кримчани Андрій Щекун, Ольга Скрипник та правозахисники, представники РПР Галина Койнаш і Оксана Нечипоренко. Гості розмели історичну книгу Сергійчука “Український Крим” та правозахисний бюлетень “Півострів страху”. Колеги казали, що Україна ще ніколи так якісно себе не представляла».  У своєму дописі Володимир Ар’єв подякував усім членам української делегації: колегам-парламентарям, громадським діячам, правозахисникам за  чітку, злагоджену та ефективну роботу.

 

Круглий стіл по Криму розпочався з показу короткого документального фільму, де розповідалось про кримські події однорічної давнини. Після чого був виступ Рефата Чубаров, голови Меджлісу кримськотатарського народу, який говорив про складне становище співвітчизників на півострові: викрадення, обшуки, допити, переслідування, прихована депортація.

У свою чергу Андрій Щекун, голова громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» у своїй промові говорив про загрозливу ситуацію, яка складається навколо етнічних українців та проукраїнськи налаштованих кримчан. Зокрема, про фактичне знищення української культури, ЗМІ, україномовних шкіл та класів, переслідування представників Української православної церкви Київського Патріархату.   «У Криму постійно тривають політичні переслідування, зникають активісти. Під реальною загрозою залишаються  українці-патріоти власної Батьківщини. При захопленні Криму Росією спецслужби країни-окупанта вбили і викрали безслідно близько 30 громадян України. Серед них чимало українців чиї злочини полягали в тому, що вони рахують себе українцями, називали Крим українською землею, і не злякалися автоматів і загроз російських військових бандитів. Зараз українці в Криму є національною меншиною, права якої, поряд з правами кримськотатарського народу, постійно порушуються. Ця ситуація потребує щоденної, пильної, систематичної уваги міжнародного співтовариства».

А от керівник «Центру громадянської просвіти «Альменда» Ольга Скрипник зазначила, що Крим поступово та методично перетворюють на закриту територію, де не має місця опору та інакомисленню. «Моїм основним меседжем до європарламентарів було те, що відновити порушені права людини, захистити їх, моніторити ситуацію можна лише у тому випадку, коли Крим буде повернений під юрисдикцію України. Поки ж півострів буде перебувати під юрисдикцією Росії – це не можливо. І, навіть, міжнародні організації не зможуть туди потрапити».

 

 

 

SHARE