Легко взяти російські гроші, та важко повертати політичні борги Кремлю

95

Приїзд глави дипломатіі Російської Федерації Сергія Лаврова до Белграду мав продемонструвати, що за отримання Сербією низької ціни за газ політичне керівництво країни має добряче відпрацювати для інтересів Москви. Президент Сербії Вучич буде вимушений ще раз офіційно поновити заяву про стратегічне партнерство з Кремлем, чим може поховати майбутнє Сербії як члена Євросоюзу. Брюссель вже багато разів підкреслював, що не бажає толерувати відкриту співпрацю з країною, яка фактично розпочала європейську війну.

Москва відверто каже, що карає Україну за європейський шлях розвитку, хоча продовжує маскуватися, що начебто прийшла на чужу територію боротися  з нацизмом. В розумінні Кремля, нацистами є усі, хто не бажає підтримувати рашизм – російський фашизм як ідеологію, і “руSSкий мір”, як спосіб політичного та суспільного життя. Рашизм всередині РФ карає кожного громадянина, хто тільки дозволив собі сумніватися в істиності цієї Vандальськоі філософії і то покаранням у 15 років ув’язнення і ніяк не менше.

Усі сусідні з Росією країни можуть бути знищені військовим шляхом, якщо хтось не розуміє усю глибину, а на справді ідіотизм існування “руSSкого міра”, як способу досягнення найвищого розвитку духовної радості, коли йому належиш. Але якщо ти випадково не відчуєш цієї радості, тоді на думку Кремля, це тільки через твою належність до нацизму, тому ти маєш бути ліквідованим, а твоє майно та державне, взагалі, має бути перереєстроване на нового власника, чия Zлобна назва – Російська Федерація.

Белград ще до кінця не розуміє переваги свого географічного положення, коли ти не безпосередній сусід РФ. Балтійські країни та Польща це відчували століттями, тому так швидко пішли шляхом членства в ЄС та НАТО. Фінляндія думала, що не вступатиме в НАТО, аби не дратувати російського ведмедя. Але, коли в Хельсінки зрозуміли, що лісний Zвір увесь час має поганий настрій, тоді вирішили швидко набути членства в Альянсі.

Москва знову планує використати Белград задля ескалації ситуаціі в регіоні Західних Балкан. Кремль системно працює із сербськими націоналістами, щоб якось підштовхнути політичну напругу у БіГ, Косово, Чорногорії та навіть Північній Македонії. Росія має у середовищі своїх прибічників багато друзів, але є найбільші, читай найвідданіші з них. Сергій Лавров це підтвердив під час останнього інтерв’ю, наголосивши, що лідер боснійськх сербів Милорад Додік не є рукою Москви, як йому приписують, а просто великий друг Росії. Хто розуміє, це взагалі то ідентичні категорії.

Москва добре розуміє, що для того, щоб Белград увесь час дивився на Кремль, треба його чимось купити, зокрема окремо ціною на газ. Це схема, якою свого часу посадили Україну на російську газову голку. Спочатку Росія вимагає політичних поступок, за що дає знижку на газ. Щоб цей зв’язок був міцнішим, Кремль втягує місцевих політиків у підписання фінансових договорів на постачання газу, де передбачено і особисте збагачення кожного, хто підтримав ідею міцного повязування з Москвою. Цим же шляхом йшли договори щодо купівлі дешевих російських нафти та газу також в Угорщині, і як завжди з оплатою послуг угорських політиків та бізнесменів. Зараз маємо продовження газової співпраці з Белградом.

Але треба розуміти, що Угорщина вже стала членом ЄС та НАТО, хоча це зробило не кремлівське лобі у Будапешті. А Сербію чекає тяжкий виклик щодо вибору шляху розвитку – або стати поруч з агресивною Росією, яка своїх союзників раніше чи пізніше втягує у війни, або піти шляхом європейського розвитку.

Брюссель чітко сказав, що Белград не може сидіти на двох стільцях. Так свого часу пробував робити Київ, та виявилося не зовсім вдало. Так, російський політичний та економічний лобі в Україні практично блокував донесення усіх швидких рішень, коли російська армія увійшла в український Крим. Таке щось схоже може бути і в Сербії. Знову ті ж казки про столітню слов’янську дружбу. Не купуйте це. Ми за ці заспокійливі слова зараз платимо зависоку ціну.

Треба розуміти, що якщо в якийсь момент Москві скажеш, що це не є національним інтересом, Кремль спробує відразу тебе підкупити, а коли і далі відмовлятимеш – тоді тебе жорстоко і безжального переїдуть військовою силою, як це робили ще московські князі після прибуття монголів у середині 13-го ст. Думаєте, що так просто «третє розрядне» Московське князівство стало головним державним утворенням поруч з куди могутнішими сусідами? Можете заплатити своєю головою, якщо не будете танцювати під російську політичну балалайку. Легко взяти російські гроші, та важко повертати політичні борги Кремлю.

P.S. Болгарія, Північна Македонія та Чорногорія не дали дозвіл на проліт російського літака з Лавровим, так що візит зірвався. Речниця МЗС РФ Захарова почала верещати щодо підступності Заходу, а голова Роскосмосу Рогозін став погрожувати могутньою балістичною ракетою «Сармат» для якої, за його словами, не треба дозволу на прольот. Тільки нагадаю, що погроза застосування ядерної зброї є міжнародним злочином. Чомусь Рогозін вирішив, що буде весь час жити комфортно і на свободі.

Олександр ЛЕВЧЕНКО,

посол України в Хорватії 2010-17 рр.

SHARE