«Горить не нафта, якої там і близько немає, а природний газ», – Михайло Гончар

444

20 червня Збройні сили України (ЗСУ) завдали удару по бурових установках «Чорноморнафтогазу», що розміщені в Чорному морі. Про це повідомив голова колабораційного уряду Криму Сергій АКСЬОНОВ. Офіційно Генеральний штаб ЗСУ цю новину не підтвердив.

«Що стосується так званих вишок Бойка. Офіційного підтвердження інформації немає. Розуміємо, що військові операції ЗСУ потребують інформаційного супроводу, але перш за все – у режимі тиші. Єдине, що можу зазначити, йдеться не саме про вишки, а про відповідні платформи, які були вкрадені в України у 2014 році та були перетворені на військові бази, бо там були ППО, особовий склад – гарнізони так звані, і, звичайно, радіолокаційна розвідка, що допомагало росіянам створити ворота для повноцінного блокування Одеського порту зокрема і контролю над частиною Чорного моря», – повідомив під час національного телемарафону «UAразом», в прямому ефірі ТРК «РАДА» керівник Одеської обласної державної військової адміністрації Сергій БРАТЧУК.

Ці українські бурові вишки були захоплені в 2014 році країною-окупантом російською федерацією. У народі їх ще називають «вишками Бойка». Вони були розташовані за 100 км від узбережжя Одеської області та за 150 км. від Криму. 23 грудня 2015 року за клопотанням Генеральної прокуратури України Печерський районний суд Києва наклав арешт на бурові установки “Петро Годованець” та “Україна” (“Чорноморнафтогаз”). Бурові арештовані в рамках кримінального провадження про підозру в зловживанні посадовими особами Міністерства енергетики та вугільної промисловості, НАК “Нафтогаз України” і “Чорноморнафтогаз” при їх закупівлі як можливе знаряддя злочину. Про це зазначається в УКРІНФОРМ.

21 лютого 2022 року Арбітражний трибунал в Гаазі розпочав слухання щодо визначення розміру компенсації Нафтогазу РФ за втрачену можливість використовувати активи в Криму. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив голова НАК «Нафтогаз України» Юрій ВІТРЕНКО. «Наші стратегічно важливі енергетичні інвестиції стали однією з основних мішеней РФ під час анексії українського півострова у 2014 році. Росія незаконно присвоїла українский Крим і вже 8 років користується тим, що належить українцям, зокрема і національній компанії «Нафтогаз». Йдеться про родовища, бурові установки, підземні сховища, кораблі, газотранспортну систему та багато інших об’єктів, які ми наразі не можемо використовувати.

Нафтогаз у цьому суді вимагає компенсації завданих збитків у понад 10 млрд доларів, включаючи відсотки. Відповідну оцінку збитків у суді представляють авторитетні міжнародні експерти. Роботу над визначенням і обґрунтуванням їх суми ми почали ще у 2015 році», – зазначив керівник Нафтогаз України.

Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло ГОНЧАР вважає, що захоплені російським спецназом у березні 2014 року в ході операції з окупації Криму видобувні та бурові платформи української державної компанії «Чорноморнафтогаз» стали зручними майданчиками для ведення розвідки ЧФ РФ з використанням можливостей об’єктів цивільної морської інфраструктури в північно-західному секторі Чорного моря.

Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» . ФОТО: https://www.facebook.com/michael.gonchar.5

«На них були встановлені РЛС типу “Нева”, які дозволяють контролювати надводний та повітряний простір між Кримом та Одещиною. А ще встановили гідроакустичні системи, що дозволяють “бачити” підводний простір. В нашому журналі “Чорноморська безпека”, №2(32) ми описали це ще в 2018 році», – написав на власній сторінці у Фейсбук експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин Михайло ГОНЧАР.

За офіційною інформацією з відкритих джерел ЗМІ п’ятий день палає бурова вишка «Таврида». NASA опублікувала супутникові знімки, на яких видно пожежу на бурових платформах «Чорноморнафтогазу». Михайло Гончар зауважив, що завдяки NASA та “знавцям” з ресурсу Covert Shores (Таємничі береги) є уявлення, де палає метановий факел після ракетного ураження самопідйомної бурової установки (СПБУ) в північно-західному секторі Чорного моря. «”Знавці” взяв в лапки тому, що вони обізвали знищену українським ударом СПБУ на газоконденсатному родовищі “нафтовою вишкою”. Горить не нафта, якої там і близько немає, а природний газ. Так собі згорає, перетворюючись на воду – молекула метану має 4 атоми водню, та трохи СО2 з одного атома вуглецю», – зазначає Михайло ГОНЧАР.

У цей же день, одразу ж після нанесених ударів по бурових вишках, ворог продовжив тероризувати Одещину. Крилатими ракетами типу “Онікс”, випущеними з берегового ракетного комплексу, що розташований в тимчасово окупованому Криму вночі був атакований Білгород-Дністровський район, а ранком – сама Одеса. Про це повідомляє Оперативне командування «Південь».

У північно-західній частині Чорного моря корабельне угруповання ворога намагається підтримувати сприятливий для своїх сил оперативний режим. Але несприятливі штормові погодні умови змушують їх час від часу укриватися в пунктах базування. На стійкість до морської хвороби випробовуються екіпажі 4 ракетних та 3 великих десантних кораблів.

Загроза ракетного удару з моря залишається досить високою, але не виключає удари і з тимчасово окупованих територій і Криму, зазначається в повідомленнях Генерального штабу ЗСУ.

 Олекса БЕСКИД

SHARE