Андрій Щекун: «Прокуратура АР Крим повинна відкрити кримінальне впровадження по факту ліквідації україномовних класів та шкіл на півострові»

1400

У кримських школах відмовились від обов’язкового вивчення української та кримськотатарської мов. «Комітет Держради з освіти, науки, молодіжної політики і спорту» відхилив поправку «віце-спікера РК» Ремзі Ільясова до проекту закону про освіту, згідно з якою пропонувалося зробити обов’язковими для вивчення в республіці українську та кримськотатарську мови. Про це повідомляє ІА «Крим Медіа».

Мотивують кримські чиновники це тим, що за даними опитування, проведеного в школах півострову, 74% батьків виступають за те, щоб ці предмети були необов’язковими. 16% опитаних вважають, що кримськотатарська або українська мова повинна бути обов’язковою, і 8% переконані, що в школах необхідно зробити обов’язковим вивчення всіх державних мов. А «перший заступник міністра освіти, науки та молоді РК» Наталія Журба наполягає на тому, що 1-2 години на тиждень, які можна виділити на вивчення цих мов, за рахунок перестановок в навчальній програм, не дасть необхідного часу для повноцінного вивчення цих предметів.

1835На думку кримського активіста «Українського культурного центру» Леоніда Кузьміна, відмова від вивчення трьох державних мов – це утопія. «Республіка Крим, зобов’язана надати всі необхідні умови, для вивчення трьох державних мов: української, кримськотатарської та російської в загальноосвітніх закладах на обов’язковій основі! Крим – це не національна республіка і практика насадження однієї культури, однієї мови, одного світогляду, ніяк не може плідно позначитися на діях уряду «Кримської Весни», – написав на своїй сторінці у ФБ  Леонід.

щекунГОУ свою чергу, коментуючи ІА «Голос Криму» рішення «кримської влади», керівник громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім» Андрій Щекун зауважив, що це рішення не є дивиною, адже за рік окупації Криму крок за кроком знищується все українське: назви театрів, бібліотек, 7 шкіл з українською мовою навчання та десятки україномовних класів. Він також зазначив, що такими діями новоспечена «влада» затвердила процвітання лінгвоциту на півострові. «Все відбувається з-за панічного страху, що розвиток мов буде сприяти поверненню півострову до складу України, а їх викорінення може забезпечити так званій кримській владі спокійне майбутнє. Росія намагатиметься асимілювати кримчан. Власне вона робить те, чим завжди займалась на теренах України в різні часи», – висловив думку керівник громадської організації.

Також Андрій Щекун розповів, що громадськість сьогодні вже багато чого робить задля збереження та вивчення української мови та літератури в Криму. Зокрема створений сайт онлайн-освіти для тих, хто залишається жити на окупованій території, також створюються інформаційні україномовні продукти, проводяться різні заходи. Але в той же час хотілося б мати підтримку і збоку влади. «Що ж до дій влади, то вона повинна підтримувати та закладати фінансування організацій, діяльність яких направлена на допомогу кримчанам,  а також через громадські інституції підтримувати громадських активістів, які залишились в Криму і намагаються зберегти як українську так і кримськотатарську мови та культуру.  Більше того Прокуратура Автономної Республіки Крим повинна відкрити кримінальне впровадження по факту ліквідації україномовних класів та шкіл, провести розслідування та визначити, хто сьогодні на окупованій території займається  лінгвоцидом українців Криму», – констатував керівник «Українського дому».

SHARE