В Україні хочуть розгорнути спеціальні гуманітарні табори на кордоні з Кримом. Причина таких дій – погіршення ситуації із COVID-19 на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя та замовчування інформації окупаційними російськими органами влади.

Про це повідомив Віцепрем’єр-міністр України – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков під час онлайн-зустрічі  з Комісаром ЄС з питань гуманітарної допомоги та управління кризовими явищами Янезом Ленарчічем, інформує сайт Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Раніше міністр Резніков сказав в інтерв’ю Радіо Свободі: «Безумовно, ми готові розгортати гуманітарні табори на лінії розмежування, біля наших КПВВ і обладнати, в тому числі, аптечними кіосками. Ми в спрощеному режимі приймаємо гуманітарні вантажі від гуманітарних організацій. А в Мінсоцполітики швидко дають відповідь відповідно. І ці вантажі потім можуть потрапити через КПВВ на окуповані території в інтересах людей».

Це підтвердив також заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко у ефірі «UA:Крим», наголошуючи, що Російська Федерація продовжує блокувати доступ міжнародних організацій на територію Криму.

«Як ви знаєте, Україна усіляко сприяє організаціям, які направляють гуманітарні вантажі на тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей України. Аналогічно ми могли б сприяти таким вантажам, які би йшли на територію окупованого Криму. Ми проводили відповідні консультації із нашими міжнародними партнерами. Вони готові. Більш того, вони навіть зверталися до країни-окупанта з пропозицією гуманітарної допомоги і обов’язковим доступом на територію окупованого півострова задля моніторингу ситуації. У відповідь вони отримали відмову. Росія продовжує блокувати будь-який доступ на територію окупованого Криму для міжнародних моніторингових та міжнародних гуманітарних організацій, а також не дозволяє резидентам Криму –  громадянам України, виїхати на материкову частину України аби придбати ліки, яких дійсно не вистачає на окупованому півострові», – заявив Яременко.

Заступник міністра запевнив, такі дії держави-агресора можуть призвести до значного погіршення епідеміологічної ситуації на території окупованого Криму. При цьому він наголосив, що Україна буде готова розгорнути спеціальні польові шпиталі біля КПВВ, гуманітарні табори.

Також опрацьовується варіант із залученням стаціонарних лікарень у Херсонській області.

Представництво Президента України в АР Крим також висловило стурбованість через ситуацію, яка склалася на півострові у зв’язку з ростом кількості хворих на коронавірус і дефіцитом ліків. У відомстві назвали її «критичною» в умовах пандемії та закликали «реагувати на виклики, пов’язані з гуманітарною кризою в Криму».

На одному з останніх засідань оперативного штабу з протидії коронавірусній інфекції так звана «влада Криму» закликала жителів півострова не влаштовувати ажіотаж в аптеках. «Керівник регіонального управління Росздоровнадзору» Василь Клімов визнав відсутність в аптеках і лікарнях Криму «низки препаратів», але запевнив, що «аналоги в стаціонарах є».

Раніше, громадські організації звернулися до Уряду з пропозицією відреагувати на критичну гуманітарну ситуацію на ТОТ і провести термінове засідання Уряду чи урядову нараду під головуванням Прем’єр-міністра або профільного віцепрем’єр-міністра України та спростити процедури оформлення і надання гуманітарної допомоги міжнародними організаціями.

«Українські правозахисні організації стурбовані ситуацією, яка виникла внаслідок пандемії на тимчасово окупованих територіях. Наразі громадяни України, які проживають на ТОТ, не мають можливості отримати якісний медичний супровід, відсутній постійний контакт із сімейним лікарем для контролю свого стану здоров’я. Крім того, на території ОРДЛО та окупованого Криму коронавірус неконтрольовано поширюється через відсутність коректної оцінки рівня захворюваності на COVID-19 та масового тестування»,  – вказано у відкритому зверненні.

Підписанти наголошують, що відбувається колапс медичної системи на окупованих територіях, оскільки медики не справляються з навантаженням, в окремих населених пунктах йдеться про перевантаження медзакладів утричі, використовуються санаторії, не призначені для перебування хворих і без медичного персоналу. Час очікування машини швидкої допомоги може становити до 10 годин через перезавантаження лікарень, подекуди  медики взагалі не виїздять на виклик. Крім того, у цивільного населення обмежений доступ до медичної допомоги на ТОТ та до лікарських засобів.

Кримська правозахисна група також повідомляла, що окупаційна влада в Криму навмисно приховує кількість смертей від COVID-19.

«Незалежні одне від одного джерела в окупованому Криму у жовтні повідомили Кримській правозахисній групі про негласне розпорядження приховувати реальну кількість людей, котрі померли від коронавірусної інфекції на півострові. Перше джерело – співробітник одного з кримських моргів. За його словами, до моргу щодня надходять один або два померлих від COVID-19, утім причину смерті в документах посвідчують іншу. Інформацію про те, що офіційна статистика смертей від коронавірусної інфекції є заниженою, підтверджує також і медичний працівник однієї з лікарень в іншому місті. Число померлих пацієнтів, за його словами, постійно більшає, але причиною смерті в документах називають одну з супутніх хвороб пацієнта без вказівки на COVID-19», – вказувалося на сайті КПГ.

Окрім того, Кримська правозахисна група зібрала відомості, що доводять цілеспрямоване заниження окупаційною владою публічної статистики смертності від COVID-19.

Ольга ГЕРАСИМЧУК

Фото: mtot.gov.ua

SHARE