МЗС України та Експертна мережа Кримської платформи підписали меморандум про співпрацю

137
Фото МЗС України

Міністерство закордонних справ України та Експертна мережа Кримської платформи 17 листопада підписали Меморандум про співпрацю задля проведення заходів, конференцій, семінарів та круглих столів, підтримки дослідницьких  проєктів незалежних аналітичних центрів і подальшого розвитку Кримської платформи. Про це міністр закордонних справ України Дмитро КУЛЕБА розповів під час онлайн-брифінгу у четвер, 18 листопада 2021 року.

Меморандум покликаний закріпити принципи та механізми співпраці між МЗС та Експертною мережею задля досягнення цілей Кримської платформи

«Вчора я підписав Меморандум про співпрацю Міністерства закордонних справ України та Експертної мережі Кримської платформи. З боку МЗС був я, а з боку експертної мережі – сім координаторів робочих груп. Документ визначає цілі та завдання спільної діяльності. МЗС буде підтримувати дослідницькі проєкти незалежних аналітичних центрів країн світу щодо Криму, сприяти в організації та спільному проведенню заходів, конференцій, семінарів та круглих столів в рамках Кримської платформи», – повідомив Дмитро КУЛЕБА.

Від Експертної мережі Меморандум підписали координатори 7 робочих груп: політика невизнання та санкції – Валентина САМАР, безпека – Аліна ФРОЛОВА, гуманітарна політика – Андрій ЩЕКУН, культурна спадщина – Денис ЯШНИЙ, екологія та економіка – Євгеній ХЛОБИСТОВ, права людини та міжнародне гуманітарне право – Ольга СКРИПНИК, відновлення прав корінних народів як інструмент деокупації Криму – Ескандер БАРІЄВ.

«Роль експертного середовища є надзвичайно важливою в архітектурі Кримської платформи. Саме тому налагодження ефективної співпраці між МЗС та Експертною мережею є надзвичайно важливим кроком. Наступний крок, який ми плануємо зробити вже найближчим часом – це узгодження Плану спільних дій МЗС та Експертної мережі на 2022 рік», – зазначив глава української дипломатії.

Міністр також повідомив, що Експертна мережа Кримської платформи вже працює. Вона об’єднала понад 70 українських та іноземних неурядових організацій, аналітичних дослідницьких центрів та правозахисників з різних країн світу. Усі вони досліджують широкий спектр проблем російської окупації Криму. Крім того, зараз на розгляді мережі понад 180 запитів на участь у її діяльності від іноземних експертів та організацій.

У тексті меморандума йдеться, що МЗС та Експертна мережа КП спільно розуміють негативні наслідки окупації, зокрема такі як: мілітаризація Кримського півострова, системні порушення прав людини, знищення української та кримськотатарської ідентичності на півострові, придушення свободи слова, пропаганда війни серед цивільного населення та викривленні історії регіону, обмеженні свободи судноплавства тощо. Тому сторони погодились, що ефективна протидія наслідкам окупації та деокупація можливі лише за скоординованих зусиль державних органів України, держав-партнерів України та представників громадянського суспільства, аналітичних центрів, університетської спільноти та публічних інтелектуалів, тому вирішили підписати меморандум.

Дмитро Кулеба та Ескандер Барієв під час підписання Меморандуму

Член Меджлісу кримськотатарського народу Ескандер БАРІЄВ після підписання Меморандуму зазначив: «Я підписав документ як координатор робочої групи «Відновлення прав корінних народів як інструмент деокупації Криму». Основною метою діяльності робочої групи є сприяння відновленню прав корінних народів України, зокрема права на самовизначення, території, землі та ресурси, збереження і розвиток власних політичних, економічних і соціокультурних систем та інститутів, право на дотримання принципу вільної, попередньої та усвідомленої згоди, напрацювання механізмів та засобів попередження порушень прав людини та притягнення до відповідальності винних, залучення міжнародного експертного середовища до захисту і реалізації прав корінних народів Криму і його де окупації».

 

Дмитро Кулеба та Ольга Скрипник під час підписання Меморандуму

«Менше ніж рік тому в МЗС почалися консультації з експертами щодо запуску Кримської платформи та розбудови експертного виміру Платформи. Ще не пройшло року, а вже відбувся Саміт Кримської платформи, офіційно розпочала свою роботу Експертна мережа Кримської платформи, та сьогодні ми підписуємо цей Меморандум. Для мене це свідчить про високу мотивацію та готовність докладати максимум зусиль задля досягнення цілей Кримської платформи як зі сторони експертного середовища, так і з боку МЗС. Ми розуміємо, що попереду багато складної щоденної роботи, але головне, що маємо конкретні напрацювання, рекомендації та розуміння наступних кроків для деокупації та реінтеграції Криму», – вважає  голова правління Кримської правозахисної групи, членкиня Експертної мережі КП, координаторка робочої групи з прав людини та міжнародного гуманітарного права Ольга СКРИПНИК.

Дмитро Кулеба та Андрій Щекун підписують Меморандум. Фото МЗС, 17.11.2021

Головний редактор газети «Кримська світлиця» Андрій ЩЕКУН, координатор робочої групи експертної мережі Кримської платформи з питань гуманітарної політики констатував: «Головною метою діяльності експертної мережі та її робочих груп є проведення досліджень, підготовка аналітики, оцінка ситуації на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь, напрацювання пропозицій та рекомендацій для державних органів влади України та міжнародних організацій».

Дмитро КУЛЕБА наголосив, що установчий саміт Кримської платформи в Києві не був одноразовим заходом. Платформа розпочала роботу, а далі набуватиме сили як постійно діючий формат. Він також нагадав, що чергова важлива для Платформи подія відбулася вчора в ООН: «Нам вдалося включити першу згадку Кримської платформи та її підтримку до проєкту посиленої резолюції Генеральної асамблеї ООН щодо ситуації з правами людини в Криму. Вчора ця резолюція пройшла Комітет. Очікуємо на ухвалення в грудні на сесії Генасамблеї».

Нагадаємо, 6 серпня 2021 року в Києві відбувся установчий форум Експертної мережі Кримської платформи, який відкрила перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, а у заході взяли участь представники державних органів України та дипломатичних місій, національні та іноземні експерти.

  • 23 серпня у Києві відбувся Інавгураційний саміт Кримської платформи, який офіційно започаткував роботу нового міжнародного координаційно-консультаційного формату «Кримська платформа», який підтримали 47 держав та міжнародних організацій.
  • Кримська платформа працює у трьох вимірах: урядовий, парламентський та експертний. Експертний вимір платформи базується, в першу чергу, на Експертній мережі Кримської платформи, розбудова якої розпочалася в березні 2021 року силами експертних організацій України з різних сфер.
  • Експертна мережа Кримської платформи створена як спільнота індивідуальних українських та іноземних  експертів, українських, іноземних та міжнародних неурядових організацій, ініціатив, об’єднань, експертних аналітичних центрів, наукових установ, діяльність яких сприяє досягненню основних цілей Кримської платформи.Учасники Експертної мережі підкреслюють, що діють за відсутності вертикальної адміністративної та фінансової підлеглості будь-якому державному органу влади України або іншої держави.
  • Важливою для роботи Експертної мережі є співпраця з міжнародними організаціями та експертними організаціями в різних країнах з метою консолідації міжнародної підтримки звільнення Криму від окупації, забезпечення безпеки та судноплавства в Чорному та Азовському морях, подолання негативних наслідків окупації.
  • Офіційно свою роботу Експертна мережа розпочала 6 серпня, коли у Києві відбувся Установчий Форум Експертної мережі Кримської платформи за участі національних та міжнародних експертів, представників посольств та державних органів влади України. За підсумками Форуму робота Мережі тепер організована у 7 тематичних групах: політика невизнання та санкції; права людини та міжнародне гуманітарне право; безпека, економіка та екологія, культурна спадщина Криму; гуманітарна політика; відновлення прав корінних народів як інструмент деокупації Криму.
  • Також за рішенням Форуму Ольга Скрипник, координаторка групи з прав людини та міжнародного гуманітарного права, голова правління Кримської правозахисної групи була делегована Crimea Platform Expert Network для виступу в ході офіційної частини Інавгураційного саміту Crimea Platform. Вона виступила як представниця Експертної мережі у складі української делегації 23 серпня та була єдиним представником громадянського суспільства серед учасників Саміту.
  • Експертна мережа Кримської платформи відкрита до співпраці з експертами, неурядовими організаціями, аналітичними центрами та науковими установами різних країн задля проведення спільних досліджень та напрацювання рекомендацій для української влади та урядів інших країн, міжнародних урядових і неурядових організацій, щоб вирішити проблеми, спричинені окупацією Криму, наблизити деокупацію та полегшити процес реінтеграції Криму.

Олекса БЕСКИД, оглядач ІА “Голос Криму”

                За інформаційними матералами МЗС України та експертної мережі “Кримська платформа”

 

SHARE