Зустріч Представника Президента з українцями Криму

215
Спільне фото після зустрічі представників КРУК з керівництвом Представництва Президента в АР Крим. Фото: Представництво Президента в АР Крим

16 вересня відбулася робоча зустріч представників Крайової Ради Українців Криму (надалі – КРУК) з Постійним Представником Президента України в Автономній Республіці Крим Антона КОРИНЕВИЧА та його заступниці Дар’ї СВИРИДОВОЇ. Про це повідомляє прес-служба «Український голос Криму» КРУК.

Під час зустрічі обговорено низку проблем української громади Криму. Зокрема, йшлося про офіційне визнання Дня захисту прав української громади Криму, який громадськість вже кілька років проводить 28 серпня (символічний день, адже 28-29.08.1918 на першому з’їзді українців Криму було утворено Крайову Українську Раду в Криму).

«Цей захід допомагає привертати увагу до проблем кримських українців, які є другою за чисельністю етноспільнотою в Криму і перетворені окупантами на одну з найбільш дискримінованих меншин», – зазначив представник КРУК Андрій ІВАНЕЦЬ.

Реагуючи на лист КРУК з цього питання постійний представник Президента України в АР Крим розіслав облдержадміністраціям листи з рекомендацією сприяти у проведенні цих заходів. Під час зустрічі було повідомлено про позитивні відповіді Чернігівської та Дніпровської ОДА.

Під час зустрічі. Фото: Представницво Президента в АР Крим

Під час зустрічі також було приділена увага в необхідності підтримувати кримських ветеранів російської-української війни. А це близько сотні українців Криму, що сьогодні комунікують з Радою ветеранів Криму при КРУК. Про публічне привітання кримських ветеранів і згадку пам’яті полеглих згадував під час зустрічі перший заступник голови Ради ветеранів Криму при КРУК Артем АРТЮХОВ.

Представник КРУК Сергій МОКРЕНЮК акцентував увагу Представника Президента про необхідність вжиття заходів щодо збереження культурної спадини України на окупованій території Криму. «Ми повинні усвідомлювати, що прямо зараз найбільшої уваги потребує реагування як української, так міжнародної спільноти це Херсонес Таврійський. Саме це історичне культурне античне і візантійське місто-держава в південно-західній частині Криму, що внесений до об’єктів світової спадщини ЮНЕСКО зараз має всі ризики втратити цей статус із-за незаконних дій та планування будівництва окупаційного режиму в Криму Російської Федерації. І нам всім необхідно швидко реагувати і зробити все можливе, щоб захистити цю українську національну спадщину», – наголосив Сергій МОКРЕНЮК.

Враховуючи співпрацю з Представництвом та Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України представники КРУК Михайло ПІШТОЙ та Юля ЖИТНІКОВА обговорили подальші спільні кроки щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб з Криму, що вже об’єднані в житловий кооператив «Кримська оселя».

Антон КОРИНЕВИЧ презентував Офіс Кримської платформи, який буде працювати як структурний підрозділ Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим. Після чого сторони обговорили співпрацю в рамках внутрішнього треку Кримської платформи, зокрема щодо захисту права на свободу віросповідання вірян Кримської єпархії Православної церкви України, збереження культурної спадщини та захисту інших прав етнічних українців на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. Про це повідомляється на офіційній сторінці ППУ в АР Крим у фейсбук .

На інформаційному ресурсі Представництва зазначається, що державна установа завжди готова допомагати кримчанам у захисті прав та свобод порушених внаслідок тимчасової окупації, а також у реалізації ініціатив направлених на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованого Криму.

Представник КРУК Андрій ЩЕКУН наголосив на необхідності напрацювання спільних заходів КРУК та державних органів влади України в питаннях де окупації та реінтеграції тимчасово окупованого Кримського півострову. «Важливо бути разом у вирішенні багатьох питаннях, що потребують вирішення. Необхідно планувати спільні заходи Представництва та КРУК, що зміцнюватимуть інформаційну реінтеграцію окупованого Криму. Край необхідно спланувати заходи спільно в рамках діяльності офісу Кримської платформи при Представництву. Ми маємо діяти якомога мобільно задля досягнення спільної мети – повернення Криму до складу України», – зазначив Андрій ЩЕКУН.

Представник КРУК Володимир ЛЯШЕНКО підняв актуальні для кримчан питання про проблеми перетину кордону та отримання українських паспортів для мешканців Криму, про важливість скасування ЗУ «Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України»  (надалі ВЕЗ «Крим») та необхідність прийняття нових законодавчих актів.

«Надважливо, щоб в найкоротші терміни було б розпочато державний моніторинг та контроль роботи КПВВ до Криму щодо виконання чинного законодавства України. Бо багато хто має своє бачення та розуміння виконання вже скасованого закону ВЕЗ «Крим». Ми не повинні допустити нових проблем, що можуть виникнути. І це важливо», – зазначив Володимир ЛЯШЕНКО

Про необхідність та важливість створення максимального інформаційного контенту про Крим на сторінках Вікепедії українською, англійською та кримськотатарською мовами розповів представник КРУК Євген БУКЕТ. «Ми готові провести тренінги з написання статей та інформаційного наповнення інформаційними матеріалами, викладення цієї інформації на Вікемедіа. Це важлива складова в інформаційній боротьбі проти російських інформаційних ресурсів», – констатував Євген БУКЕТ.

Голова Кримської філії Наукового товариства імені Шевченка Петро ВОЛЬВАЧ подякував Антону КОРИНЕВИЧУ за підтримку та сприяння у виданні книги «Українське відродження Криму». Більше про книгу написав відомий український журналіст, кримський українець Микола СЕМЕНА на сторінках  «Крим. Реалії» .

«Спочатку автор цієї книги – відомий кримчанин, академік української аграрної академії, доктор філософії в галузі біології, симиренкознавець Петро Вольвач не ставив перед собою жодних полемічних або контрпропагандистських завдань. Мета його полягала в тому, щоб відобразити для нащадків процеси і проєкти, що відбувалися й реалізовувалися в Криму після Другої світової війни до розпаду СРСР, і після 1954 до 2014 року, до нової спроби анексії Криму Росією. Тому він спокійно писав свої нариси протягом декількох десятків років», – зазначає автор Микола СЕМЕНА про книгу в передмові статті на Крим.Реалії.

По завершенню заходу представники КРУК запросили долучитися керівництво Представництва до спільної участі з представниками КРУК в організації та проведенні Конгресу українців Криму, що планується навесні 2022 року в місті Києві. Також було обговорено про необхідність спільно написання проекту Меморандуму між Представництвом і КРУК та його підписання на Конгресі українців Криму. Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон КОРИНЕВИЧ подякував представників КРУК на запрошення, і готовий особисто підтримувати ініціативу, після чого провів екскурсію-ознайомлення з Офісами Представництва та Кримської платформи, що буде здійснювати свою цілеспрямовану діяльність при ППУ в АР Крим.

Олекса БЕСКИД

SHARE