Кримчани, які прибули для проходження служби до Ростова-на-Дону. Фото з сайту Міністерства оборони РФ.

За проведення на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя незаконних призовних кампаній до армії Російської Федерації «військовому комісару» м. Севастополя повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 438 КК України, а саме у порушенні законів та звичаїв війни, що полягає у примушуванні осіб служити в збройних силах держави – окупанта. Санкція статті передбачає покарання на строк від восьми до дванадцяти років позбавлення волі. Повідомляє прокуратура АР Крим та м. Севастополя.

«Підозрюваний, до окупації півострова обіймав посаду командира батальйону матеріально-технічного забезпечення берегової охорони ВМС ЗСУ. У 2014 році, після окупації зрадив присязі на вірність народу України та перейшов на військову службу до армії держави-окупанта. З квітня 2019 року перебував на посаді «військового комісара міста Севастополь», безпосередньо здійснюючи реалізацію політики РФ та її окупаційної адміністрації, спрямованої на проведення незаконних призовних кампаній цивільного населення півострова до лав збройних сил РФ. Відтак, реалізуючи незаконні «укази» вищого керівництва держави-окупанта, підозрюваний розробляв план та організовував проведення 5 призовних кампаній кримчан у відповідному районі», – йдеться у повідомлені прокуратури автономії.

Російська Федерація призиває кримчан до служби у своїй армії, оскільки примусово визнала їх своїми громадянами. Починаючи з часу тимчасової окупації півострова щороку, двічі на рік, вона проводить призовні кампанії: навесні та восени. Обов’язковому призову підлягають придатні до військової служби чоловіки віком від 18 до 27 років, які отримали російське громадянство і не проходили військову службу в армії іншої країни. За ухилення від російського призову кримським юнакам сьогодні загрожує кримінальна відповідальність.

За даними Кримської правозахисної групи, в тимчасово окупованому Криму з 2014 року по 2020 в російську армію незаконно призвали понад 28 тисяч жителів півострова. За відмову служити в армії країни-окупанта молоді люди піддаються кримінальному покаранню.

«Починаючи з 2017 року, у Криму зареєстровано 256 справ за ухиляння від призову. З них — у 147 ухвалений вирок. У кодексі адміністративних правопорушень Росії за ухилення від служби передбачені штрафи або виправні роботи. У кримінальному кодексі — штрафи й санкції до позбавлення волі. Причому сплата штрафу не звільняє від обов’язку служби у збройних силах», — констатує Олександр Сєдов, аналітик Кримської правозахисної групи. Він також зауважив, що наразі спостерігається тенденція до збільшення подібних справ. Так за за період з 2015 по 2019 роки в так звані «кримські суди» було передано 82 справи за відмову від служби в російській армії, то у 2020 році цих справ було 81.

Європейський Союз неодноразово засуджував призов жителів окупованого Криму у російську армію. «Це – частина тривалих зусиль з підриву суверенітету та територіальної цілісності України з подальшими спробами насильницької інтеграції незаконно анексованого Криму і Севастополя до складу Росії, і це є порушенням міжнародного гуманітарного права», – йдеться у  заяві речника Євросоюзу з зовнішньої політики Петера Стано.

У свою чергу Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в одній із заяв наголосив, що «призов у Криму ‒ це військовий злочин, який прямо заборонений міжнародним гуманітарним правом».

Україна вже надіслала до Міжнародного кримінального суду докази воєнних злочинів РФ в окупованому Криму, де громадян України призивають на військову службу до армії країни-окупанта та пропагують цю службу серед цивільного населення.

 «За національним законодавством ми кваліфікуємо цей злочин за статтею 438 як порушення законів і звичаїв війни, а саме порушення статті 51-ої Женевської конвенції або Конвенції про захист цивільного населення під час війни, яка прямо забороняє державі-окупанту проводити призов громадян до лав свої збройних сил або здійснювати тиск або іншу пропаганду вступу до ЗС», – сказав керівник прокуратури АР Крим та м. Севастополя Ігор Поночовний.

Наразі органами правопорядку автономії повідомлено про підозру 7 військовим комісарам різних районів окупованого Криму, які, починаючи з 2015 року, безпосередньо організовують та проводять на півострові вказані незаконні призовні компанії.

Олександра НЕЗВАНА

SHARE