Володимир Казарін: «Навчання на комерції в ТНУ коштуватиме кримчанам одну гривню на рік» (радіопрограма)

1249

В ефірі Українського радіо програма «Голос Криму». У студії ведуча Людмила Боженко. Гість програми – професор, ректор Таврійського національного університету  Володимир Казарін.

Сьогодні ми вкотре будемо говорити про вступну кампанію для кримчан, про нові можливості, а також про Таврійський національний університет, який не так давно розпочав свою роботу на материку.

Володимире Павловичу, при вашому університеті, як і при ще одинадцяти вишах України, відкрився освітній центр «Крим-Україна». Ким і як буде опікуватися цей центр? Чи розпочав вже він свою роботу?

В.П.: … Дійсно у 12 вишах України, включаючи Таврійський національний університет ім. Вернадського, з 1 липня  почнуть працювати Освітні центри «Крим-Україна».

…Нам вдалось переконати керівництво міністерства, знайти підтримку у депутатів і внести суттєві зміни в правила вступу кримських випускників в українські виші. До цього ситуація була досить напруженою, адже перед кримськими випускниками стояли певні перепони…

Тепер діти можуть приїжджати до цих Центрів з будь-яким документом (отриманим в Криму – ред.) про освіту, бо введено новий документ – Освітня декларація, куди переносяться дані про освіту, які знаходяться в атестаті, що виданий в Криму…

Діти також можуть приїхати з будь-яким паспортом, або без нього, але обов’язково мати свідоцтво про народження, яке посвідчує особу, і робить для нас можливим працювати  з ними, як з громадянами України.  Більш того, ми в подальшому допоможемо їм отримати український паспорт і остаточно узаконити своє положення…

… Для тих, хто буде вступати до вишів за цією системою… ЗНО відміняється, але їм доведеться здати обов’язкові екзамени з українознавчого циклу.  До кожного Центру прикріплена школа, де випускники в рамках Державної підсумкової атестації будуть здавати українську мову та історію України, а на базі самого Центру…, вони будуть здавати профільний іспит на факультет, який обрали. Саме тому цей Центр об’єднує виш і школу. Це експериментальний новий порядок  і тому ті кримчани,  які хочуть вступити до українських вишів за вищевказаними правилами, мають можливість це зробити тільки у визначених 12 вишах України.  В усі інші, окрім визначених, вступити можна тільки за результатами ЗНО.

Тим не менш, ті кримчани, які здали цього року ЗНО… і результати не дозволяють їм вступити у вибраний виш можуть скористатися другим шансом і вступити через іспити через Центри «Крим-Україна».

З 1 по 12 липня випускники повинні прибувати до Центрів і писати заяви, що вони будуть вступати за цією системою. Тому ми радимо всім абітурієнтам, які будуть їхати до нашого вишу або інших, які приймають за цією системою: не треба приїжджати у перші дні, адже вам доведеться потім чекати аж до 12 липня, коли розпочнуться самі іспити… В принципі вся ця процедура вступу може вкластися в 3-4 дні…

Якщо не вдалося вступити і за такими правилами, то ми надаємо їм консультацію, як додатково підготуватися і вступати. У таких дітей цього року буде ще одна можливість вступу. Після 26 липня, коли за цією системою будуть здані останні іспити, то розпочнеться процедура прийому на комерційній основі, яка буде тривати до 20 вересня.

ТНУ, який є кримським вишем, не збирається заробляти на кримчанах, тому комерційний набір для цих абітурієнтів буде коштувати одну гривню на рік.

Звертаю увагу, що така система оплати буде дійсною тільки для кримчан, хоча і для вступників з інших регіонів України плата за навчання у нас буде нижчою, ніж в інших вишах…

Вчора у Фейсбук прочитала цікавий допис кримського юнака. Він пише, що дуже хотів би вступити до рідного ТНУ, але до Києва їхати далеко і фінансово обтяжливо, тому буду вступати до Херсонського державного університету. Чому Київ , а не Херсон, можливо ви плануєте там теж якусь роботу проводити?  І чи наберете ви достатньо студентів, аби виш запрацював повноцінно?

В.П.: Хочу звернути увагу, що ТНУ має четвертий рівень акредитації – це по-перше, а, по-друге, він національний. Наш шанований Херсонський державний університет, в плані наукового потенціалу і викладацького, який у нас є, він нам трохи уступає…

Ми в Херсоні не стали розташовуватися, хоча розглядали такий варіант, бо ми поважаємо наших сусідів – Херсонський державний університет, оскільки розуміємо, що якщо там два виші: головний регіональний університет та ще й національний університет, то ми б створили нашим сусідам проблеми по розподілу абітурієнтів. Адже на Херсонщині цього року не так багато випускників, і ця боротьба за дітей вона нікому не потрібна. Ми не хочемо проблем для шанованого нами Херсонського університету…

…Навчання у Києві, де є великий науковий потенціал, прекрасні бібліотеки, які можуть відвідувати студенти, насичена культурна атмосфера… – це, я вважаю, є додатковий стимул для студента, щоб стати сучасним фахівцем, і в цьому плані навчання в столиці заслуговує на те, щоб прикласти якісь додаткові зусилля.

Я б побажав нашим кримчанам вчитися у бідь-якому виші України, але одночасно запрошую їх приїздити до Києва і вчитися у Таврійському національному університеті.

Власне хочу зараз почути від вас трохи детальнішу інформацію про ТНУ: які факультети будуть працювати, викладацький склад, звідки вони, як збирали? 

В.П.: …За два роки 15 тисяч студентів з Криму перевились для продовження навчання на материк – це не лише ТНУ, а медичний та аграрний тощо. Так само і значна частина викладачів, у даному випадку ТНУ, відправилась на материк. У загальному – це десь  приблизно 32-34% викладачів. Я хочу підкреслити, що це сама найактивніша, діяльна частина викладацького складу, які відмовляються працювати у виші, у якого не має міжнародних зав’язків, не має програм обміну для викладачів та студентів, вони відмовляються працювати у виші диплом якого не визнається ніде у світі, окрім Росії та й то не в усіх регіонах.

Викладачі хочуть щоб виш був сучасний з європейськими стандартами, а не виш у якому, я зараз говорю про Кримський федеральний, відключений відкритий Wi-Fi. Студентам заборонено користуватися цим ресурсом, адже адміністрація вишу має підозри, що їх студенти заходять не на ті сайти і не ті повідомлення читають, і весь час прагнуть їх контролювати… Смерть університету, якщо у нього не має виходу у світовий інформаційний простір…

…До нас виїхали самі дієві та амбіційні викладачі – це представники практично всіх факультетів: історики, географи, психологи, філософи, фізкультурники, філологи…

Важливо знати, що ми цього року відкриваємо набір і одночасно здійснюємо відновлення на навчанні  на 2, 3, 4 курсах, а також у магістратуру майже по всім факультетам. Поки що, до осені, факультети природничо-наукового профілю: фізика, математика, біологія, хімія, залишаються не задіяними. Адже вони потребують спеціальної лабораторної бази, але ж ми не мали змоги вивезти з Криму лабораторії, обладнання. Тим не менш ми намагаємось зараз вирішити це питання  – ведемо перемовини з Академією наук… Маю на дію, що до осені ми завершимо цю роботу і будемо здійснювати переведення студентів з Криму на ці факультети також.

У нас також велика кількість заявок від викладачів з інших регіонів України…

Чи будуть студенти з Криму забезпечені гуртожитком безкоштовно? Адже ви маєте навчальні корпуси, але ж своїх гуртожитків не має…

В.П.: Ця проблема повинна бути вирішена. У двох майнових комплексах, які ми оформлюємо є гуртожитки та готелі для викладачів, нажаль, ми стикаємось із спротивом з боку тих інстанція, які повинні їх нам передати… Нас дуже активно підтримує міністр освіти України Лілія Гриневич. Нас активно підтримує Кабмін, де минулого тижня  відбулась нарада за участі Віце-прем’єр-міністра В. Криленка, де було сказано, що ТНУ – це національне питання, адже тут відбуватиметься перепідготовка кадрів для Криму, це кадрове перезавантаження для всього регіону, після того як регіон буде повернутий.

Тому я не сумніваюсь, що питання, яке вийшло на такий рівень, стане гарантією вирішення проблеми з гуртожитком.

Тому, ми говоримо дітям, щоб вони приїжджали. Вони отримають гуртожиток…

Читайте також: Для вступників з окупованого півострову запрацювали освітні центри «Крим-Україна» (контактна інформація)

Таврический национальный университет имени В.И. Вернадского сообщает о начале вступительной и переводной кампаний

SHARE