Українці Криму  в місцях несвободи РФ

265

24 червня цього року прес-служба ФСБ Російської Федерації повідомила про затримання кримчанина, котрого звинуватили в державній зраді. За інформацією російських спецслужб мешканець міста Сімферополь протягом тривалого часу із використанням спеціального антенного та прийнятного обладнання отримував за завданням спецслужби України інформацію про польоти російської військової авіації. Цю інформацію планували використовувати проти безпеки Російської Федерації.

За інформацією Кримської правозахисної групи (КПГ), затриманий — це 33-річний громадянин України Станіслав Худолей (Стеценко), якого затримали 22 червня в Сімферополі після обшуку в його квартирі. Російські ЗМІ повідомили, що «Київський районний суд Сімферополя» обрав затриманому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 21 серпня 2021 року. Після затримання його вивезли на територію Російської Федерації — до Москви. У це період часу він знаходиться в СІЗО Лефортово – слідчий ізолятор у Москві, підпорядкований Міністерству юстиції Росії.

Аналітик Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов вважає, що звинувачення в «державній зраді» абсолютно є безпідставним і є черговою пропагандистською справою проти мешканця Криму. «Метою порушення таких справ є: формування серед населення окупованої території образу ворога, залякування проукраїнської частини мешканців Криму спроможністю будь-коли втратити свободу за сфабрикованим звинуваченням, а також наповнення обмінного фонду заручників», – інформує він про це громадськість на інформаційному ресурсі КПГ.

КПГ відносить цю справу до розділу «Справа українських диверсантів» і надає додаткову інформацію про в’язнів Кремля у цій справі.

«На кінець червня в ув’язненні перебувають 17 осіб, котрих ФСБ РФ під час затримання звинуватила «в підготовці диверсій, зберіганні зброї та шпигунстві». У цих справах зафіксовано незаконні методи ведення слідства й застосування 6 тортур для отримання показань зізнання, порушення презумпції невинуватості, поширення ФСБ РФ через російські ЗМІ постановочних відео «зізнань». 3 червня суддя ПОВС Микола Васильчук засудив мешканку Феодосії Тетяну Кузьменко до 8 років позбавлення волі за ст. 275 (Державна зрада) з відтермінуванням вироку на 2 роки до досягнення її дитиною 14-річного віку15. Тетяна Кузьменко — дружина громадянина України Костянтина Ширінги, котрого російська влада затримала в квітні 2020 року за звинуваченням у шпигунстві. Кузьменко з квітня 2020 року перебувала під домашнім арештом», – про це повідомляється в Моніторинговому огляді за червень 2021 року.

Ще один українець Іван Яцкін, що був незаконно засуджений окупаційним режимом в Криму потребує термінового фахового медичного обстеження та лікування. Про це повідомляє Омбудсмен України Людмила Денисова. За її інформацією, у політв’язні загострилися хронічні хвороби ніг – запалення судин призвело до утворення трофічних виразок, він постійно страждає від нестерпного головного болю. «Адміністрація СІЗО №1 міста Сімферополя, де утримується Іван Яцкін, ігнорує його заяви про надання медичної допомоги. Бездіяльність адміністрації є грубим порушенням статей 2 і 3 Європейської конвенції з прав людини і статті 22 Мінімальних стандартних правил поводження із в’язнями. ЄСПЛ неодноразово наголошував, що ненадання необхідної медичної допомоги є катуванням», – зазначає Уповноважена Верховної Ради України з прав людини. Вона звернулася до Уповноваженого з прав людини в РФ Тетяни Москалькової з вимогою терміново вжити відповідні заходи та невідкладно надати в повному обсязі екстрену медичну допомогу Івану Яцкіну та закликала міжнародну спільноту відреагувати на факти порушення прав та вжити всіх можливих заходів, аби припинити тортури стосовно українських громадян у місцях несвободи Російської Федерації.

Фото з Ютуб відео “Крим-інформ”.

Детальніше про результати Моніторингового огляду на сайті КПГ.

 

Олекса БЕСКИД

 

SHARE