Різдвяна хода, м. Сімферополь.

Христос народився, Бог воплотився, ангели співають… Наближається одне з найбільших християнських свят – Різдво Христове, і є нагода пригадати, як воно відзначалося у Криму до окупації.

Владика Климент та Наталя Руденко, м. Сімферополь 2013 р.

У січні 2012 р. у Сімферополі вперше з ініціативи директора Української школи-гімназії Н. І. Руденко відбулася Різдвяна хода звіздарів – яскраве дійство, організоване вчителями та учнями гімназії. Приємно тішили своєю красою віфлеємські зірки в руках старшокласників, зачаровувала музика і колядки, яких співали і молодь, і дорослі, котрих з кожною хвилиною все прибувало й прибувало, запальні танці янголяток-дівчаток у білосніжному вбранні, які кружляли в хороводі, залучаючи до свого кола малих і найменших…  Співуча людська ріка пливла вулицею. Музика, пісні, танці, колядки, сміх! — Христос народився! — сповіщали усім гучно одні. — Славімо його! — ще гучніше відповідали їм інші учасники Різдвяної ходи. До ходи приєднувалися десятки сімферопольців. Згодом молодь із українських організацій міста провела Вертеп – традиційну аматорську виставу на біблійні теми. Гімназисти також організували концерт і танці.

За словами директора гімназії, ідея провести таке дійство виникла після того, як вона дізналася про проведення такого святкового заходу у Львові. «Ми цілий рік шукали людей, які б могли навчити робити Різдвяні зірки. Знайшли їх у Львові, запросили до гімназії. Тут ці майстри працювали з нашими дітьми та вчителями два тижні. Таки навчили нас робити і Різдвяний вертеп, і Різдвяні зірки, а згодом у гімназії було створено музей Різдвяної зірки», — розповідала тоді Наталя Руденко.

Різдвяна хода, м. Сімферополь

Аналогічне свято відбулося і наступного 2013 року, і було не менш велелюдним. У цей рік до організації різдвяних заходів долучилися активісти та волонтери громадської організації «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім», котрі вперше в Криму підготовили публічну постановку Різдвяного Вертепу. Учасники заходу показали виставу біля Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги Української православної Церкви Київського патріархату (нині Православна Церква України) після Різдвяного Богослужіння. А згодом долучилися до Різдвяної ходи, що була організована українською гімназією міста Сімферополя. З колядками та віншуванням учасники Різдвяної ходи пройшлися вулицями міста, а після завершення ходи  всі бажаючі  могли ще рази побачити Вертеп  та пригоститися смачною кутею.

Учасники Вертепу фото на згадку, м. Сімферополь 2013 р.

Передбачалося, що, за погодженням із міською владою, акція буде традиційною.

Учасники Вертепу Ангел і Смерть, м. Сімферополь 2013 р.
Учасниця Вертепу: чую, чую смертну душу…, м. Сімферополь, 2013 р.

 

У 2014 році активісти руху “Євромайдан-Крим” подарували сімферопольцям справжній Різдвяний Вертеп. Дійство вийшло інтернаціональне і мультиконфесійне – ролі грали не лише православні і греко-католики, але й іудеї та мусульмани. Різвяна вистава відбулася за традиційними біблійними мотивами з елементами сучасного політичного життя України, чим учасники Вертепу хотіли показати кримчанам, що Різдво, як і Євромайдан, – об’єднує Україну.

Різдвяний вертеп від руху “Євромайдан-Крим”, м.Сімферополь 2014 рік

Різдвяний вертеп 2014 року, організований активістами руху “Євромайдан-Крим”, також відбувся як і у 2013 році біля Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира і княгині Ольги Української Православної Церкви Київського патріархату (нині Православна Церква України), його проведення благословив архієпископ (нині митрополит) Сімферопольський і Кримський Климент.

Після вторгнення російських загарбників Різдво більше так масово і по-українському не святкується, бо все українське, навіть свята і традиції, в Криму нині під негласною забороною. Та що й казати, адже першим ділом окупанти перейменували єдину в Сімферополі Українську школу-гімназію на академічну.

Ігор СВІТЛИЧАНИН, Андрій ЩЕКУН  “Кримська світлиця”

Фоторепортаж Анатолія КОВАЛЬСЬКОГО

SHARE