Радіопрограма «Голос Криму»: Чи готова Україна приймати кримських випускників?   

899

У студії першого каналу українського національного радіо ведуча радіопрограми «Голос Криму» Людмила Боженко та гість студії – експерт-аналітик з питань освіти Центру громадянської освіти «Альменда»  Олег Охредько.

Тема розмови: провальне ЗНО для кримських дітей, оскільки тільки 64 кримські школярі змогли прийняти в ньому участь, ставлення Росії та України до  випускників з окупованого півострову. Також говоримо про Закон України, що був підписаний Президентом України 14 травня цього року, який дає можливість на пільгових умовах кримчанам вступати до українських навчальних закладів різного рівня акредитації. А також про декомунізацію в освітньому просторі, як можливість повернення  Криму.

 Процес участі у зовнішньому оцінюванні був надто складним для тих, хто бажав би його пройти, вже на стадії отримання атестату українського зразка. Та й умови вступу до вишів були набагато привабливішими з російської сторони.

 

«Для того, щоб отримати атестат необхідно було стати екстерном. Треба було прикріпитися до певної школи на материку, потім адміністрація школи повинна була перевірити рівень знань випускника з певних предметів. У дитини  в атестаті є тільки російські оцінки, а відповідно останнього листа МОН жоден документ з Криму не визнається. Тому адміністрація школи повинна була перевірити рівень знань учнів з тих предметів, з яких у них не має оцінки, тобто, у нашому випадку, з усіх. В атестаті не менше 18 предметів. Дитина мусила пройти перевірку на знання всіх цих предметів – здати 18 екзаменів. Не всі на це ідуть – це по-перше, а по-друге, нажаль, – це дуже велика корупційна складова, адже все відбувається в середині закладу. Транспортна проблема та умови отримання атестату українського зразка призвели до того, що діти просто не їдуть до України. Натомість у них є приклад Росії.  На сьогоднішній день в Криму біля 16 тисяч випускників для яких подовжено експеримент, який Росія проводила минулого року. Кримські діти на вибір можуть, або здавати єдиний державний екзамен, або ж їхати до вибраного закладу і здавати там екзамени, чи проходити співбесіди. На сьогоднішній день для кримських випускників зарезервовано біля 18 тисяч бюджетних місць, це на 16 тисяч випускників. Цього року спробували свої сили біля однієї тисячі кримчан, які прийняли участь в ЄД. Тепер ці діти мають можливість поїхати в любий вищій навчальний заклад Росії і є усний наказ Міністра освіти Росії про те, що як тільки у майбутніх абітурієнтів виникають проблеми, вони телефонують до освітнього відомства і ці проблеми миттєво вирішуються.

Що зробила Росія та Україна для того, аби забрати до своїх вишів кримських дітей.

Підсумовуючи можна сказати, що Росія намагається усім силами притягнути до себе кримчан. Дуже багато вишів найбільших міст Росії, такі як Санкт-Петербург, Москва, Новосибірськ, отримують кримчан. Адже їх там забезпечують не лише державними місцями, а й гуртожитками. Не забуваймо ще є ще кримські виші, куди можна вступати без ЄД. Ще один факт, минулого року Росія дозволила повернутися на навчанням всім студентам, які були відраховані, на бюджетну основу. Тобто Росія намагається затягнути усіма силами учнів з кримських шкіл, щоб тільки вони навчалися в Росії.

А Україна, з іншої сторони, практично нічого не робить.

Що сьогодні МОН України повинно зробити сьогодні, аби наступного року ЗНО для кримчан не було таким провальним?

Перше – створити умови для дистанційної освіти. Ми вже зверталися з цим проханням до міністерства і нам повідомили, що буде тяжко провести ідентифікацію дитини з Криму на відстані. Натомість представники комп’ютерних фірм запевнили нас, що на сьогоднішній день ідентифікувати людину дуже просто, адже є скап та багато чого іншого. У нас є Міжнародна школа, яка може провести не тільки дистанційну освіту, а може провести і дистанційні екзамени.

Друге – потрібно йти на зустріч громадянам України, а випускники кримських шкіл – це наші громадяни, і довіряти їм.  Потрібно надати можливість дітям вільно пересуватися по території України та навчатися на державній основі у вишах. Потрібно також забезпечити гуртожитком, стипендією, для підтримки, адже фінансові потоки з окупованим півостровом у нас закриті.

SHARE