«Предатели Родины»: демонізація проукраїнського руху в Криму під час подій Євромайдану

179

 

З 20-х чисел січня 2014 року обов’язковою декорацією провладних мітингів у Сімферополі стала «дошка ганьби» з зображенням опозиційних лідерів та активістів руху «Євромайдан-Крим». Коли в місті після перерви відновилося проведення щовечірніх акцій на підтримку євроінтеграції України, група представників проросійської організації «Национально-освободительное движение» («НОД») та інших осіб, яких координував представник апарату кримської організації Партії регіонів, провокувала активістів руху, вигукуючи на їхню адресу репліки на кшталт «Предатели родины» та «грантоеды». В той же час у Криму було утворено провладний рух «Стоп Майдан», поява якого ознаменувалася сутичкою активістів руху «Євромайдан-Крим» з прихильниками партії «Русское единство» в Сімферополі на площі Леніна, де відбувалися акції проукраїнського та проросійського табору. Кінець місяця став періодом, коли супротивники європейського вектору України та самого існування держави перейшли від образ та погроз до відвертого застосування фізичної сили щодо учасників проукраїнських мітингів. Кримська влада свідомо провокувала громадянський і міжнаціональний конфлікт, узгоджуючи в один час проведення мітингів руху «Євромайдан-Крим» та «Русского единства» або Комуністичної Партії України: відтак на захист учасників проукраїнських акцій були змушені стати вболівальники футбольного клубу «Таврія». В Севастополі теж було неспокійно: на учасників проукраїнських мітингів – п’ятьох активістів Євромайдану – на площі Ушакова напали чотири сотні прибічників тогочасної влади.

26 січня в селищі Мирне Сімферопольського району міліціянти та співробітники СБУ в цивільному прийшли до спортзалу, де тренувалися близько 30 ультрас «Таврії», узяли їхні паспортні дані, зняли всіх присутніх на відео та провели з ними бесіду, погрожуючи ув’язненням у разі участі у «протиправних діях», після чого відпустили їх по домівках. Того дня на провладному мітингу невідомі поширили у натовпі листівки, на яких під заголовком «Осторожно, «Ультрас» – симферопольские евровандалы» були вказані особисті дані восьми осіб. В управлінні МВС України в АР Крим спростували свою причетність до цих листівок. У той же час декому з фанатів надходили телефонні дзвінки з погрозами розправи.

28 січня в Криму почали поширюватись листівки проти активістів місцевого Євромайдану з провокаційною та брехливою інформацією. Поруч зі знімками сутичок на вулиці Грушевського у Києві та фотографіями активістів було написано, що вони «криваві зрадники Криму, які підтримують злочинний Майдан і фінансуються американськими спецслужбами». Такими листівками був обклеєний будинок та прилегла до нього територія одного з координаторів руху Андрія Щекуна у місті Бахчисараї. Такі ж листівки були поширені проти іншого координатора руху, Сергія Ковальського, активіста Євромайдану Олега Фомушкіна, очільниці Кримського правозахисного центру «Дія» Олександри Дворецької та юристки центру Ольги Аношкіної, журналістки Світлани Єрещенко, інших активістів та ультрас «Таврії». Листівки з’являлися в місцях, де вказані особи не мешкали роками. Погрози також отримували кримські підприємці, що підтримували матеріально київський Майдан.

На початку лютого біля будинків активістів руху «Євромайдан-Крим» почали поширювати новий наклад листівок з образами та наклепами: цього разу вони, на відміну від попередніх, були чорно-білими і мали нижчу поліграфічну якість. Так, у селищі Малоріченське у Великій Алушті на будівлі селищної ради розклеїли листівки з образливою інформацією на адресу активіста Максима Осадчука: за його словами, цією справою займалися члени організації «Правое дело», які стверджували, що борються зі «зрадниками Криму». Сам Осадчук останні кілька років мешкав у Сімферополі, а листівки в Малоріченському з’явилися буквально за пару днів після того, як він подав повідомлення щодо проведення громадської акції, не пов’язаної з Майданом. Незабаром Олександра Дворецька отримала повідомлення з погрозами вбивством у соцмережі; в середині місяця вона з міркувань безпеки тимчасово залишила півострів – як і деякі інші активісти руху «Євромайдан-Крим».

Відео проти єромайданівців, що транслювалися в громадському транспорті Криму. Фото segodnya.ua

У першій декаді лютого у рейсових тролейбусах Криму розпочалися демонстрації відеороликів проти активістів місцевого Євромайдану, правозахисників та журналістів з провокаційною та брехливою інформацією, що дублювала зміст поширюваних напередодні листівок. Відео починалося з кадрів провладних мітингів у Криму та гасла «Крим з президентом! Крим – територія стабільності». Далі глядачам демонстрували кадри з Майдану в супроводі напису «Їхня мета – анархія та економічна руйнація». Завершувалося відео закликом «Не допустимо помаранчевого перевороту! Ні – іноземному втручанню!» В ролику серед іншого демонструвався плакат зі світлинами активістів руху «Євромайдан-Крим» у супроводі напису «Зрадники інтересів Криму». Відтак координатори руху були змушені звернутися до прокуратури АР Крим, що перед тим ініціювала виплату працівникам «Кримтролейбусу» заборгованості по зарплатні за листопад-грудень 2013 р., з заявою щодо відкриття кримінального провадження за фактом виготовлення та трансляції у кримських тролейбусах зазначених відеороликів.

За словами директора КРП «Кримтроллейбус» Валерія Заікіна, ролики транслювалися за угодою з ТОВ «Вієлан», що керувало рекламою на КРП, на замовлення ГО «Молоді регіони», та за вказівкою голови Республіканського комітету з питань інформації Вадима Волченка. Голова Ради міністрів АР Крим Анатолій Могильов заявив, що не має стосунку до відеоролика, в якому було використано один з його виступів, однак схвалив його. У «Кримтролейбусі» заявили, що демонстрація ролика про Євромайдан є законною і відбуватиметься до середини лютого.

Перед початком російської спецоперації з окупації Криму поштарі півострова отримували накази розносити в рахунок зарплатні антимайданівські листівки, в яких містилися прославляння можновладців та дискредитація Євромайдану. Ці листівки не завжди доходили до адресатів, оскільки чимало працівників «Укрпошти» не підтримували чинну владу. В той же час повідомлялося, що на кримському головпоштамті розносити листівки з інформацією, спрямованою проти активістів, давали під зарплатню.

Російська окупація Криму наприкінці лютого – на початку березня 2014 р. фактично розв’язала руки тим, хто мав на меті розправу над проукраїнськими активістами півострова. На початку березня Кримом прокотилася хвиля насильницьких викрадень активістів – як місцевих, так і представників інших регіонів; доля декого з них невідома дотепер. Прихильники сепаратизму почали збір даних «виродків, які співчувають українським нацистам», відверто обговорюючи заходи впливу та застосування сили щодо українського населення Криму та незгодних з російською окупацією кримчан, які залишили півострів. Окупаційне «правосуддя» почало переслідувати та незаконно позбавляти волі учасників Євромайдану та Революції гідності за сфабрикованими «кримінальними справами». Ці факти стануть темою наших подальших розвідок.

Віталій СОЛОНЧАК

SHARE