Крайова Рада Українців Криму (КРУК) вимагає від правоохоронних органів України розслідувати факти незаконного відвідування Криму російськими діячами культури. У зв’язку з цим вони звернулися до українських органів влади з заявою про злочин та проханням застосувати санкції і посилити міжнародний тиск на державу-агресора з боку країн-партнерів.

«В період з 2014 року по теперішній час деякі громадяни країни-агресора з метою заподіяння шкоди інтересам нашої держави, в порушення Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року №367, здійснювали незаконний в’їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї не через визначені контрольні пункти в’їзду виїзду. В період орієнтовно середини травня 2018 року громадяни Російської Федерації Д.Харатьян, Валєрія, М.Кім, Алєксандр Маршал, Зара, Діма Білан, Д.Майданов, А.Скляр, О.Кормухіна, Л.Доліна, А.Свірідова, Р.Пашков, О.Газманов, Жасмін, Грігорій Лєпс, Ю.Караулова, А.Буйнов, Пєлагєя, С.П’єха, О.Шаумаров, Ю.Волкова, Майданова, Р.Тагієв, діючи в складі організованої групи, попередньо зорганізувалися у стійке об’єднання для вчинення злочину, відповідно до єдиного плану з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення плану, відомого всім учасникам групи, порушили порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави та 15 травня 2018 року прийняли участь у концерті, присвяченому урочистому відкриттю транспортного переходу через Керченську протоку»,  – вказано у зверненні до правоохоронних органів.

Нагадаємо, що іноземні артисти, які відвідують з гастролями окупований Росією Крим через закриті Україною пункти пропуску, порушують українське законодавство. Деякі з артистів, які виступили на півострові або висловилися на підтримку російської анексії Криму, вже втратили можливість виступати на материковій Україні.

Чому це важливо?

Явище відвідування відомими публічними діячами тимчасово окупованої території України в порушення установленого порядку для участі у публічних заходах нав’язує російському суспільству хибне переконання про правомірність окупації та спроби анексії Кримського півострову Російською Федерацією, розпалює соціальну міждержавну та міжнаціональну ворожнечу, розвиває і посилює конфлікт між Російською Федерацією та Україною в зв’язку з окупацією українського півострову, пробуджує низинні інстинкти у громадян Російської Федерації, нав’язує їм сформовані політичним керівництвом РФ та вигідні йому помилкові переконання і стереотипи, в тому числі, щодо російської належності Криму, відсутності злочину агресії проти України, тощо.

Внаслідок описаних вище дій зазначених осіб інші  громадяни РФ у складі збройних сил РФ та інших військових підрозділів РФ та збройних формувань, що контролюються Російською Федерацією, незаконно перебувають на території України, здійснюють обстріли позицій Збройний Сил України, ледь не щодня вбивають українських військових та цивільних осіб, знищують майно нашої Держави, юридичних та фізичних осіб, порушують територіальну цілісність, суверенітет, демократичний конституційний лад, спричиняють іншу шкоду державним інтересам України.

Сергій Мокренюк. Фото надано автором

У цьому переконаний Сергій Мокренюк  – голова громадської організації  «Євромайдан – Крим», представник Крайової Ради українців Криму. І ці тези від озвучив під час брифінгу в Українському Кризовому Медіа Центрі 16 березня.

«Над зверненням працювало багато людей — це студенти-кримчани, які вчаться тут, це журналісти. Це група людей, яка вирішила дослідити це питання. Ми розуміємо, що дійсно є мільйони людей, які відвідують Крим з порушенням порядку, який встановлений Україною. Це не є злочин, це є адміністративне правопорушення, за яке може бути заборонений в’їзд. У випадку, коли особа їде на окуповану територію з порушенням порядку, встановленого нами з метою завдання шкоди — то є злочин і це прямо визначено Кримінальним кодексом. Постанова пленуму ВСУ роз’яснює, що завдає шкоди державі Україні.

У випадку з артистами все набагато простіше. У нас є закон про національну безпеку, який чітко закріплює, що таке національний інтерес, безпека. У такому випадку ми взяли один зрозумілий епізод виступу артистів на концерті у зв’язку з відкриттям мостового переходу через Керченську протоку. Немає жодних сумнівів, що це шкодить Україні, бо через особистість цих людей, низьку критичність російського суспільства, ці люди намагалися легалізувати окупацію, створити уявлення про те, що немає воєнної агресії. Саме в цей епізод у нас увійшли 23 особи — це все громадяни РФ, ми встановили їх сценічні та справжні імена і передали ці дані в прокуратуру АР Крим у місті Севастополі. Я вважаю, що вони мають почати кримінальне розслідування»,  – коментує ситуацію Мокренюк.

Активіст також повідомив, що КРУК звернувся до СБУ у зв’язку з тим, що вони мають право прямо звертатись в раду Національної безпеки і оборони про застосування санкцій. Таке ж звернення було до Міністерства закордонних справ України та пояснення ситуації з тим, що факт участі іноземних артистів в публічних заходах в окупованому Криму має бути чітко артикульований для інших країн що це є неприйнятною поведінкою.

«У кожної країни є санкційний режим, але водночас кількість країн, які підтримують Україну в боротьбі проти Росії достатньо велика. Важливо, щоб принаймні деякі країни прийняли рішення про обмеження в’їзду в інші країни й заборону провадження їх діяльності. Ми хочемо донести українській і міжнародній спільноті дуже просту тезу — зараз ці люди співають, потім їх співвітчизники приходять на окуповану частину Луганська, Донецька, і вбивають там цивільне населення, військових. Вони вбивають людей в окупованому Криму. Російська культура — культура, яка вбиває людей»,  – підкреслив Мокренюк.

Що повинна зробити Україна? 

Активісти КРУКу переконані, що Україна разом із світовою спільнотою має переслідувати артистів РФ, що незаконно відвідують Крим та виступають зі схваленням окупації та анексії півострову. Спільно маємо припинити можливість відвідування такими артистами інших держав, обмежити їх можливість проводити концерти, вистави, тощо.

На їхній погляд, Україна мусить щонайменше вжити наступних заходів:

1.Кожен факт незаконного відвідування окупованого півострова діячами культури Росії є злочином, що спричиняє шкоду територіальній цілісності та суверенітету України, і має бути належно розслідуваний правоохоронцями.

2.До російських артистів, що просувають антиукраїнські наративи, Україною мають бути застосовані санкції.

3.Україна має вимагати від світової спільноти в межах «політики невизнання» застосування обмежувальних заходів щодо таких осіб.

Українською громадою Криму підготовлені і подані офіційні звернення до Прокуратури АР Крим та міста Севастополя, СБУ, МЗС. Зазначеним інституціям передано прізвища таких артистів і докази їх злочинних дій.

«Зазначені в зверненні особи, на час вчинення діяння та в подальшому повністю усвідомлювали, що вони є достатньо відомими діячами російської культури, і своєю участю у концерті 15 травня 2018 року, висловленнями під час концерту та іншими діями, направленими на заподіяння шкоди інтересам України, толерують вчинення на тимчасово окупованій території воєнних злочинів та інших порушень прав і свобод людини, зокрема, і в більшій мірі, щодо громадян України, чим створюють ілюзорну, паралельну реальність із спотвореною системою цінностей, переконань і поглядів щодо міжнародно визнаних цінностей миру та сталого розвитку суспільства, та, використовуючи низьку критичність та навіюваність російського суспільства, маніпулюють ним в інтересах групи осіб з числа вищого політичного керівництва Російської Федерації, безпосередньо відповідальних за окупацію Кримського півострова та вчинення воєнних злочинів та інших порушень прав і свобод людини в зв’язку з окупацією півострова»,- вказано у зверненні до Прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

«Не є злочином сам факт відвідування, це адміністративне правопорушення. Але відвідування з метою завдання збитків державі – це злочин. І саме такі факти, ми вважаємо, необхідно розслідувати. Тому ми вимагаємо, щоб вони були розслідувані. Наскільки нам відомо, громадянин Ізраїлю Дім Амор звернувся до президента України з пропозицією застосувати санкції до зазначених осіб. Мені здається, що це теж є сигналом для нашого суспільства, нашим завданням є протидія окупації Кримського півострова. В першу чергу, через переслідування тих, хто, використовуючи свою впізнаваність, намагається легалізувати факт окупації та анексії Криму», – сказав Мокренюк під час брифінгу.

Далі подаємо Список громадян Російської Федерації, чиї дії направлені на заподіяння шкоди інтересам України:

ПІБ дата та місце народження Чи перебуває у Переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України
Дмітрій Вадімовіч Харатьян,

рос. – Дмитрий Вадимович Харатьян

21 січня 1960, Алмалик, Узбецька РСР так
Валєрія Юрьєвна Пєрфілова,

рос. – Валерия Ю́рьевна Перфи́лова,

сценічне ім’я – Вале́рия

17 квітня 1968, Аткарськ, Саратовська область, РРФСР так
Маріна Євгєньєвна Кім,

рос. – Мари́на Евге́ньевна Ким

11 августа 1983, Ленинград, РРФСР, СССР так
Алєксандр Вітальєвіч Мінько́в (сценічне ім’я – Алєксандр Маршал),

рос.– Александр Витальевич Миньков

7 червня 1957, Кореновськ, Краснодарський край, РРФСР так
Заріфа Пашаєвна Мгоян,

рос. – Зарифа Пашаевна Мгоян,

сценічне ім’я – Зара

26 липня 1983, Ленінград, РСФСР так
Дмітрій Ніколаєвіч Білан,

рос. – Дмитрий Никола́евич Била́н,

сценічне ім’я – Діма Білан

 

24 грудня 1981, Усть-Джегута, Карачаєво-Черкеська автономна область, РРФСР так
Дєніс Васільєвіч Майданов,

рос. – Дени́с Васи́льевич Майда́нов

род. 17 февраля 1976, Балаково, Саратовская область, РРФСР так
Алєксандр Феліксовіч Скляр,

рос. – Александр Феликсович Скляр,

сценічне ім’я – Алєксандр Ф. Скляр

7 березня 1958 року, г.Москва, РРФСР так
Ольга Борісовна Кормухіна,

рос. – Ольга Борисовна Кормухина

1 червня 1960 року, Горький, РРФСР так
Ларіса Алєксандровна Доліна,

рос. – Лариса Александровна Долина

10 вересня 1955, Баку, Азербайджанська РСР так
Альона Валентіновна Свірідова,

рос. – Алёна Валентиновна Свиридова

14 серпня 1962 року, Керч, Кримська область, Українська РСР так
Роман Валєрьєвіч Пашков,

рос. – Роман Валерьевич Пашков

18 сентября 1977 г.,

Ставрополь, РРФСР

Олег Міхайловіч Газманов,

рос.- Олег Михайлович Газманов

22 липня 1951, Гусєв, Калінінградська область, РРФСР так
Сара Львовна Манахімова,

рос. – Са́ра Льво́вна Манахи́мова,

сценічне ім’я – Жасмін

12 октября 1977, Дербент, Дагестанская АССР
Грігорій Вікторовіч Лєпсвєрідзе,

рос. – Григорий Викторович Лепсверидзе,

сценічне ім’я – Грігорій Лєпс

 

16 липня 1962, Сочі, Краснодарський край, РРФСР так
Юліанна Юрьєвна Караулова,

рос.- Юлианна Юрьевна Караулова

24 квітня 1988, Москва, РРФСР
Алєксандр Ніколаєвіч Буйнов,

рос. – Александр Николаевич Буйнов

24 березня 1950, Москва, РРФСР так
Пєлагєя Сергєєвна Тєлєгіна (Смірнова), (сценічне ім’я –  Пєлагєя (Пелагея Ханова)),

рос. – Пелагея Сергеевна Телегина (Смирнова).

14 липня 1986, Новосибірськ, РРФСР
Станісла́в Пятра́совіч П’є́ха,

рос. – Станислав Пятрасович Пьеха,

сценічне ім’я – Стас П’єха

13 серпня 1980 року, Ленінград, РРФСР так
Олєг Тємуровіч Шаумаров,

рос. – Олег Темурович Шаумаров

1 декабря 1983 год, Ташкент, Узбекська РСР
Юлія Алєговна Волкова,

рос. – Юлия Олеговна Волкова

20 лютого 1985, Москва, РРФСР
Наталья Колєснікова (Майданова),

рос. – Наталья Колесникова (Майданова),

сценічне ім’я – Наталья Майданова

13 февраля 1980 года в Ташкенте, столице Узбекська РСР так
Руслан Іскендєровіч Тагієв,

рос. – Руслан Искендерович Тагиев

7 августа 1977 г.,

Ставрополь, РРФСР

СБУ веде розслідування щодо 59 російських артистів, які відвідували Крим

Щодо 59 російських артистів, які відвідували окупований Крим, ведеться розслідування в рамках кримінального провадження. Про це Крим.Реалії повідомили у Службі безпеки України. Триває розслідування за статтею КК України про «порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї». Санкція статті передбачає до 5 років позбавлення волі.

Зокрема, мова йде про артистів зі списку, складеного Ізраїльською асоціацією акторів «Маген». Її представники раніше заявили, що через адвокатів звернулися до СБУ з проханням розпочати кримінальне провадження щодо російських знаменитостей, які відвідували Крим із гастролями. Ізраїльська асоціація акторів «Маген» хоче заборонити гастролі в Ізраїлі російським зіркам, які незаконно відвідували Крим, а саме ‒ в’їжджали туди із сусідньої Росії, не пройшовши український прикордонний і митний контролі. У стоп-листі ‒ 59 знаменитостей.

Водночас асоціація акторів «Маген» звернулася до голови Союзу кінематографістів Росії, російського режисера Нікіти Міхалкова, а також до Гільдії акторів Росії з проханням «запобігти пропаганді анексії Криму і припинити порушувати закони України». Відкритий лист опубліковано на їхньому офіційному сайті.

Асоціація акторів також опублікувала список імен членів гільдії та артистів естради, які вже відвідували Крим і які планують приїхати на півострів з гастролями в 2021 році.

 Андрій БОБАК

SHARE