КРУК відновив свою діяльність та розпочав підготовку до ІІІ Конгресу українців Криму (декларація)

192

28 вересня представники української громади Криму, які були вимушені покинути півострів після початку збройної агресії Російської Федерації проти України, на пресконференції в Києві оголосили про відновлення Крайової ради українців Криму (КРУК) та скликання ІІІ Конгресу.

До складу КРУК увійшли відомі кримчани, які представляють громадські організації та є активними громадськими активістами у боротьбі за Український Крим. Таке рішення було прийняте 17 вересня у Києві на організаційних зборах представників громадських організацій, що переміщені з Кримського півострова.

Під час зустрічі організаційним комітетом представників української громади Криму було прийнято Заяву представників української громади Криму та Декларацію про відновлення діяльності Крайової Ради Українців Криму та скликання ІІІ Конгресу українців Криму. Документи члени Ради оприлюднили 28 вересня під час пресконференції.

 

«Українці Криму, які є чисельно другою спільнотою регіону, мають понад столітні традиції самоорганізації. В умовах дискримінації з боку держави-окупанта, її прагнення у перспективі асимілювати нас, ми, представники кримського українства, вирішили відродити Крайову Раду Українців Криму. Її головними завданнями буде консолідації українців окупованого півострова, захист їх прав та інтересів, а також сприяння відновленню територіальної цілісності країни», – наголосив Андрій Іванець, голова Оргкомітету з відновлення поховання голови Крайової Ради Українців в Криму у 1919–1920 рр. П. Горянського, координатор громадської організації «Таврійська гуманітарна платформа».

Ініціатори повідомляють, що основними цілями відновлення діяльності організації українців Криму є: зміцнення та утвердження державності України, відновлення територіальної цілісності України, захист прав та свобод українців Криму, забезпечення консолідації та згуртованості українців Криму, становлення національної ідентичності українців Криму, розвиток державної мови, української культури, українського інформаційного простору на території Кримського півострова та широке висвітлення ситуації в/та навколо окупованого Криму.

Також, в Декларації зазначено, що з метою формування наступного складу Крайової Ради Українців Криму, буде скликаний ІІІ Конгрес українців Криму. До Організаційного Комітету з підготовки та проведення ІІІ Конгресу Українців Криму увійшли громадські діячі та активні кримчани.

«27 лютого 2014 року була прийнята заява українців Криму до народу України та світової спільноти, і це була об’єднавча позиція щодо ситуації в Криму. Нас, на жаль, не почули. Сподіваюся, що зміни в державній політиці України по відношення до питань української громади Криму відбудуться на краще. Адже самоорганізація та згуртованість кримчан важливі для подальшої державної політики з питань де окупації та реінтеграції Автономної Республіки Крим та м. Севастополь. Не будьмо байдужими!», – повідомив Андрій Щекун, представник ГО «Кримський центр ділового та культурного співробітництва «Український дім».

Крім того, кримчани оприлюднили заяву, в якій вказується на необхідність подальшої боротьби за деокупацію півострова: «З початком збройної агресії Росії проти України українці з Криму, що вимушено стали переселенцями та депортовані з тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, продовжують консолідовану боротьбу за Український Крим. В громадсько-політичному просторі, в органах державної влади України, в лавах Збройних Сил України – словом і ділом ми виборюємо майбутнє нашої Держави».

«Ми живемо у вільній країні. В нас є можливість висловлювати свою думку, боротися за свої права. Проте, у тих, хто проживає в окупації такої можливості немає. Відповідно, перед нами і на нас відповідальність за їхнє майбутнє і за їх можливість висловлюватися і боротися за свої права», – пояснив важливість відновлення діяльності Сергій Мокренюк, голова ГО «Євромайдан-Крим».

Українці Криму закликали всіх небайдужих земляків взяти участь у діяльності Крайової Ради Українців Криму. Адже захист прав та інтересів української громади Криму має стати одним з пріоритетів державної політики України, а українці Криму – надійними захисниками конституційного ладу держави та одними із гарантів стабільності в Криму.

 Олекса БЕСКИД, прес-служба Крайової Ради Українців Криму

 

 Декларація

про відновлення діяльності Крайової ради українців Криму 

та скликання ІІІ Конгресу українців Криму

місто Київ                                                                                17 вересня 2020 року

Ми, українці Криму, у зв’язку зі злочином збройної агресії, що чинить Російська Федерація проти України,

підкреслюючи, що Кримський півострів є невід’ємною частиною суверенної України, який тимчасово окупований Російською Федерацію,

засуджуючи  політику Російської Федерації, що направлена на знищення української ідентичності в Криму,

наголошуючи на численних фактах дискримінації української громади, порушення прав вірян Кримської Єпархії Православної Церкви України (УПЦ), протиправного переміщення, видворення, депортації та інших грубих порушень норм міжнародного гуманітарного права, міжнародного права прав людини, що вчинені та продовжують вчинятися Російською Федерацією проти українців Криму,

беручи до уваги знищення української освіти та культури, лінгвоцид української мови в Криму та загрозу асиміляції української етнічної громади Криму,

усвідомлюючи необхідність підтримки українців Криму в боротьбі за свої права та свободи на окупованому півострові,

усвідомлюючи необхідність формування політичного дискурсу щодо сучасного та майбутнього українців Криму,

продовжуючи традиції національної самоорганізації українців Криму,

відновлюючи процес національної самоорганізації українців Криму, розпочатий 1918 року Першим конгресом українських організацій Криму та продовжений 1992 року Всекримським конгресом українців,

з метою якнайшвидшого звільнення Криму від окупації, 

задля забезпечення та реалізації прав українців Криму, їх охорони та захисту,

розуміючи свою відповідальність перед громадянами України, що продовжують проживати в умовах окупації Криму та перед нашими нащадками,

проголошуємо

відновлення діяльності Крайової Ради Українців Криму.

З метою формування наступного складу Крайової Ради Українців Криму 

скликаємо 

ІІІ Конгрес Українців Криму.

З метою належної організації підготовки та проведення ІІІ Конгресу Українців Криму 

утворюємо 

Комітет з підготовки та проведення ІІІ Конгресу Українців Криму.

Петро Вольвач, Кримська філія Наукового товариства імені Шевченка

Андрій Іванець, ГО “Таврійська гуманітарна платформа”

Сергій Мокренюк, ГО “Євромайдан-Крим”

Сергій Ковальський, ГО “Кримський центр ділового та культурного співробітництва “Український дім”

Андрій Щекун, редакція газети “Кримська світлиця”

Артем Хмеловський, ГО “Українська громада Криму”

Володимир Ляшенко, ГО “Союз вимушених переселенців”

Марія Суляліна, ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда”

Людмила Щекун, Інформаційна агенція “Голос Криму”

Світлана Кузіна, ГО “Кримська громада”

Павло Лакійчук, ГО “Центр глобалістики “Стратегія XXI”

Анатолій Ковальський, член Національної спілки фотохудожників України, член Королівського фотографічного товариства Великобританії

Олена Халімон, письменниця, співаторка книг про тимчасову окупацію Криму “Люди “сірої зони” та “Анатомія російської анексії Криму”.

Представники кримчан-ветеранів російсько-української війни:

Віктор Мержвинський

Артем Артюхов, радник представника Ради Ветеранів від Криму Ради Ветеранів України при Міністерстві у справах Ветеранів України

Сергій Вікарчук, Представник Ради Ветеранів від Криму Ради Ветеранів України при Міністерстві у справах Ветеранів України

Текст Декларації оприлюднений на Фейсбук сторінці КРУК: Крайова рада Українців Криму – КРУК

Також по темі: Українці з Криму надали владі пропозиції щодо захисту прав дискримінованої громади кримських українців (звернення) 

Історія та сьогодення кримських українців

SHARE