UA EN

29 Березня 2024

Комітет ухвалив рішення про захист культурної спадщини в Криму

За ініціативою народних депутатів України Богдана Яременка та Тетяни Циби,  а також громадських організацій, діяльність яких спрямована на збереження культурної спадщини Криму, Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики (надалі Комітет) 30 червня 2021 року розглянув на засіданні питання про ситуацію із захистом культурної спадщини Україні на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя.

Народні депутати, що входять до складу Комітету, одноголосно ухвалили рішення «Про захист культурної спадщини та культурних цінностей України на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим та м. Севастополя».

Цим рішенням рекомендується:

1.1 M3C, MKIП сформувати офіційну позицію держави щодо елементів «політики нeвизнaння» в зв’язку з пошкодженням та знищенням пам’яток культурної спадщини України в Криму, незаконним вивезенням культурних цінностей України за межі тимчасово окупованої території.

1.2 MKIП прискорити роботу над законопроектом про внесення змін до Закону України «Про забезпечення прав i свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (щодо охорони культурної спадщини), що був розглянутий i схвалений Науково-методичною радою Міністерства культури України.

1.3 MKIП, Мінреінтеграції забезпечити постійний моніторинг дотримання Російською Федерацією норм міжнародного права щодо захисту культурної спадщини та культурних цінностей, які розташовані на тимчасово окупованій території Кримського півострова та періодичне оприлюднення його результатів.

1.4 MKIП забезпечити необхідну фіксацію та фаховий аналіз виявлених Міністерством культури та інформаційної політики фактів пошкодження та/або знищення об’єктів культурної спадщини України в Криму та їхніх порушень норм національного та міжнародного права, в т.ч. норм міжнародного гуманітарного права, які стосуються обов’язків держави-окупанта щодо поводження з культурними цінностями та надати (а в подальшому періодично надавати) відповідну інформацію про порушення та матеріали  Прокуратурі     Автономної     Республіки     Крим    та м. Севастополя, M3C, іншим заінтересованим органам влади України.

1.5 M3C, МКІП провести серію публічних заходів на різних міжнародних майданчиках (ПAPЄ, ОБСЄ, тощо) та під час установчого саміту Кримської платформи, направлених на інформування міжнародної спільноти про факти пошкодження та знищення Російською Федерацією об’єктів культурної спадщини України в Криму та необхідність протидії такій політиці окупанта.

1.6 Постійній делегації Верховної Ради України у ПAPЄ, M3C, MKIП, Мінреінтеграції опрацювати питання стосовно просування резолюції ПАРЄ про охорону культурної спадщини та культурних цінностей на тимчасово окупованих територіях.

1.7 M3C до 30 липня повідомити Комітет Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики про заплановані заходи, направлені на захист культурної спадщини та культурних цінностей України в Криму, що заплановані до реалізації під час установчого саміту Кримської платформи;

1.8 M3C, MKIП презентувати в рамках установчого саміту Кримської платформи як окрему проблему тему знищення та пошкодження Російською Федерацією об’єктів культурної спадщини України в Криму.

1.9 M3C, MKIП сформулювати офіційну позицію держави щодо порушення Російською Федерацією міжнародного гуманітарного права в зв’язку з пошкодженням та знищенням пам’яток культурної спадщини України в Криму, незаконним вивезенням культурних цінностей України для представлення цієї позиції перед міжнародною спільнотою.

1.10 M3C, MKIП забезпечити належне інформування закордонних дипломатичних установ України з питань, направлених на захист культурної спадщини та культурних цінностей України в Криму.

1.11 MKIП, Мінюст, M3C продовжити  роботу над створенням електронного реєстру рухомих i нерухомих пам’яток та об’єктів культури України, що знаходяться в музейних фондах на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим i м. Севастополя та на сході України (на виконання пункту 3 Рішення XVI засідання Національної комісії України у справах ЮНЕСКО (MKIП),           зокрема, опрацювати питання щодо включення до згаданого реєстру документальних пам’яток — старовинних рукописів, старовинних книг, рідкісних друкованих видань та цінних видань, що становлять історичну, художню, наукову та  літературну цінність, архівних матеріалів, кіно-, фото-  i фонодокументів, інших об’єктів національного архівного фонду.

1.12 MKIП створити окремий реєстр об’єктів культурної спадщини та культурних цінностей України, що зруйновані, пошкоджені a6o незаконно переміщені в зв’язку з окупацією Кримського півострову Російською Федерацією.

1.13 МКІП, Міноборони створити окремий список об’єктів культурної спадщини та культурних цінностей i установ із функцією зберігання культурних цінностей, що знаходяться в місцях розташування військових баз (як на землі, так i в акваторії Чорного i Азовського морів), полігонів, злітно-посадкових смуг, законсервованих Україною пускових установок та інших об’єктів військової інфраструктури на тимчасово окупованій території Кримського півострова;

1.14 Мінюст, MKIП вжити всіх необхідних заходів для завершення процесу приєднання України до Конвенції Ради Європи про правопорушення, пов’язані з культурними цінностями (Нікосія, 2017).

1.15 MKIП, M3C, Постійне представництво України при ЮНЕСКО внести до Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО подання про занесення об’єкту культурної спадщини «Стародавнс місто Херсонес Таврійський i його xopa», у Список всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою, у зв’язку із окупацією Криму Російською Федерацією i відсутністю можливості проводить постійний моніторинг стану об’єкту.

1.16 MKIП запровадити профільний розділ на офіційному веб-сайті міністерства, присвячений діяльності щодо реалізації політики, направленої на захист культурної спадщини України в Криму.

2. Кабінету Міністрів України забезпечити виконання рекомендацій, зазначених у пункті 1 цього рішення, та поінформувати Комітет про результати ïx виконання до 30 жовтня 2021 року.

Захід відбувся за участі представників Крайової Ради Українців Криму (КРУК) Андрія Іванця, Андрія Щекуна, Сергія Мокренюка, Регіонального центру прав людини (РЦПЛ), виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Олександра Павліченка, Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим Антона Кориневича, керівника Центру досліджень історико-культурної спадщини України Сергія Кота, керівника прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Ігоря Поночовного та інших запрошених.

Ірина БЄЛОВА

Також по темі: Культурна спадщина України в Криму: пошкодження та знищення (презентація інформаційного огляду)

Питання нищення культурної спадщини в Криму необхідно винести на Кримську платформу