Експерти “Кримської платформи” об’єдналися в справі захисту культурної спадщини України в Криму

414
Фото; ІА "Голос Криму"

19 жовтня 2021 року в конференц-залі «Будинок Митрополита» Національного заповідника “Софія Київська” відбувся надзвичайно важливий захід – фахове обговорення на тему “Крим під владою геростратів”, основна частина якого була присвячена Херсонесу Таврійському як пам’ятці всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Про це поінформувала ІА «Голос Криму» кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології НАН України, керівник Інкерманської експедиції ІА НАНУ Евеліна КРАВЧЕНКО.

Учасники заходу. Фото: ІА “Голос Криму”

Під час заходу були обговорені актуальні питання щодо культурної спадщини Криму в період тимчасово окупованої території України. Серед них це: порушення плану управління пам’яткою «Давнє місто Херсонес та його хора» та стратегічні ризики; охорона та використання Судацької фортеці та інших генуезьких пам’яток в Криму окупаційною владою; міжнародно-правові інструменти впливу та протидії деструктивним діям окупаційної влади щодо культурної спадщини України в Криму.

«Після окупації Криму Російська Федерація розпочала послідовну діяльність, результатом якої є експропріація майна нашої держави, сотні зруйнованих пам’яток культурної спадщини,  вивезення культурних цінностей за межі окупованого півострову. Тому група українських експертів, до якої входять юристи, археологи, журналісти, перекладачі, громадські діячі, політики та просто небайдужі громадяни об’єднала свої зусилля, та в межах своєї можливості ми долучилися до спільної справи захисту нашого національного надбання від окупанта. У нас є і кандидати наук, і студенти. Чесно кажучи з деякими членами нашої команди я навіть ніколи не бачився, бо ми познайомилися та працюємо через інтернет», – зазначив представник одних із організаторів заходу голова ГО «Регіональний центр прав людини Сергій МОКРЕНЮК.  

Обговорення організовано ГО «Регіональний центр прав людини» та національний заповідник «Софія Київська» за участі ГО «Кримський центр ділового та культурного співробітництва», ГО «Рада зовнішньої політики «Українська Призма» та Крайової Ради Українців Криму в межах діяльності групи «Гуманітарна політика» Експертної мережі Кримської платформи.

В обговоренні взяли участь провідні світові вчені, які працювали в Херсонесі до окупації – археологи, пам’яткоохоронці, а також правники, представники влади і громадського сектору, представники церкви.

Експерти США та Польщі під час заходу. Фото: ІА “Голос Криму”

«Щира подяка нашим спікерам – професору Джозефу Картеру (Інститут класичної археології, Остін), професору Адаму Рабіновіцу (Техаський університет в Остіні), професору Єлені Кльоніній (Університет Адама Міцкевича у Познані), професору Анджею Бернадському (Університет Адама Міцкевича у Познані), докт. Тимурові Бобровському (Національний заповідник “Софія Київська”), владиці Клименту (ПЦУ), Максимові Тимочку (Українська Гельсінська спілка з прав людини)», – зазначила Евеліна КРАВЧЕНКО.

Участь в обговоренні взяли заступниця міністра культури України взяла Катерина ЧУЄВА, директор департаменту МЗС Катерина СМАГЛІЙ, радник Міністра у справах ветеранів Олександр ЛЕВЧЕНКО та начальник управління нагляду за додержанням законів органами поліції прокуратури АРК Сергій ТУРЧИН.

Організатори заходу вважають, що такі заходи вкрай необхідні з метою протидії загарбницькій політиці Російської Федерації по знищенню і пошкодженню пам’яток культурної спадщини України, які розташовані в тимчасово окупованому Криму.

Важливо, що в обговоренні питання захисту Херсонесу та Судацької фортеці до організаторів заходу долучилися представники іноземних закладів науки – Техаського університету в Остіні, Університету Адама Міцкевича в Познані – та представники Православної Церкви України.

Експерти групи «Гуманітарна політика» Експертної мережі Кримської платформи після заходу. Фото: ІА “Голос Криму”

В обговоренні брали участь представники національних наукових та громадських організацій («Регіональний центр прав людини», ГО «КЦДКС «Український дім», ГС «Українська Гельсінська спілка з прав людини», Крайової Ради Українців Криму, «Рада зовнішньої політики «Українська Призма», Фонду Східна Європа, Національного заповідника «Софія Київська», Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Мистецького арсеналу, Інституту держави і права ім. Корецького НАН України, Інституту археології НАН України).

Захід відбувся в приміщенні митрополії  НЗ “Софія Київська”, технічному персоналу і співробітникам РЦПЛ які забезпечили проведення заходу на високому сучасному технічному рівні.

 

Учасники заходу запропонували і обговорили рекомендації, що публікуються на сайті ІА «Голос Криму»

 

РЕКОМЕНДАЦІЇ

фахового обговорення «Крим під владою геростратів» від 19 жовтня 2021 р.

Крим є однією з найбагатших на культурні цінності, й археологічні зокрема, територій Європи. Ці пам’ятки культурної спадщини залишені різними народами, як нині існуючими, так і вже давно зниклими з етнічної мапи України.

З початком окупації Російською Федерацією ситуація на Кримському півострові кардинально змінилася. Відповідно до міжнародно визнаних законів і звичаїв війни, державі-окупанту, яка зайняла територію, заборонено привласнювати та знищувати культурні цінності, історичні пам’ятки, місця відправлень культових обрядів та об’єкти, які складають культурну чи духовну спадщину народів, а також використовувати їх з метою досягнення військової переваги під час окупації чи активного збройного протистояння. Використання культурної спадщини (наземної і підводної) із метою пропаганди ідеології держави-агресора при цьому залишається поза діями регламентуючих документів, проте наслідком має знищення і пошкодження пам’яток, зміну їх концепцій, цільового призначення, нецільове використання тощо.

Проте, незважаючи на ці обов’язкові положення міжнародного права, Росія наполегливо проводить свою загарбницьку культурну політику на території Криму, яка вже завдала непоправних втрат для всіх народів, що населяють півострів. Упродовж останніх 5-ти років окупаційна влада здійснила безпрецедентні за своїми масштабами незаконні археологічні розкопки на Кримському півострові, зруйнувала під час будівельних робіт цілу низку цінних археологічних пам’яток, нанесла непоправних втрат низці пам’яток історії та архітектури. Крім цього, влада РФ провадить нерозсудливу політику надання дозволів на будівництво, без врахування охоронних зон об’єктів культурної спадщини.

Мультикультурний характер Кримського півострова перебуває під загрозою у зв’язку з агресивними діями Російської Федерації зі знищенням культурних досягнень народів та поколінь, які проживали на території Криму, відображених в об’єктах матеріальної спадщини, що мають різноманітну цінність, та є унікальними і важливими свідченнями культури та самобутності цих народів і поколінь.

Факти знищення та/або пошкодження об’єктів матеріальної культурної спадщини України в Криму здебільшого є публічними та загальновідомими. Окупаційна влада ігнорує думку місцевого населення, інколи відверто порушуючи права людини (у тому числі — право власності), знищує унікальні пам’ятки археології, архітектури, паркового мистецтва, підводні археологічні об’єкти та інші, які мають видатне значення з погляду історії, мистецтва, науки, а також історичного, естетичного, етнологічного та антропологічного погляду.

Уряд РФ публічно не визнає факту окупації Кримського півострова, ігнорує вимоги міжнародного гуманітарного права, привласнює об’єкти культурної спадщини України в Криму, використовує, управляє та розпоряджається ними як об’єктами права власності на свій розсуд та відповідно до свого розуміння культури та цінностей.

Руйнівна політика Російської Федерації в Криму поставила під загрозу збереження та існування таких пам’яток, як «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора», що внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, а також Судацька фортеця, що включена до попереднього списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Зазначені об’єкти, як і сотні інших пам’яток у Криму, перебувають під загрозою знищення. Світове значення Херсонесу Таврійського, закріплене ЮНЕСКО, номінування Судацької фортеці до всесвітньої спадщини вимагає першочерговості дій по їх моніторингу і фактично визначає їх як приклад для створення системи протидії деструктивним діям держави-окупанта.

 

Рекомендації Уряду України, українським представництвам міжнародних урядових організацій, урядам інших країн:

 

  1. Здійснювати системний моніторинг стану пам’яток культурної спадщини України  в Криму, зокрема пам’яток “Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора” та Судацька фортеця, документувати факти заподіяння шкоди цим об’єктам.
  2. Системно оприлюднювати отриману за результатами моніторингу інформацію про стан збереження, охорони та використання відповідних об’єктів культурної спадщини.
  3. За результатами моніторингу вжити заходів для застосування персональних обмежень (санкцій) до фізичних та юридичних осіб, які заподіюють шкоду культурній спадщині Укрaїни в окупованому Криму. Розглядати санкційну політику, як системний стратегічний інструмент у протидії руйнівній політиці держави-окупанта щодо культурної спадщини у Криму.
  4. Здійснювати ефективне розслідування злочинів проти культурної спадщини, а також розглядати як неприпустимі будь-які офіційні ділові, фінансові, культурні, наукові контакти з причетними до зазначених порушень фізичними та юридичними особами, установами, у володінні яких перебувають протиправно передані культурні цінності України, а також створеними окупаційною російською владою в Криму науковими організаціями і закладами культури. Домагатися юридичної заборони відповідних контактів, а там, де це неможливо, сприяти запобіганню та припиненню іншими допустимими засобами відповідних контактів за винятком публікацій досліджень, здійснених до окупації за умови зазначення в публікаціях офіційних назв українських організацій, що були сторонами домовленостей, договорів або грантів із метою дотримання авторських прав.
  5. Всіма можливими засобами протидіяти, надавати належну правову та моральну оцінку діям фізичних та юридичних осіб, що здійснюють незаконні археологічні розкопки (наземні та підводні) на окупованих територіях України, привласнюють, знищують, пошкоджують та переміщують за межі України культурні цінності.
  6. Визначати археологічні дослідження РФ в Криму, що не є нагально необхідними заради збереження чи обліку пам’ятки, не лише як протиправні, а і як “академічно недоброчесні”, з відповідними негативними наслідками їх популяризації музейно-виставковій діяльності, наукових публікаціях, міжнародних наукових форумах.
  7. Міністерству закордонних справ і Українському національному комітету ЮНЕСКО порушити перед ЮНЕСКО питання про внесення пам’ятки всесвітнього значення “Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора” до списку об’єктів під загрозою.

Рекомендації для ЮНЕСКО, ІКОМОС, ІКОМ, неурядовим організаціям:

  1. Забезпечити постійний моніторинг стану та переміщення пам’яток культурної спадщини України в Криму.
  2. З урахуванням світового досвіду, що мав позитивний результат щодо охорони культурної спадщини на окупованих територіях, утворити окремий орган (інститут спеціального доповідача) з моніторингу та документування фактів знищення та пошкодження об’єктів культурної спадщини України в Криму.

 

 

Олекса БЕСКИД

 

 

Інформаційний партнер – інформаційна агенція «Голос Криму».

 

 

SHARE